Реєстрація через Дію та нові дільниці для ВПО - у ЦВК розповіли, як готуються до виборів

Щоб відновити реєстр виборців, потрібно чотири місяці

Вибори
Цілісного законопроєкту, що визначив би особливості повоєнних виборів, досі немає, утім вже підготували низку ініціатив

Над підготовкою нової законодавчої бази для проведення виборів не перший місяць вже працює робоча група на базі ЦВК, до якої увійшли нардепи, представники міжнародних організацій та експерти. Вони шукають механізми, щоб оновити реєстр виборців, визначити території для виборів з міркувань безпеки. Наразі також обговорюються варіанти "активної реєстрації"виборців за кордоном через "Дію", можливість голосування ВПО на додаткових дільницях. 

Як розповів LB.ua заступник голови ЦВК Віталій Плукар, цілісного законопроєкту, що визначив би особливості повоєнних виборів, досі немає, утім робоча група підготувала низку ініціатив. Перша рекомендація — оновити реєстр виборців. На це потрібно чотири місяці. 

"Після повномасштабного російського вторгнення ЦВК зупинила його функціонування з безпекових міркувань. Зараз технічні роботи виконують, однак потрібно щонайменше чотири місяці, щоб довести все до пуття. Також на деокупованих територіях повинні запрацювати органи влади", - вказав Плукар.

Голова Національної соціальної сервісної служби України Василь Луцик сказав, що найбільше внутрішньо переміщених осіб (ВПО) зареєстрували в Харківській і Донецькій областях.

"Зараз у нас 4 мільйони 912 тисяч внутрішньо переміщених осіб. З них майже мільйон — це діти, більшість не братиме участі у виборах, лише невелика кількість, хто досягне 18 років. Майже три мільйони — це жінки, майже два мільйони — чоловіки", - деталізував Луцик.

З 1 серпня Кабмін видав постанову про перевірки фактичного місця проживання ВПО. За два місяці Національна сервісна служба провела 5 700 таких перевірок — у 80% випадках люди не зареєстровані за фактичним місцем проживання. Ця обставина стане ще одним викликом, коли оновлюватимуть реєстр виборців. Саме тому ЦВК пропонує другу новацію — розширити застосування тимчасової зміни місця постійного голосування (ТЗМГ). Та голосування без зміни виборчої адреси.

"Заяви про зміну ТЗМГ внутрішньо переміщені особи зможуть подавати завчасно. Не пізніше ніж за 15 днів до дня голосування на відповідних виборах. Орган ведення Реєстру зможе змінити виборцю місце голосування на іншу виборчу дільницю. З обов’язковим повідомленням виборця електронною поштою або іншим засобом зв’язку", - пояснив Плукар.

ЦВК пропонує дати їй можливість створювати додаткові виборчі дільниці, аби ВПО належно проголосували. Також хочуть запровадити "активну реєстрацію" у списках виборців задовго до проведення виборів, аби МЗС не пізніше як за 30 днів до дня голосування подавало інформацію до ЦВК, а комісія не пізніше як за 25 днів до виборів могла створити тимчасові виборчі дільниці.

"Зокрема, поза межами дипломатичних установ", - зауважив Плукар.

Член ЦВК Сергій Постівій зазначив, що комісія розглядає реєстрацію виборців за кордоном через "Дію". Зараз вивчають технічні питання.

"Активна реєстрація — звучить коротко, однак потребує кропіткої роботи", - визнав Постівій.

Чи можливі вибори під час війни

Більшість нардепів та експертів робочої групи одностайні в тому, що в умовах воєнного стану проведення виборів може суперечити ст. 83 Конституції та прямо — ст. 19 Закону "Про правовий режим воєнного стану". Утім не виключається, що навесні 2024 року влада спробує провести вибори. На яких правових підставах — відкрите питання: можливий варіант посилання на Конституцію, де чітко не прописані норми про продовження каденції президента після п’яти років і в разі дії воєнного стану. Що ж до повноважності Ради, то в Основному законі ст. 83, навпаки, детально описує норми повноважності парламенту, який працює до першого засідання новообраного головного законодавчого органу. Співрозмовники видання на Банковій запевнили, що до президентських виборів навесні не готуються. Принаймні поки що. А от парламентські таки можуть відбутися — правда, щонайшвидше восени наступного року.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube