Остап Яриш порівняв мирні плани США та Європи: різниця невелика

Видання Reuters опублікувало мирний план, який європейські партнери створили разом з Україною: в ньому є відмінності, але не всюди

Мирний план
Журналіст порівняв мирні плани США і Європи. Колаж: Інформатор, Getty Images

Західні медіа опублікували контрпропозиції України та Європи стосовно мирного плану Сполучених Штатів Америки, який також показали в ЗМІ. Вони містять певні відмінності по кожному з пунктів - зокрема, щодо припинення вогню, гарантій безпеки, територій та економіки. Втім, є багато моментів, в яких бачення європейців та американців сходяться.

Обидва плани опублікували агентство Reuters. Їх порівняв журналіст Остап Яриш у Facebook. Нижче наведені пропозиції з обох планів по кожному пункту.

Припинення вогню

США: Постійне припинення вогню; обидві сторони негайно розпочинають переговори з технічного впровадження.

Україна-Європа: Повне та безумовне припинення вогню в небі, на суші та на морі; сторони розпочинають переговори щодо технічної імплементації за участю США та Європи; моніторинг режиму припинення вогню з боку США і третіх країн; Росія повинна безумовно повернути всіх незаконно переміщених українських дітей та утримуваних цивільних; обмін полоненими всіх на всіх.

Гарантії безпеки

США: Україна отримує міцні гарантії безпеки; держави-гаранти будуть спеціально створеною групою європейських країн та охочих неєвропейських країн; Київ відмовляється від прагнення вступити до НАТО, але може прагнути членства в ЄС.

Україна-Європа: Україна отримує міцні гарантії безпеки, зокрема від США - це має бути угода, подібна до статті 5 НАТО, поки серед союзників немає консенсусу щодо членства в Альянсі; ;одних обмежень щодо україського війська; жержавами-гарантами буде спеціальна група європейських країн та охочих неєвропейських країн - без жодних обмежень щодо присутності, озброєння та операцій дружніх іноземних сил на українській території; Київ прагне вступу до ЄС.

Території

США: американці де-юре визнають контроль Росії над Кримом, де-факто визнають контроль Росії над Луганською областю і над окупованими Росією частинами Запоріжжя, Донеччини і Херсонщини; Україна повертає під свій контродь територію в Харківській області та контроль над ЗАЕС через адміністрування США над станцією з розподілом електроенергії між обома сторонами, а також над Каховською греблею; Україна отримує безперешкодний прохід по Дніпру та контроль над Кінбурнською косою.

Україна-Європа: питання щодо територій будуть обговорені та вирішені після повного та безумовного припинення вогню; територіальні переговори починаються на основі лінії контролю; Україна повертає контроль над ЗАЕС за участю США, а також над Каховською греблею, має безперешкодний прохід по Дніпру та контроль над Кінбурнською косою.

Економіка

США: Вашинтон і Київ виконають угоду про економічну співпрацю/корисні копалини; Україна буде повністю відновлена ​​та отримає фінансову компенсацію; антиросійські, які виникли внаслідок конфлікту з 2014 року, будуть зняті; економічне співробітництво між США та РФ в енергетичному та інших промислових секторах.

Україна-Європа: Вашинтон і Київ виконують угоду про економічну співпрацю/копалини; Україна буде повністю відновлена ​​та отримає фінансову компенсацію, зокрема через російські суверенні активи, які залишатимуться замороженими, допоки РФ не відшкодує збитки Україні; санкції США, запроваджені проти Росії з 2014 року, можуть бути поступово послаблені після досягнення сталого миру та поновлені у разі порушення мирної угоди.

Мирні переговори і мирний план

Мирний план Дональда Трампа, доступ до якого отримала західна преса, виглядає дуже правдоподібно. Таку думку висловив український політолог Володимир Фесенко. За його словми, "диявол ховається у деталях" - і проблеми можуть виникнути під час конкретизації і формалізації окремих пунктів цих пропозицій.

Політолог зауважив, що найбільша проблема - у пункті про те, що США юридично визнають Крим "російським". Для України це неприйнятно, адже створює дуже небезпечний прецедент і для міжнародних відносин і для міжнародного права. Він назвав це "Скринькою Пандори, яка легітимізує зміну кордонів військовим шляхом". Це, за його словми, небезпечно, оскільки Кремль може скористатися прецедентом та почне вимагати юридично визнати анексію інших українських регіонів.

Нагадаємо також, що зустріч спецпосланця президент США Стіва Віткоффа і російського правителя Володимира Путіна у п'ятницю, 25 квітня, завершилася. Вона тривала кілька годин. Віткофф та Путін обговорили можливість відновлення прямих переговорів між Україною та Росією.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube