4 грудня співзасновник Monobank Олег Гороховський невдало звинуватив ПриватБанк у передачі даних клієнтів державі для участі у "Національному кешбеку" та виплати "Вовиної тисячі"
4 грудня співзасновник Monobank Олег Гороховський прочитав угоду з клієнтом ПриватБанку. Його здивувало, що державний ПриватБанк для відкриття рахунку національного кешбеку та виплати 1000 грн від Зеленського передає дані державі. Те ж саме робить і Monobank, і всі інші банки. У Приваті закликали Гороховського не перекручувати факти та пригрозили йому судом.
При цьому скоріше за все Гороховський вирішив просто попіаритися та "вкусити" найбільший банк України - свого конкурента. У ПриватБанку відреагували та заявили, що можуть подати до суду для захисту своєї репутації:
"Ми поділяємо прикрість у зв`язку з таким перекручуванням умов важливої для Держави ініціативи “Національний кешбек”, що розповсюджуються певними очільниками на фінансовому ринку. Хочемо запевнити, що наш Банк діє виключно в межах, визначених нормативно-правовими актами, та дані, які передаються, використовуються виключно для розрахунку та нарахування кешбеку. ПриватБанк, як і всі учасники програми «Національний кешбек», передає виключно інформацію щодо транзакцій витрат або повернень товарів у магазинах, які зареєстровані як продавці українських товарів. Передача цих даних передбачена Постановою КМУ № 952 від 20 серпня 2024 року. Будь-які інші операції чи дані клієнтів не розголошуються. Банк залишає за собою право звернутися до компетентних органів для захисту своєї ділової репутації", - пише пресслужба ПриватБанку.
А от колишній заступник голови Національного банку України (2005-2009) та міністра фінансів (2009-2010) Олександр Савченко зазначив, що нічого страшного немає у дозволі на передачу персональних даних та банківської таємниці державі для виплати "нацкешбеку", якщо "ви чесна людина". На його думку, юридичний департамент ПриватБанку міг припуститися помилки у своїх формулюваннях, прописаних в угоді з клієнтами.
4 грудня у своєму телеграм-каналі Гороховський обурився правилами ПриватБанку, які підписує клієнт для відкриття рахунку "Національний кешбек", куди можуть зарахувати "зимову е-підтримку" - тисячу гривень від Володимира Зеленського. Гороховський дізнався, що банк, у якому відкривають рахунок "Національного кешбеку", обов'язково передає дані по транзакціям цього та, можливо, інших поточних рахунків у банку державі.
І якщо клієнт не надасть на це згоду, то не отримає державний кешбек та 1000 грн зимової підтримки. Цікаво, що також інформацію про рахунок Національного кешбеку (на який може бути нарахована "Вовина тисяча" передають державі ВСІ банки (у т.ч. Monobank), через які людям виплачуються ці кошти від держави, і це вимога Кабінету Міністрів України.
А що ми бачимо в угоді Monobank з клієнтом для відкриття рахунку "Національного кешбеку" та можливого подальшого туди зарахування "Вовиної тисячі"? Там написане таке: "З метою отримання Допомоги Клієнт цим надає Банку дозвіл на передачу до АТ “Ощадбанк”, Мінекономіки, Мінцифри та ДП “ДІЯ” інформації про Клієнта в обсягах передбачених нормативними документами, що визначають порядок реалізації електронної публічної послуги Національний кешбек". Чим це відрізняється від умов, прописаних ПриватБанком? Монобанк теж передасть дані користувача державі. На цьому банківської таємниці вже не буде, принаймні по рахунку, з якого виплати по нацкешбеку здійснюються.
Народний депутат України Ярослав Железняк у відповідь на розтиражування допису Гороховського 4 грудня теж нагадав, що передача банківської таємниці клієнта для участі його у "Національному кешбеку" та "зимовій е-підтримці" (отриманні тисячі гривень від держави) - це вимога Кабміну до всіх банків. А ті громадяни, хто хоче отримати ці кошти, мають пам'ятати, що дають дозвіл банку на порушення банківської таємниці та отримання інформації про свій рахунок.
Нагадуємо, що Олег Гороховський був першим заступником голови правління ПриватБанку, коли той ще належав Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову. І разом з ними Гороховський у судах намагався оскаржити націоналізацію банку державою. Але у 2023 році Олег Гороховський відмовився від позову. А у листопаді 2024 року Верховний Суд остаточно підтвердив законність націоналізації ПриватБанку державою.
Після націоналізації ПриватБанку державі довелося витратити на підтримку його роботи понад 116,8 млрд грн - через величезні збитки, до яких призвело попереднє керівництво та власники банку до його націоналізації. Після того, як держава забрала ПриватБанк, частина його колишніх топменеджерів згодом заснувала Monobank.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.