Рада прийняла за основу скандальний тютюновий закон Гетманцева: кому вигідні космічні ціни на сигарети

Верховна Рада України підтримала у першому читання законопроєкт №11090 про підвищення акцизного податку на тютюнові вироби - акциз прив'язують до євро, а не гривні

парлемант, гетманцев, сигарети
Деякі депутати вважають, що Данило Гетманцев лобіює інтереси великих тютюнових компаній

У вівторок, 4 червня, Верховна Рада України підтримала у першому читанні законопроєкт №11090 про підвищення акцизного податку на тютюнові вироби. Його ініціатором є скандально відомий голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев. За законом, акцизи на тютюнові вироби поступово стануть європейськими за розміром, адже їх відв'язали від гривні. Деякі депутати вважають, що цей закон ще більше зажене у тінь сферу виробництва й реалізації сигарет в Україні. А Гетманцеву дорікають лобіювання інтересів певних бізнес-груп.  

Депутат від "Голосу" Ярослав Железняк проінформував, що за законопроєкт проголосували 249 депутатів. Він пояснив, що акциз на цигарки привʼязують до євро, а не гривні.

"У 2025-му році акциз зросте відразу на +23%, а потім 2016-2028 буде по +5%.У 2024 році збільшення буде тільки у випадку девальвації. Реалізація законопроекту матиме наслідком збільшення доходів бюджету за рахунок додаткових надходжень акцизного податку з тютюнових виробіву 2025 році у сумі близько 612 млн грн, у 2026 році – 5 млрд грн, у 2027 році – 9,3 млрд грн, у 2028 році – 13,8 млрд грн", - пояснив він мету законопроєкту. 

Депутат зауважив, що жодні зміни не торкнулись ТВЕНів - виробів для куріння, які нагріваються. Железняк пояснив, що громадські організації наголошують і на змінах щодо такої продукції також. Парламентар пообіцяв зайнятись цим питанням і підготувати пропозиції до другого читання законопроєкту. 

Водночас нардепка Ірина Геращенко від "Європейської солідарності" наголосила на тому, що за законопроєкт Гетманцева проголосували лише дві фракції: "Слуга народу" і ОПЗЖ. На її думку, тут явно йдеться про лобіювання певних бізнесових кіл

"Парламент прийняв за основу скандальний законопроєкт про внесення змін до Податкового кодексу щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби #11090. В умовах страшного бюджетного дефіциту передбачається збільшити акцизну ставку на традиційні цигарки, але не збільшувати на електронні сигарети. Це лобізм великих тютюнових компаній. ЄС була проти. Ми за єдину акцизну ставку, за однакове підвищення акцизів і податків на тютюн і всі види цигарок", - заявила вона. 

Геращенко показала математичні розрахунки, підкріпивши ними свою думку.  Вона пояснила, що акциз на цигарки з 1 січня 26 року складатиме 90 євро, а на IQOS лише 72 євро - тобто, розрив податку складатиме 18 євро і це принесе величезні збитки в бюджеті.

"Що пропонує законопроєкт, який лобіює пан Гетьманцев? Підвищення акцизу на цигарки в 2025 році на 23,5%, а в 2026-2027 роках – на 5% щороку. Уряд пропонує до 2028 року встановити акцизну ставку 90 євро на 1000 шт. для сигарет та сигарил, а для електронок — лише 72 євро на 1000 шт. Таким чином, податкова преференція на електронні сигарети становитиме 20%", - повідомила Геращенко.  

Скандальні ініціативи Гетманцева

У лютому 2024 року Данило Гетманцев ошелешив звісткою, що незабаром на законодавчому рівні встановлені норми втрат і виходу тютюнової сировини для виробників тютюнової продукції (перш за все сигарет). Для ферментованої тютюнової сировини це встановлено на рівні 5%, а для неферментованої - 10%. Крім того, акцизи для тютюнових виробів стануть європейськими за розміром. 

Зауважимо, що війна в Україні призвела до суттєвих перебоїв у виробництві тютюнових виробів, що вплинуло на безперервність їх постачання. Як писав Інформатор, члени асоціації «Укртютюн» були вимушені частково або повністю обмежити випуск продукції на українських фабриках. Український ринок, потреби якого раніше покривалися шляхом внутрішнього виробництва, став залежним від імпорту. Зокрема, ще у серпні 2022-го Філіп Морріс був змушений переїхати з Харкова почали виробництво сигарет за контрактом на потужностях фабрики Imperial Tоbaсco у Києві. При цьому  обсяги нелегальної торгівлі тютюновими виробами зросли, збитки для бюджету сягнули майже 20 млрд грн лише за перший рік війни. І це далеко не всі проблеми, які переживає галузь. 

Нагадаємо, раніше Данило Гетманцев заявив, що його тішить рекордне зростання долара, який перетнув позначку у понад 40 гривень за офіційним курсом НБУ. Також він знайшов плюси у тому, що в Україні здорожчало пальне

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube