Вовина тисяча: засновник Monobank Гороховський покепкував з ПриватБанку та втрапив у халепу

Засновник Monobank Олег Гороховський невдало наїхав на ПриватБанк через "Національний кешбек" та "Вовину тисячу"

Олег Гороховський, Монобанк
Олег Гороховський, Монобанк

Співзасновник Monobank Олег Гороховський вчергове блиснув розумом. У гонитві за грошима клієнтів банкір 4 грудня розкритикував державний ПриватБанк за передачу даних громадян державі для участі у Національному кешбеку та отримання Вовиної тисячі. Водночас Гороховський чомусь забув, що ті ж самі дані передасть державі й Monobank, і всі інші банки, які відкривають картки національного кешбеку. 

Як ви витратите Вовину тисячу?

З 1 грудня стали доступні 1000 гривень від держави
Image

Співзасновник Monobank Олег Гороховський вирішив атакувати найбільший банк України, що належить державі. У своєму телеграм-каналі Гороховський обурився правилами ПриватБанку, які підписує клієнт для відкриття рахунку "Національний кешбек", куди можуть зарахувати "зимову е-підтримку" - тисячу гривень від Володимира Зеленського. З подивом Гороховський дізнався, що банк, у якому відкривають рахунок "Національного кешбеку", обов'язково передає дані по транзакціям цього та інших поточних рахунків державі. І якщо клієнт не надасть на це згоду, то не отримає державний кешбек та 1000 грн зимової підтримки. Це вимога Кабміну.

Правила ПриватБанку Олег Гороховський
Правила ПриватБанку, які побачив Олег Гороховський

 

Зеленський запровадив для українців нову Вовину тисячу

Image

Як ви оцінюєте цю ініціативу?

Хоча про це неодноразово писав Інформатор і заявляли адвокати. Таким чином, банківська таємниця по рахунку, на який зараховується кешбек від держави та "Вовина тисяча", більше не буде таємницею. Адмініструє нацкешбек та "Вовину тисячу" Мінекономіки, яке хоче, щоб кошти витрачалися за призначенням. А дані клієнтів можуть пізніше з'явитися також у Державної податкової служби України. 

Уряд ухвалив програму Національний кешбек. Як ви до неї ставитесь?

Українці отримуватимуть 10% вартості куплених ними вітчизняних товарів

І подібним чином діють всі банки, які беруть участь у виплаті "Національного кешбеку" та зимової тисячі гривень від держави (не тільки ПриватБанк). Про це сьогодні нагадав народний депутат України Ярослав Железняк. І навіть Monobank ці дані теж передасть державі, хоч може про це прямо не писати у своїх угодах з клієнтами. Невже Гороховський цього не знає? Міг би запитати у колег, які працюють разом з ним. 

Якщо ж поглянути документ, який підписує клієнт Monobank для отримання нацкешбеку чи "Вовиної тисячі", там написано наступне: "З метою отримання Допомоги Клієнт цим надає Банку дозвіл на передачу до АТ “Ощадбанк”, Мінекономіки, Мінцифри та ДП “ДІЯ” інформації про Клієнта в обсягах передбачених нормативними документами, що визначають порядок реалізації електронної публічної послуги Національний кешбек". Що ж це як не порушення банківської таємниці? І чим це відрізняється від того, що написав у себе "ПриватБанк"?

"ПриватБанк, як і всі банки учасники програми «Національний кешбек» передає за картками «Національний кешбек» лише інформацію щодо транзакцій витрат або повернень товарів у магазинах, які зареєстровані як продавці українських товарів, відповідно до норм Постанови КМУ N°952 від 20 серпня 2024 року. Інші операції чи дані клієнтів не передаються", - прокоментували у пресслужбі ПриватБанку.

Навіщо Олег Гороховський це робить

Чому у Гороховського не вдається розвивати бізнес за кордоном? На думку частини українського бізнесу, цьому заважають методи роботи одного з засновників Monobank, які не завжди можна назвати чесними та справедливими. І якщо в Україні він знає, як працювати, знайомий з усіма особливостями державної політики та фінансової системи країни, то за кордоном такі підходи не викликають особливого захоплення. 

Слід згадати, що Олег Гороховський колись був одним з топ-менеджерів ПриватБанку, коли той належав Ігорю Коломойському, Геннадію Боголюбову та їхнім міноритарним партнерам. До націоналізації установи у 2016 році Гороховський там працював першим заступником голови правління. І разом з колишніми власниками та колишнім головою правління Олександром Дубілетом Гороховський у судах намагався оскаржити націоналізацію ПриватБанку, від позову Гороховський відмовився лише у 2023 році. Верховний Суд у листопаді 2024 року поставив крапку у цьому питанні (поки що) - ПриватБанк не повернуть попереднім власникам.

Керівництво ПриватБанку часів Коломойського роздало до 97% кредитних грошей пов'язаним з власниками банку компаніям, а фірми-бульбашки під заставу залишали майно, яке не могло покрити такі кредити. У 2015 році держава рекомендувала довнести у капітал банку 113 млрд грн, що не було зроблено власниками. Та збитки банку під керівництвом колег Гороховського  у 2016 році досягли 135 млрд грн. У грудні 2016 року державі для порятунку найбільшого банку довелося його націоналізувати. Та після націоналізації державі довелося влити у банк понад 116,8 млрд грн, щоб він продовжував стабільно працювати. Ці гроші не окупилися досі. Можна згадати й про неодноразові штрафи для філіалів ПриватБанку в Італії та на Кіпрі за відмивання коштів - тоді першим заступником голови правління ПриватБанку працював Гороховський, хоча, скоріше за все, за ці процеси відповідав не він. 

Після цього Гороховський, спираючись на клієнтську базу ПриватБанку, разом з деякими вихідцями з "Привату" створив Монобанк. І тепер критикує своє попереднє місце роботи.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube