Путін готується до війни на землі та в космосі: наступною мішенню може стати ЄС

Лідери європейських країн серйозно розцінюють ризики безпосередньої російської агресії, оскільки довіра до НАТО впала

Ядерні супутники
Кремль на може стримати захоплення, спостерігаючи параліч США

Вождь росіян володимир путін заявляє, що не планує агресії проти будь-якої з країн ЄС, проте світ навчився не довіряти його заявам, а спостерігати за діями. Для росії підвищення градуса ескалації віддавна є однією з найбільш улюблених тактик гібридної війни. Європа готується до можливої агресії і кращою профілактикою від таких дій вважає підтримку України. Тому на Мюнхенські безпековій конференції лідери європейських країн говорили про усунення ризиків потенційного нападу росії, які зросли через кризу довіри до Сполучених Штатів

Неспокійний Мюнхен-2024

Європейські лідери по-справжньому стурбовані російською загрозою. Це видно не по деклараціях, промовах та заявах на Мюнхенській конференції з безпеки, а по таких відчайдушних кроках, як рішення відносно віддаленої Данії передати українській армії всю свою артилерію та боєприпаси. Bloomberg повідомляє, що в приватних розмовах учасники саміту були налаштовані песимістично: вважають, що потрібно готуватися до нападу росії, а єдність НАТО під загрозою.

"Це хороша практика — чесно оцінювати ситуації з усією їх похмурістю. Україна відчуває брак боєприпасів і змушена відступити, Європа стикається з викликами, які можуть перевірити статтю 5 (на міцність), а глобальна нестабільність виникає через те, що автократи підбадьорені діями росії та нашою обережною реакцією. Це не песимізм. Це факт", — каже міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс.

Володимир Зеленський у Мюнхені. Фото: пресслужба президента
Володимир Зеленський у Мюнхені. Фото: пресслужба президента

Важко уявити, як колони російської бронетехніки рушають через кордон Білорусі на "Сувальський коридор", якщо за чотири місяці в боях з українською армією під містечком Авдіївка вони залишили 17 тисяч вбитими? Що вони протиставлять Європі? Але важко було уявити ворожі танки під Києвом, а кремль покладається передовсім на гібридні засоби, використовуючи інструменти демократії, такі як свобода слова, свобода демонстрацій та верховенство права, проти самого Заходу. Ця стратегія є успішною і саме її застосування ми бачимо на польському кордоні.

Відчуття дежавю посилюється

Москва не грає на публіку, коли пропагандисти ретранслюють маразматичні ідеї Олександра Дугіна про "занепад і виродження атлантистів". Це те саме, що було із сумнозвісною статтею путіна, у якій він заперечував саме існування української нації — декларативне антизахідництво стало частиною державної ідеології.

"НАТО не може не розуміти, що в росії нема жодних резонів, жодного інтересу — ні геополітичного, ні економічного, ні політичного, ні військово — воювати з країнами НАТО. У нас із ними нема ніяких територіальних претензій один з одним, нема бажання зіпсувати з ними відносини", — загадково посміхаються путін.

Насправді цілей та територіальних претензій у кремля безліч, адже справою свого життя путін вважає відновлення імперії. Естонські розвідники повідомляють, кремль хоче подвоїти кількість своїх військ на кордоні з країнами Балтії та Фінляндією. Під загрозою також Молдова й Польща.

"Путін просто не може зупинитися", — сказав Financial Times анонімний європейський чиновник.

Попри всі "розвороти на Схід" і розшаркування перед Китаєм та Глобальним півднем, головною метою путінських війн є перетворення рф на гегемона Європи — це одна з причин, чому Борис Надєждін отримав свою популярність чи чому візит Такера Карлсона викликав такий фурор. Це саме тому путін на початку двохтисячних так хотів "по-хорошому" стати членом НАТО, а тепер у нього знову "немає вибору".

Путін просив друзів взяти його в НАТО. Фото: Getty Images
Генсек Джордж Робертсон, італійський прем'єр-міністр Сільвіо Берлусконі та путін перед початком саміту Росія-НАТО у 2002 році. Фото: Getty Images

Війна як вихід

Віктор Янукович за задумом москви мав привести Україну в "Союзну державу", але цього не сталося. Путін переконаний, що не міг діяти інакше у 2014 році, коли розпочав війну на Сході та в Криму. Він очікував повторення грузинського сценарію: скалічену Україну після імплементації Мінських угод мав очолити проросійський уряд. Але опір виявився потужним, санкцій не меншало, а головне - так і не дійшло до закріплення окупованих територій у міжнародному правовому полі. Важко перетворити Крим на показову "новоприєднану" землю, якщо там елементарно не хотіли працювати міжнародні бренди, як от IKEA.

У 2022 році кремль вирішив знищити український суверенітет, водночас повномасштабне "триденне" вторгнення мало призвести до скасування санкційного тиску та розколоти Захід. Поки перелякані Польща, Румунія та країни Балтії вимагали б дій на захист Києва, Франція, Австрія, Італія та Німеччина готові були змиритися "з невідворотним", вести торгівлю з росією, як і раніше. Мало того, ймовірно, на поклін до путіна наввипередки побігли б охочі повторити успіхи Віктора Орбана, а експансію можна було б продовжувати.

Зі спогадів колишнього прем’єра Великобританії Бориса Джонсона випливає, що розрахунки путіна щодо ЄС були близькими до реальності, але на заваді знову став опір українців. Через два роки війни Євросоюз має плани на реформи та розширення. Захід демонстративно подолав опір Віктора Орбана, коли узгодив пакет допомоги Україні на 50 мільярдів євро. Путін замість розвалу санкційної системи отримав десятикратне посилення санкцій і згуртував Європу. Але росія тим часом остаточно перевела економіку на військові рейки: держзамовлення тримають її на плаву, а зупинка може викликати кризу, тож у вождя росіян знову "немає вибору".

