Ресторатор, що врятувався з Краматорська під обстрілами, відкрив ресторан в Дніпрі: йому допомогла Дія

Через додаток Дія підприємець подався на грант від Німеччини та отримали його. Вклали залишки і своїх коштів та розпочали нову справу

Ресторатор Микола Гашлов
Ресторатор Микола Гашлов

Микола Гашлов - родом з Краматорська, що у Донецькій області. Там він народився, там він мешкав, а згодом відкрив власну справу. Ресторан у 600 квадратних метрів з терасою, який розташувався у п’ятиповерховій будівлі в одному із районів міста. Через російську агресію чоловік був змушений переїхати до Дніпра та розпочати все з нуля. Наразі він власник одного з модних закладів міста.

Від ресторану, де продають емоції, - до ракетного удару

Ресторан у Краматорську мав незвичайну концепцію. Тут, в першу чергу, продавали емоції. “Питання не в корисній їжі або в напоях, мова йде про емоції, які люди отримують під час візиту. Емоції можуть бути від страв, від напоїв і від музики.”, розповідає Микола Гашлов.

Три роки заклад пропрацював у Краматорську та мав на меті - впевнено закріпитися не тільки у місті, а і у Донецькій області. Маючи ресторанно - культурну концепцію на власному майданчику відкрили кінотеатр просто неба, на виїзному - створювали музичні заходи, запрошували зірок шоу - бізнесу та організовували дозвілля міста без участі міста. Аж поки 24 лютого не розпочалася повномасштабна війна.

“Мене застала війна на робочому місці. По аеропорту завдали ударів. Ми бачили і літаки, і ракети - все це літало над головою. Люди почали виїжджати з міста. Деякий час я ночував у ресторані на надувному матраці з грілками та теплими пляшками в обіймах”, розповідає Микола Гашлов.

Від Краматорська до зони бойових дій - Червоного Лиману та Бахмату - близько 50 кілометрів. Місто перебувало під постійними артилерійськими обстрілами. Одна з ракет потрапила у будівлю, де розташовувався ресторан Миколи. Епіцентр вибуху - 25 метрів від входу в заклад.

“Ракета прилетіла в інше крило нашої будівлі. Від нас - 25 метрів. Палаючі уламки засипали дерев’яну терасу. Вилетіли вікна та вивіски. В ресторані був охоронець, він залишився живим, але будівля зазнала серйозних руйнувань”, розповідає Микола Гашлов.

Після прильоту Микола вирішив залишити Краматорськ та вивезти ресторане майно, що вціліло. Визжали під постійну канонаду та вибухи, але все ж таки прорвалися. Для нового життя хлопець обрав Дніпро, адже місто знав непогано. Тут довелося розпочати все з нуля. 

Німецький грант допоміг розпочати все спочатку

Через додаток “Дія” подалися на грант від Німеччини та отримали його. Вклали залишки і своїх коштів. Обирали приміщення для ресторану, нових постачальників, розробляли інтер’єр, робили ремонт, встановлювали обладнання та шукали персонал - офіціантів, господарів бару та адміністраторів. Шеф - кухар та старший бармен, які працювали у ресторані в Краматорську також переїхали до Дніпра та продовжили роботу в команді. Це надало можливість достатньо швидко відновити техкарти та меню.

Новий ресторан в Дніпрі
Новий ресторан в Дніпрі

Наразі новому закладу майже рік. Він не такий великий, як його попередник, але зберіг ключову концепцію. Тут як і раніше - продають емоції та працюють над атмосферою.

“Я багато чув розповідей про те, що подібних закладів у Дніпрі вистачає, що відкривати ресторан у війну безглуздо. Якщо би я міркував з такої точки зору, ми би зараз не розмовляли. Якщо у людини є бажання, прагнення, якщо в неї виходить - іншого варіанту я не бачу, його не залишається. Потрібно брати і робити! ”, розповідає Микола Гашлов.

Новий ресторан в Дніпрі
Новий ресторан в Дніпрі

Микола каже, війна навчила не опускати руки і дала чітко зрозуміти. У бізнеса є свої цикли - дорослішання, розвитку і регресу. До нього потрібно ставитися, як до свого життя. Можеш убезпечити - убезпеч, не можеш - працюй, в тих реаліях, в яких можеш. Але ні за що не здавайся, адже ти і є Україна.

Новий ресторан в Дніпрі
Новий ресторан в Дніпрі

Як раніше повідомляв Інформатор, подружжя переселенців з Маріуполя Максим та Аліна Пустакови, спаслися з палаючого від російських бомб з однією валізою. Наразі в них працюють три ресторани швидкої їжі в Києві. Підприємці готуються приймати гостей у четвертому.

В Ощадбанку оголосили про початок другого етапу подання заявок на гранти від EU4Business. Цю фінансову допомогу можуть отримати представники мікробізнесу. У банку пояснили, як можна буде подати заявку.

Ганна Вернігорова

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube