Союзники обіцяють стежити за росією та вітають дії Румунії та Болгарії щодо підтримки українського експорту
У середу, 26 липня, Рада Україна-НАТО провела своє друге засідання від початку створення. Воно було присвячене виходу росії із «зернової угоди» та нищенню портової інфраструктури України в Чорному морі. Рада засудила дії рф, союзники попередили кремль про загрозу ескалації, очікується, що предметні рішення можуть бути прийняті між країнами у двосторонньому форматі.
Раду Україна-НАТО очолив заступник генерального секретаря Мірча Джоане. Як повідомляють на сайті Альянсу, члени ради засудили одностороннє припинення кремлем участі в «зерновій ініціативі». Окреме обурення викликали ракетні удари по Одесі, Миколаєву, інших портових містах, зокрема, дунайському портовому місту Рені, поблизу кордону з Румунією.
«Росія продовжує демонструвати повну неповагу до міжнародного права та до людей у всьому світі, які залежать від українського зерна. Росія погрожує цивільним кораблям, тероризує мирні міста та знищує частини світової культурної спадщини своїми жорстокими ударами. НАТО єдине. Ми солідарні з нашими чорноморськими союзниками, ми продовжуватимемо захищати один одного й підтримуватимемо Україну стільки, скільки буде потрібно», — заявив пан Мірча Джоане.
НАТО попереджає, що дії росіян у Чорному морі, зокрема в межах виключної економічної зони Болгарії та Румунії, створюють додаткові ризики до безпосереднього зіткнення між Альянсом та рф. Дії росіян також створили серйозні перешкоди для свободи судноплавства.
Альянс вітає зусилля Туреччини з відновлення «зернової угоди». НАТО також підтримує дії Болгарії та Румунії із забезпечення безперешкодного експорту українського зерна. НАТО збирається продовжувати посилене спостереження і розвідку в Чорноморському регіоні. У тому числі й з використанням розвідувальних літаків та безпілотників.
«Важливе засідання Ради НАТО-Україна. Ми засуджуємо вихід росії із зернової угоди, її цинічне використання голоду як зброї та її небезпечні дії в Чорному морі. НАТО єдине — Альянси продовжують активізуватися на користь України та посилюють пильність у регіоні», — підсумував у соцмережах результати засідання Єнс Столтенберг.
Раду Україна-НАТО створили на саміті Альянсу у Вільнюсі 12 липня. Тоді ж відбулося її перше засідання. Цей орган має надати Києву можливість краще взаємодіяти з країнами-членами блоку та приймати спільні рішення.
Вдруге Раду скликав генсек НАТО Єнс Столтенберг за ініціативою українського президента Володимира Зеленського, після того, як росія вийшла із Чорноморської зернової ініціативи, вирішила заблокувати морський експорт та нищити українську портову інфраструктуру, обстрілюючи українські міста на узбережжі.
Раніше ми розповідали про те, який прогноз політолог Володимир Фесенко давав щодо Ради Україна-НАТО. Ми також повідомляли, що росія готується знищувати цивільні судна в Чорному морі. Про те, як Україні налагодити «зерновий коридор» без росії ми писали тут.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.