Росія перевела економіку на воєнні рамки і вже не може зупинитися. Фото: Getty Images
Росія перевела економіку на воєнні рейки і вже не може зупинитися. Фото: Getty Images

Світ у заручниках

Російські танки не підуть на Берлін, однак гібридна агресія проти Фінляндії з використанням натовпів мігрантів уже триває. Інакше як умисним залякуванням не можна пояснити періодичні обстріли ракетами території Польщі, які сором’язливо ігнорують і Варшава, і "польські фермери". А "тестування РЕБ" у Калінінградській області на кілька годин вивело з ладу навігацію в суміжній акваторії Балтійського моря та половині Польщі. Але путіну ще є куди підвищувати ставки.

Віра в концепцію гарантованого взаємного знищення зіграла злий жарт із Європою: без "ядерної парасольки" Сполучених Штатів вона залишається мало не беззбройною. Єдиною ядерною державою союзу є Франція, але навряд Париж наважиться одразу її застосувати, хоча б тому, що потенціали непорівнянні.

Тепер, коли російські генерали остаточно переконалися, що у відповідь на обмежену агресію конвенційною зброєю, ніякого ядерного удару не буде, ймовірність дій на тому ж "Сувальському коридорі", зросла. Мало того, навряд путін втримається від спокуси випробувати НАТО, коли в Америці в розпалі будуть вибори. Залежно від розвитку подій, він може навіть очікувати, що європейські уряди оберуть тактику "непомічання" російських "зелених чоловічків".

При тому кремль, як і раніше покладається на гібридні засоби й шантаж. Ідея з виведенням у космос ядерного озброєння, яка змусила США звертатися до Китаю та Індії, є продовженням цієї стратегії. Вибух "десь над Сибіром", як описувала Маргарита Симоньян, загрожує суттєво нашкодити супутникам зв’язку, перетворивши частину орбіт на суцільні "мінні поля" з уламків. Кремль також може завдати удару по функціонуванню обміну платежами, тож потенційно в заручниках уся планета, а не лише Захід. При тому удару у відповідь, ймовірно, не буде.

Симоньян вважає, що якщо влаштувати ядерний вибух над Сибіром, місцевим сподобається. Скріншот відео
Симоньян вважає, що якщо влаштувати ядерний вибух над Сибіром, місцевим сподобається. Скріншот відео

Можливо, у створенні якихось ризиків для Пекіну й полягає стратегія росіян, адже якщо війна з Україною вигідна для Китаю, то великий конфлікт у Європі — ні. Євросоюз є головним торговим партнером КНР і нестабільність на континенті означає падіння економіки Піднебесної, яка й так не в найкращій формі. Але Пекін використовує шанс: у той час, як угорський уряд відмовився від зустрічі з американською делегацією, на безпековій конференції в Мюнхені міністр закордонних справ КНР Ван Ї, здається, натякав похмурим європейцям на надійніший "дах" своєї країни,

"Незалежно від того, як змінюється світ, Китай є відповідальною великою країною, яка зберігатиме свої основні принципи та політику послідовними та стабільними… У неспокійному світі Китай буде силою стабільності", — сказав він.

Коли це станеться

За підрахунками міністра оборони Німеччини Пісторіуса, москва відновить свої сили через 5 — 8 років. У новій аналітичній статті британського Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI) вважають, що росіяни розраховують вести війну в Україні 3 — 4 роки, а далі їхні ресурси вичерпаються. Чим раніше вони укладуть перемир’я, тим швидше будуть готові нападати знову. Тож реалізація перемир’я а-ля "Мінськ 3" може означати для Європи суттєве пришвидшення потенційного нападу й це, між іншим, завдає удару по теорії змови проти України.

Водночас хоч здається самоочевидним, що поки триває війна в Україні, путіну не вигідно відкривати повноцінний другий фронт, ворог може діяти нестандартно. Нові можливості відкриваються, коли після березневих виборів путіна кремль проведе мобілізацію.

"Найбільша проблема в тому, що ми не знаємо, скільки часу в нас залишилося. Ми сподіваємося, що Україна зупинить росію далеко, за тисячі кілометрів від Німеччини чи Литви. Однак реальність така, що росія може залучити ще 400 тисяч військових. Вони виробляють нові танки й нову зброю. У нас дуже агресивний сусід, який має намір кинути виклик НАТО. Ми повинні підготуватися до цього", — каже міністр зовнішніх справ Литви Габріеліус Ландсбергіс.

За іронією долі, єдиний раз, коли стаття 5 застосовувалася — після 11 вересня 2001 року — допомога була потрібна саме Сполученим Штатам. Тепер європейці не покладаються на американців, натомість почуваються впевненіше, коли їхні гармати в руках українців і активно відновлюють власні оборонні можливості. Поступово приходить усвідомлення, що Європа вже у стані війни.

"Путін не має наміру зупинятися. Ті, хто вважає, що "Мінськ-3" стане кінцем цієї війни, виявляють велику наївність, і це я ще вибираю найвічливіші слова, які тільки можу. Єдиний спосіб завершити цю війну – це повна перемога України, тому ми повинні об’єднатися, щоб це сталося", — Ландсбергісі закликає не перейматися тим, що буде, якщо путін програє, а думати, що станеться, якщо він виграє.

 

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube