Силове протистояння між СБУ та НАБУ набуло міжнародного резонансу - дипломати Групи семи хочуть пояснень після затримання співробітників Бюро за підозрою у зв’язках з РФ. Йдеться, зокрема, про експорт конопель до Дагестану і можливі зв’язки з російськими спецслужбами через нардепа-втікача Христенка. У НАБУ обвинувачення заперечують
Посли країн "Групи семи" звернулися до української влади з вимогою роз’яснень після гучних подій навколо Національного антикорупційного бюро. Йдеться про обшуки, які СБУ провела серед працівників НАБУ в рамках розслідування щодо ймовірного проникнення російських агентів у структуру Бюро. У спільній заяві дипломати підкреслили, що серйозно стурбовані розвитком ситуації і мають намір обговорити її з представниками нового уряду.
Посли G7 зазначили, що уважно стежать за розслідуванням і подальшими діями української влади. Вони наголосили на важливості збереження незалежності інституцій, прозорості процедур і верховенства права.
"G7 уважно стежить за сьогоднішніми подіями в НАБУ, зокрема розслідування щодо кількох співробітників НАБУ за підозрою в злочинах. Ми зустрілися сьогодні з НАБУ, маємо серйозні занепокоєння та намір обговорити ці події з керівництвом уряду. Ми всі маємо спільне зобов'язання підтримувати прозорість, незалежні інституції та належне врядування, і ми цінуємо наші партнерства в Україні для спільної боротьби з корупцією", - йдеться у заяві G7.
Нагадаємо, 21 липня СБУ опублікувала деталі спецоперації з "викриття ворожого впливу" в антикорупційних структурах. У результаті обшуків було затримано кількох працівників НАБУ, серед них - один із керівників міжрегіонального управління детективів Руслан Магамедрасулов. Його підозрюють у веденні економічної діяльності з Росією, зокрема - в експорті сільгосппродукції (зокрема конопель) до Дагестану через компанії, пов’язані з його батьком, який є громадянином РФ.
Служба безпеки також заявляє, що Магамедрасулов міг бути пов’язаний із російськими спецслужбами через посередництво втікача-нардепа Федора Христенка. За даними слідства, Христенко може мати неформальний вплив на діяльність НАБУ.
У Бюро заявили, що не отримували підтверджених доказів щодо причетності своїх співробітників до шпигунства чи державної зради. Також вказали на низку порушень з боку СБУ під час слідчих дій, зокрема - відсутність судових ухвал і застосування фізичної сили.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура заявила, що Служба безпеки нібито отримала доступ до матеріалів усіх спецоперацій НАБУ, чим поставила під загрозу їхнє проведення. В СБУ цю інформацію спростували. Командир Третього армійського корпусу Андрій Білецький у своєму дописі схвально оцінив дії СБУ, наголосивши: жодна установа в умовах війни не повинна вважатися недоторканною чи виведеною з-під контролю.