Лідери країн висловили свою думку щодо подій в Польщі та Україні
15 листопада росія вкотре обстріляла Україну, випустивши понад 90 ракет. О 16:40 дві ракети впали на території країни НАТО – Польщі, забрав життя двох людей. Це стало причиною зібрань лідерів європейських країн та учасниць Альянсу. Думки щодо походження ракет в світовій спільноті розійшлися.
Політики обережно висували власні припущення і закликали дочекатись результатів розслідування. Першу офіційну заяву зробили в Міністерстві закордонних справ Польщі. Пресслужба написала про те, що упала ракета російського виробництва, вбивши двох людей. У зв’язку з цим МЗС Польщі викликало посла рф для надання негайних роз’яснень. Втім, Президент США Джо Байден під час розмови з журналістами назвав “малоймовірним” запуск ракет з росії. Він також заявив, що партнери НАТО готові допомогти з розслідуванням. І тільки після того, як з’ясується, що сталося, можна казати про подальші кроки.
"Є попередня інформація, яка заперечує це. Я не хочу говорити про це, поки ми не проведемо повне розслідування. Але по лініях траєкторії малоймовірно, що вона була випущена з Росії, але ми побачимо", – цитує Байдена The Guardian.
Згідно з інформацією від міжнародного інформаційного агенства Reuters, Джо Байден сказав союзникам в НАТО ніби ракета, яка вбила двох людей в Польщі, належала українським ППО. В цьому журналісти посилаються на джерела в НАТО.
А міжнародне інформаційне агентство Associated Press опублікувало статтю під авторством головного кореспондента в Білому Домі Зека Міллєр. Журналіст зібрав всі думки з приводу походження ракет, які впали на територію Польщі. Одна з них – ракету випустили українські сили для того, щоб завадити російській масованій ракетній атаці по електричній інфраструктурі. В цьому автор статті посилається на трьох офіційних осіб США, які побажали зберегти анонімність.
“Троє офіційних осіб США заявили, що попередні оцінки свідчать про те, що ракета була випущена українськими силами по наступній російській ракеті під час нищівного залпу по електричній інфраструктурі України у вівторок. Чиновники говорили на умовах анонімності, оскільки не мали права обговорювати це питання публічно”, – йдеться у статті.
Президент Туреччини Реджеп Ердоган під час розмови з журналістами на саміті G20 на питання про походження ракет відповів, що має поважати заяву росії. За словами спікера, для них важливо, щоб росія сказала, що ця справа не має до них ніякого відношення. Чия саме ракета впала на Польщу - Ердоган не сказав, але звернув слова на канцлера Німеччини Олафа Шольца і Президента США Джо Байдена.
"На додаток до всього цього, під час нашої зустрічі з Шольцом вранці, він сказав, що слід детально дослідити це. Також важливо, що Байден сказав, що ці ракети не російського виробництва", - сказав Президент Туреччини.
Сам канцлер висловився в твіттері. Як і сказав Ердоган, Олаф Шольц вважає, що жахливий ракетний удар в Польщі потребує ретельного розслідування.
"Будь-яке передчасне визначення заборонене. Зрозуміло одне: нічого б не сталося, якби не загарбницька війна росії проти України", - написав Олаф Шольц.
Аналогічний меседж передав прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте. Після зустрічі лідерів країн НАТО він написав, що вони об'єднані заявою про те, що спочатку треба встановити факти і підтримати Польщу у розслідуванні. А потім додав, що цього б не сталося без жахливих ракетних ударів росії по Україні. Марк Рютте зауважив, що вони продовжують підтримувати Україну в захисту від російської агресії.
Згодом своїми думками поділився і Президент Польщі Анджей Дуда. Він сказав, що не має доказів, які б доводили, що ракету запустила росія. Ймовірно, її використовували для протиракетної оборони, тобто українські сили. Також лідер зазначив, що нічого не вказує на напад на Польщу. Водночас Дуда не знімає відповідальності і заявив, що винна все одно росія, адже це вона запускала ракети, а Україна лише оборонялась. І якщо вранці ЗМІ писали про застосування Північноатлантичного договору, то у своєму виступі Президент Польщі заперечив це.
"Сьогодні я можу сказати, що більшість доказів, які ми зібрали на цей момент, вказують на те, що на цьому шляху ескалації може не знадобитися активізація статті 4, але цей інструмент все ще в наших руках", — цитує Президента видання Tvn24.
Також Анджей Дуда звернув увагу, що зустріч в Брюселі у форматі НАТО, розмова з Джо Байденом та інші обговорення свідчать про те, що Польща знаходиться в міцному Альянсі, який працює. Нагадаємо, на інцидент в Польщі країни G20 відреагували декларацією, в якій рішуче засудили агресію росії проти України і вимагають вивести війська рф.
Попри заяву Президента в польській пресі були припущення щодо російського походження ракет. Наприклад, журналіст Polsat News Матеуш Лаховські звернувся до двох експертів і попросив їх оцінити ракету по фото з місця удару. Імена джерел не повідомляються, але автор написав, що один перебуває за межами України та Польщі, є лектором і пов’язаний з військовими. А інший пов’язаний з Міністерством оборони України. Щодо ракет, то кореспондент сказав, що це “крилаті” Х-101, і їх неодноразово використовували в Україні для обстріла критично важливої інфраструктури. І 15 листопада вони застосовувались для обстріла серед усіх інших ракет.
15 листопада в ході масованої російської атаки по Україні на територію Польщі впали ракети - дві людини загинули. В МЗС Польщі заявили, що ракети російського виробництва. Проте Президент США Джо Байден вважає "малоймовірним", що їх запустили з росії, судячи за траєкторією руху. Учасники G20 ухвалили декларацію, в якій засудили агресію росії, найрішучішим чином. В ЗМІ з'явилась інформація від анонімних джерел про те, що були "інші погляди та різні оцінки ситуації".
Раніше ми писали про те, що росіяни могли переплутати координати і поцілились по Польщі замість Києва чи Львова. Також ми писали про те, що Україна просить надати доступ до місця вибуху в Польщі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.