Недоброчесних науковців зможуть позбавляти ступенів та звільняти з закладів освіти
Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №10392 про академічну доброчесність. Він передбачає відповідальність за написання наукових робіт за допомогою штучного інтелекту. Також ініціатива пропонує запровадити покарання за плагіат.
Так, за недоброчесну наукову діяльність особу можуть позбавити наукового ступеня. Те ж саме стосується і ступеня вищої освіти. Законопроєкт у четвер, 6 червня, підтримали 304 народних депутати, його деталі містяться на сайті Верховної Раді.
Ініціатива була ареєстрована у Раді ще 8 січня. Законопроєкт подала група депутатів на чолі зі спікером Русланом Стефанчуком. Згідно з документом, тим особами, які мали плагіат в своїх роботах, можуть запропонувати добровільно відмовитися від присудженого наукового ступеня чи вченого звання.
Для здобувачів освіти встановлюється, що кожне навчальне завдання має бути виконане самостійно, крім випадків, коли його виконання передбачає участь декількох осіб або правилами виконання відповідних завдань дозволено отримання допомоги від інших осіб, використання допоміжних матеріалів та засобів, інтернету тощо. При цьому особа не може вважатися автором академічного твору, якщо він згенерований автоматично компʼютерною програмою, наприклад ChatGPT.
Якщо ж у роботі міститься результат, який був згенерований компʼютером чи моделлю ШІ ChatGPT, це має бути зазначено автором з вказанням методики або посилання на відповідну програму чи її опис. За порушення правил академічної доброчесності передбачені такі покарання чи форми притягнення до відповідальності:
У вівторок Верховна Рада підтримала в першому читанні підвищення акцизу на пальне. Народним депутатам вдалось ухвалити відповідне рішення лише з третьої спроби. Необхідну кількість голосів - 227 при мінімальних 226 - отримав лише альтернативний законопроєкт №11256-2.
А у четвер народні депутати у другому читанні схвалили законопроєкт №8030 про реформу в дошкільній освіті. Він має на меті створити максимально сприятливі умови для стрімкого розвитку якісної та доступної дошкільної освіти, а також забезпечити й збалансувати інтереси всіх учасників освітнього процесу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.