Інформатор порахував, як понад 10 млрд грн, що планується витратити на виплати українцям, можна було б з користю спрямувати на розмінування територій
Президент Зеленський хоче роздати кожному українцю по 1000 гривень. Уряд планує витратити 9,3 млрд грн на виплату Вовиної тисячі з бюджету у 2024 році. Помітного ефекту на економіку це не дасть. А мільярдів, які хочуть витратити на цю ініціюативу, вистачило б на розмінування території, зіставної з площею Києва, Ірпеня, Білої Церкви та майже всіх міст Київщини разом узятих. Або площу, більшу за площу міст Київ та Дніпро разом.
За словами голови бюджетного комітету Роксолани Підласої, у 2024 році 9,3 млрд грн, які залишилися у бюджеті, Мінекономіки спрямує на виплату українцям по тисячі гривень. Ці гроші мали піти на компенсацію вартості купівлі сільгосптехніки та обладнання вітчизняного виробництва, індустріальні парки (по 1 млрд грн), гуманітарне розмінування територій (2 млрд грн), на інвест-нянь та підтримку внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги (по 3 млрд грн), але здебільшого не були використані. Тобто цього року на гуманітарне розмінування Уряд мав витратити 3 млрд грн, а витратить лише 1 млрд грн, а ще 2 млрд будуть перенесені на 2025-й рік.
За нашими розрахунками, за зазначені 9,3 млрд грн держава могла б оплатити розмінування території у близько 1 263 кв. км. Ця територія зіставна з містами Київ (836 кв. км), Ірпінь (110 кв. км), Біла Церква (69 кв. км), Бориспіль (37 кв. км), Бровари (34 кв. км), Переяслав (32 кв. км), Буча (27 кв. км), Вишневе (25 кв. км), Обухів (24 кв. км), Васильків (21 кв. км), Богуслав (16 кв. км), Боярка (13 кв. км), Вишгород (8,7 кв. км), селища Гостомель (6,5 кв. км) - всіх разом узятих. Або можна порівняти площу з містами Дніпропетровської області: Дніпро (410 кв. км), Кривий Ріг (430 кв. км), Кам'янське (138 кв. км), Павлоград (59 кв. км), Нікополь (50 кв. км), Марганець (37 кв. км), Самар (36 кв. км), Покров (26 кв. км), Синельникове (23 кв. км), П'ятихатки (18 кв. км), Тернівка (18 кв. км), Перещепине (13 кв. км) - разом узяті без передмість.
Гуманітарні розмінування наразі відбуваються здебільшого у Харківській та Миколаївській областях. При цьому землі знову роблять придатними за призначенням. За консервативною оцінкою (ринковими цінами на гуманітарне розмінування), 9,3 млрд грн вистачило б, щоб розмінувати територію у понад 75 кв. км. Це можна порівняти з площею Ужгорода (42 кв. км), Мукачева (27 кв. км) і Чопа (6 кв. км) або з площею Черкас (75 кв. км) чи Рівного (71 кв. км). А додаткове розмінування аграрних земель могло б забезпечити збільшення врожаю та збільшення виробництва сонячної електроенергії (де встановлені ці панелі у полях)
Державний Центр гуманітарного розмінування уклав контракти лише на 418 млн 333 тис. 588 грн, ще по частині триває подання заявок. Ці роботи почалися лише восени 2024 року. Коштом держави оплачуються роботи приватних компаній. Держава платить за це 5,72-7,36 грн за 1 кв. метр. Розділивши суму 9,3 млрд грн на верхню вартість, ми і отрумуємо 1263 кв. км. Але за такими розцінками собі у збиток здебільшого працюють компанії, які лише починають займатися гуманітарним розмінуванням та ще не мають достатнього досвіду.
За словами голови правління Асоціації саперів України Тимура Пісрюги, ще кілька років тому під час розмінувань на Сході України порахували, що міжнародним організаціям та українським приватним компаніям розмінування обходиться в середньому у 3-4 долари за кв. м (в українських компаній дешевше при цьому). Поступово ці послуги будуть дешевшати. Відповідно якщо взяти вартість у 3 дол., то за 9,3 млрд грн за поточним курсом долара можна було розмінувати близько 75 кв. км.
На сьогодні в Україні є 142 тис. кв. км потенційно небезпечної території, що потребує гуманітарного розмінування. Це дані Секретаріату Національного органу з питань протимінної діяльності Міноборони України. З початку 2023 року понад 32 тис. кв. м землі повернули до безпечного використання за призначенням. До 2033 року уряд планує очистити близько 80% деокупованих територій від вибухонебезпечних предметів.
Загалом на виплату по тисячі гривень, за словами Роксолани Підласої, можуть виділити до 15 млрд грн - відповідно 15 млн громадян включно з дітьми отримають грошовий подарунок від президента. Як зазначає віцепрем'єрка Юлія Свириденко, у 2025 році на компенсацію аграріям за гуманітарне розмінування території виділять лише 1 млрд грн.
Уряд почав фінансувати гуманітарне розмінування аграрних земель (це здійснюють приватні компанії на замовлення держави на деокупованих територіях) лише десь з жовтня 2024 року. Розмінуванням також займаються військові та спеціалісти ДСНС, але на це не виділяють окремі кошти.
Народний депутат Ярослав Железняк наголошує, що така ініціатива президента забирає мільярди гривень з інших важливих напрямків. А ще це стимулюватиме зростання інфляції та відповідно цін на товари та послуги. Водночас Верховна Рада проголосувала за суттєве підвищення податків, бо грошей у бюджеті не вистачає, а 9,3 млрд грн на роздачу 1000 грн кожному бажаючому (замість тих, хто цього дійсно потребує) знайшли. Нові податки для бізнесу спричинили чимале обурення у суспільстві.
Майже 40% громадян здивовані цією соціальною виплатою, натомість 27% відчувають роздратованість та недовіру. Про це свідчать дані соцопитування компанії Active Group. 1,2% опитаних вважають, що виплата істотно покращить їхній фінансовий стан. А для майже 15% тисяча Зеленського трохи покращить матеріале становище. Втім, 70,8% - відповіли, що президентська тисяча гривень для них нічого не змінить.
Учасники ініціатив "Ціна держави" та "Останній Капіталіст" 14 листопада 2024 року зареєстрували петицію до Президента України Володимира Зеленського. У цій вони просять не сплачувати по тисячі гривень всім українцям. Наразі документ підписали майже 18 тисяч осіб з необхідних 25 тисяч.
Автори зазначають, що у законі про Держбюджет України на 2024 рік граничний дефіцит закладено на рівні 1,78 трильйона гривень, це при витратах бюджету у 3,7 трильйона гривень. Тобто фактично майже половина бюджету дефіцитна і фінансується за кошти міжнародних партнерів (переважно на кредитній основі). Окрім цього, виникають проблеми з фінансуванням Сил безпеки та оборони. А наступного року не планується збільшення освітньої субвенції, зменшується бюджет стратегічно важливого МЗС. Вони рекомендують розподілити 1000 грн адресно як зимову допомогу виключно тим громадянам, які цього потребують, або спрямувати кошти на програму єОселя - з можливістю отримання житла за пільговими кредитами.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.