Рада ухвалила закон про звільнення за колабораціонізм з правкою Зеленського

Читать на русском

За неповідомлення про родичів на тимчасово окупованій території українців не звільнятимуть

Читать на русском
Законопроєкт №7731 про колабораціонізм
За законопроєкт №7731 в цілому із пропозиціями Зеленського проголосував 241 нардеп

За неповідомлення про родичів на тимчасово окупованій території українців не звільнятимуть

Верховна Рада врахувала вето президента Володимира Зеленського на закон, що дозволив би звільняти українців, які не повідомлять своєму керівництву про звʼязки з особами в Росії чи на окупованих територіях. Парламент прибрав цю норму. Після чого нардепи прийняли в цілому законопроєкт №7731 про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань.

Про це пише Судово-юридична газета. Зазначається, що 4 червня Верховна Рада повторно прийняла законопроєкт №7731 з урахуванням пропозиції президента. За документ в цілому проголосував 241 нардеп.

Так, до КЗпП внесли норму, відповідно до якої складовою правил внутрішнього трудового розпорядку можуть бути правила поведінки на підприємстві, в установі, організації, які містять положення, зокрема, про зобов’язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом. Зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією.

Як йдеться в документі, встановлення правил поведінки на підприємствах, в установах, організаціях, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури є обов’язковим. Відповідно, розголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, якщо це міститься у правилах поведінки, можуть стати підставою для звільнення працівника.

Також зазначається, що наразі завдання Верховної Ради - унеможливити вплив колаборантів на національні інтереси та безпеку, не допустити їх на роботу на об’єктах державної власності, що мають стратегічне значення для економіки й безпеки України та/або об’єктів критичної інфраструктури. Такими є, зокрема, атомні електростанції.

"З урахуванням потреб національної безпеки і необхідності запровадження системного підходу до розв’язання проблеми на загальнодержавному рівні, необхідно створити систему захисту критичної інфраструктури. Працівники об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки України та/або об’єктів критичної інфраструктури якими є, зокрема, атомні електростанції, у разі підтримки ними ідеології Росії, мають бути негайно звільнені роботодавцем та передані до лав правосуддя. Адже продовження роботи колаборантів на об’єктах критичної інфраструктури становить загрозу інтересам та безпеці не лише України, а й усього світу", - йдеться в пояснювальній записці ухваленого закону.

Законопроєкт №7731 та вето президента

Верховна Рада ухвалила законопроєкт №7731 ще 25 квітня. Нардепи пояснили, що він направлений проти колаборантів, які працюють на підприємствах, що мають стратегічне значення або на обʼєктах критичної інфраструктури. Водночас ЗМІ звернули увагу, що закон був ухвалений з порушенням регламенту - норму про звʼязки з особами з окупованих територій чи РФ додали до законопроєкту, вже коли готувалися до другого читання.

Правозахисні організації 1 травня закликали Зеленського не підписувати цей закон. На їхню думку, ініціатива створює умови для утисків та стигматизації людей, які мають родичів та друзів в окупації. Також незрозуміло, як у законі трактувати слово "звʼязки" - уточнень щодо цього в документі немає. Також підписанти звернення до Зеленського зазначили, що закон чітко не пояснює: досить буде сповістити про саму наявність таких зв’язків, чи роботодавець матиме право вимагати персональні дані людей, із якими ці звʼязки встановлено.

В результаті президент Володимир Зеленський наклав вето на ухвалений депутатами закон. Він зазначив, що використане в законі формулювання "зв’язки з фізичними особами" не має правового визначення, а також не враховує, що працівник може не володіти інформацією про постійне місце проживання "фізичних осіб, з якими має зв’язки". Не було визначено й порядку використання, зберігання тощо такої інформації, наданої працівником. Крім того, як наголосив президент, в Україні з метою виявлення колабораційної діяльності, функціонує окрема система державних органів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.