У законопроєкті №12414, на перший погляд, мова йде не про ліквідацію антикорупційних органів, а зовсім про інше - він захищає права осіб, зниклих безвісти та інших в умовах воєнного стану
Верховна Рада вже у вівторок, 22 липня, може розглянути у другому читанні законопроєкт №12414. В документ в останній момент внесли правки, що фактично знищують незалежність САП та підпорядковують діяльність НАБУ і САП генпрокурору. Антикорупційне бюро вже закликало нардепів утриматися від цього голосування.
Як розповів народний депутат від партії "Голос", 21 липня "слуги" внесли у порядок денний Ради законопроєкт №12414, який фактично передбачає ліквідацію НАБУ та САП. Каже, що голосувати за документ хочуть максимально швидко.
У законопроєкті №12414, на перший погляд, мова йде не про ліквідацію САП та НАБУ, а зовсім про інше. Він захищає права осіб, зниклих безвісти та інших в умовах воєнного стану.
Законопроєкт дуже короткий, там усього одна зміна до Кримінального процесуального кодексу України. Ось власне текст:
"Частину першу статті 615 доповнити абзацом п’ятнадцятим такого змісту: "В умовах воєнного стану відповідний прокурор своєю вмотивованою постановою має право визначити місце проведення досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених статтями 115, 146 та 438 Кримінального кодексу України, пов’язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин у зв’язку із збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України, за місцем проживання (перебування) заявника, потерпілого, які є близькими родичами та членами сім’ такої особи"."
Але запропонований механізм фактично дозволяє передавати справи НАБУ чи САП іншим правоохоронним структурам. Це випливає з висновку Головного науково-експертного управління ВР щодо законопроєкту.
"Надання відповідним прокурорам саме права визначати підслідність кримінальних правопорушень за місцем проживання (перебування) заявника, потерпілого, які є близькими родичами та членами сім’ї безвісти зниклої за особливих обставин особи, без зазначення критеріїв для прийняття відповідного рішення не виключає можливості службових зловживань", - йдеться у висновку.
Роз'яснення щодо цього дав Ярослав Железняк. За його словами, законопроєкт містить поправки, які:
"Це означає, що під час воєнного стану справи НАБУ зможуть передавати іншим правоохоронним органам. САП після цього перетвориться на "весільних генералів", а незалежні антикорупційні органи - фактично обнуляться", - заявив Железняк.
НАБУ і САП вже офіційно прокоментували законопроєкт №12414. Там пояснили, що, законопроєкт передбачає, що генеральний прокурор:
Фактично у разі ухвалення цього законопроєкту керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ Генпрокуратури. Наголошується, що антикорупційна інфраструктура України, вибудувана з 2015 року разом із міжнародними партнерами, буде зруйнована.
"Закликаємо народних обранців утриматися від голосування, яке може остаточно знищити незалежність антикорупційної системи в Україні", - заявили в НАБУ та САП.