Пропаганда Росії намагається лякати українців парагвайським сценарієм, схожість з яким невелика, але є, хоча відмінностей більше; експерти ж вважають цю спробу впливу на українців неефективною, оскільки інформаційним атакам ворога більше сприяють внутрішньополітичні питання в Україні
Пропаганда Кремля розганяє нову інформаційну атаку, порівнюючи сучасну війну в Україні з Парагвайською війною проти Бразилії, де загинули майже всі чоловіки, а воювали навіть діти. На перший погляд, може здатися, що схожість дійсно є – велика країна напала на маленьку, яка відчайдушно відбивалася від агресії. Інформатор розібрався, чи може тема “парагвайського сценарію” стати новою зброєю російських пропагандистів проти українців.
У середині XIX століття маленький Парагвай воював з великою Бразилією, до якої приєдналася Аргентина. Парагвайці мужньо билися та відмовлялися підписати мирні угоди, і врешті програли. При цьому вони зазнали колосальних втрат – було майже доведено, що під час війни у країні загинуло 90% чоловіків. Під кінець у битвах брали участь діти 9-14 років, адже дорослих чоловіків майже не залишилося, – їм, зокрема, клеїли штучні бороди, щоб додати віку.
Цю історію російська пропаганда розганяє у ТікТоці із натяком на аналогію із сучасною війною в Україні. Вона набула неабиякого поширення. Пропагандисти кажуть, що Офіс Президента блокує усі акаунти, де це поширюється.
Ще влітку 2023 року на проросійському сайті "Украина.ру" зʼявилась стаття, в якій були очевидні натяки аналогію Парагваю з війною в Україні, який підхопили пропагандисти у сумнівних телеграм-каналах. Інформатор раніше про це писав.
А у січні 2024-го вже ексрадник керівника ОП Олексій Арестович почав казати, що “Україна стоїть перед загрозою так званого "парагвайського сценарію”:
“Нагадаю, у 19 столітті в Парагваї була війна, ця держава відчайдушно воювала і навіть перемогла, але у них не стало 70% чоловічого населення. Була знищена промисловість і вони навіть запроваджували багатоженство…/…Наша позиція - війна до останнього українця”.
Річ у тім, що населення Парагваю складало близько 450 тисяч осіб, а втрати держави у конфлікті склали від 175 до 300 тис. осіб. Причому після війни залишилося тільки 28 тисяч чоловіків.
Пропагандисти Кремля спекулюють на темі залученості дітей у війну. Мовляв, Зеленському доведеться знизити мобілізаційний вік до 16 років, щоб відправити неповнолітніх на фронт. Примітно, що лідер партії “Братство” Дмитро Корчинський казав, що мобілізацію треба буде проводити з 14 років, якщо країна буде на межі знищення.
На Зеленського дійсно тиснуть США, щоб він знизив призовний вік з 25 до 18 років, а джерела Інформатора казали, що в Раді розглядають мобілізацію з 20 років. Але президент казав, що не робитиме цього.
Парагваю пропонували фактично лише капітуляцію, ніяких мирних переговорів. Москва ж каже Києву про свою нібито готовність сісти на переговорний стіл, але все це – обгортка, за якою також криється лише пропозиція про капітуляцію.
У парагвайців було авторитарне виховання, їх навчали бути відданими президенту, а жодної інформації, окрім офіційної держпропаганди, вони не отримували. Тож фактично і були готові “воювати до останнього…”. В Україні ж нині довіра до президента має тенденцію до зниження, його критикують, а велика кількість чоловіків не бажають йти до війська і намагаються виїхати за кордон.
Крім того, кількість жертв навіть у запеклих боях у сучасній війни менша – все через дрони. А під час війни з Парагваєм Бразилія насправді втратила приблизно третину своєї армії – 50 тисяч людей, адже маленький Парагвай відчайдушно бився. Крім того, була велика смертність від хвороб.
Такі інформаційні атаки дійсно є, але насправді вони не дієві. Політтехнолог Сергій Гайдай зауважує у спілкуванні з нами, що розповіді про “парагвайський сценарій” від пропагандистів РФ можуть налякати тих, хто добре знає історію. А от на звичайного українця більше працює ворожа пропаганда, яка заснована внутрішньополітичних проблемах України.
“Коли влада діє так, як не подобається народу, – на тлі численних корупційних скандалів, – це і є ресурс, який використовує ворожа пропаганда. Бусифікація від ТЦК, факти корупції у політиці. Люди відчувають це на собі і бачать, починають вважати, що ця пропаганда не бреше”, – зауважує експерт.
Ось, що він каже щодо тези про “парагвайський сценарій”:
“Про Парагвайську війну українці нічого не знають, це далеко і далекі вже часи. Не варто цим перейматися, варто перейматися внутрішнім ворогом”, – підсумував Сергій Гайдай у коментарі Інформатору.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.