Члени ініціативної групи при ЦВК, яка вирішує питання проведення виборів під час війни, дійшли висновку, що військові мають мати такі самі виборчі права, як й інші громадяни
Центральна виборча комісія запропонувала внести зміни до виборчого законодавства, які розширять можливості голосування для військовослужбовців. Це питання обговорили нардепи, представники міжнародних організацій та експерти, які входять до відомчої групи з питань організації виборів в умовах воєнного часу. Вони запропонували після війни дати можливість військовим голосувати на звичайних виборчих дільницях, а також право бути обраними.
Про це повідомляє ЦВК на своєму офіційному вебсайті. На зустрічі фахівці подискутували, яким рівнем виборчих прав мають бути забезпечені військові.
Згідно з пропозицією заступника голови ЦВК Віталія Плукара, військовослужбовці зможуть голосувати на виборчих дільницях, які найближче розташованих до них, адже після завершення війни не всі вони будуть перебувати в місцях дислокації їхніх частин. Також він запропонував, аби командири військових частин подавали списки виборців.
Голова парламентського підкомітету з питань виборів Аліна Загоруйко доповнила тезу чиновника та зазначила, які виклики треба буде подолати, аби голосування було об'єктивним та без порушень.
"Вкрай важливо, аби військові не були статистами, голосуючи за вказівками тих самих командирів", - додала вона.
За її словами, суть питання полягає не лише в тому, аби технічно забезпечити проведення виборів, а й в функціональному плані зробити так, щоб військовий міг бути обраним до органів державної влади. Вона розповіла, що обмежень для балотування військових немає.
Також члени комісії запропонували оновити Реєстр виборців. Після початку війни його було закрито. За словами представників ЦВК на це знадобиться приблизно від чотирьох місяців роботи. За словами Віталія Плукара, на деокупованих територіях мають запрацювати відповідні органи влади, які зможуть забезпечити кадри для ведення реєстру, а також набір членів виборчих комісій.
До того ж важливими аспектом праці ЦВК на виборах є й захист дільниць та місць підрахунку голосів. За думкою заступника голови Центральної виборчої комісії Андрій Магери, для запуску Реєстру виборців треба до шести місяців часу.
2 жовтня 2023 року була показана презентація аналітики досвіду Боснії і Герцеговини та Республіки Хорватія в запуску та організації виборів в післявоєнних обставинах. Україні з цим питанням допомогли представники Центральної виборчої комісії цих двох країн. На заході був присутній Голова Офісу Ради Європи в Україні Мачей Янчак.
Він розповів, що досвід країн, які пережили війну може бути корисним для України. Він зауважив, що вибори можуть проводитись після війни з рф. Нардеп Аліна Загоруйко підкреслила, що зараз влада вивчає як правильніше буде зробити ці вибори. Тому вивчення інших країн є важливим для неї, навіть не зважаючи на те, що конфлікти, які зараз досліджуються, були менші за масштабом, аніж російсько-українська війна.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.