Чому посадка нових дерев не приведе до покращення клімату, і що із цим робити
Еколог Томас Кроутер, чиї дослідження викликали глобальне божевілля щодо висаджування дерев, закликав світових лідерів припинити свою одержимість лісовідновленням. Тепер вчений стверджує, що ця практика може принести більше шкоди, ніж користі. Нині Кроутер наполягає, що найкращий спосіб подолання кліматичної кризи - це зосередитися на захисті та відновленні існуючих лісів.
Натомість раніше, він закликав висадити трильойн дерев, аби виправити шкоду, завдану планеті змінами клімату від діяльності людини. Однак, виступаючи на COP28 у Дубаї на початку цього місяця, він дорікнув, що його початкові висновки були неправильно витлумачені та використані для підтримки ініціатив "озеленення". Натомість він нібито мав на увазі приорітет збереження вже існуючих лісів, заявив вчений нині.
У 2019 році Кроутер і його колеги опублікували статтю, в якій вони припустили, що посадка додаткового трильйона дерев у всьому світі може видалити приблизно дві третини вуглецю, який люди викинули в атмосферу. Після ажіотажу в ЗМІ, викликаного дослідженням, Кроутер став головним науковим радником кампанії Організації Об’єднаних Націй з лісовідновлення, а також взяв на себе роль радника для подібної ініціативи, започаткованої Всесвітнім економічним форумом, пише IFLscience.
Компанії та уряди в усьому світі підхопили їх, пообіцявши компенсувати свої викиди, висадивши величезну кількість дерев. Втім інші вчені скептично ставляться до цієї ідеї. Невдовзі після публікації дослідження Кроутера опублікували її критику. Науковці висловили сумніви щодо реального потенціалу накопичення вуглецю новим трильйоном дерев.
Річ в тім, що якщо висаджувати дерева масово, більшість з них гине. Крім того, тим деревам, які вижили, знадобляться десятиліття, щоб досягти свого потенціалу. Пройде стільки часу, що вже може бути пізно, аби щось змінювати. Підтвердив побоювання вчених проєкт в Туречччині, в рамках якогго висадили 11 мільйонів нових саджанців. Проте більшість з них загинули протягом трьох місяців через брак опадів.
Інше дослідження, опубліковане в 2021 році, показало, що 50-річна кампанія з відновлення лісів на півночі Індії не змогла збільшити їхню частку. Виявилось, що молоді дерева часто висаджували в бідному ґрунті або ж їх з’їдали тварини. Крім того, вчених збентежило те, що Кроутер з-поміж іншого запропонував висаджувати трильйон дерев в місцях, де вони до цього зовсім не росли, наприклад, в саванах.
"Додавання дерев до цих ландшафтів може мати катастрофічні наслідки, що призведе до катастрофічної втрати біорізноманіття через знищення середовищ існування, а також спровокує масштабні лісові пожежі", - зазначили інші вчені.
Крім того, посадка дерев у "лисих" регіонах може затемнити поверхню Землі, таким чином ще більше підвищуючи глобальну температуру. Однак найтривожніше те, що пообіцявши "компенсувати" викиди шляхом посадки дерев, організації змогли уникнути вирішення головної проблеми, якою, звичайно, є необхідність скорочення викидів.
В новому дослідженні, опублікованому в Nature, співавтором якого став Кроутер, йдеться про те, що найкращий спосіб видалити вуглець з атмосфери – це забезпечити збереження існуючих лісів. Буцімто найкраще цього можна досягти, інвестуючи в громади корінних народів, які тисячоліттями були охоронцями природного світу. Називається воно "Комплексна глобальна оцінка вуглецевого потенціалу природного лісу".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.