Астрономи спростували головні теорії про Вифлеємську зірку: що насправді побачили волхви на Різдво

Будь-яке незвичайне явище, що відбувалося на небосхилі, сприймалося як знак

Зірка та народження Ісуса
Віфлеємська зірка, ймовірно, не була зіркою

Дослідники висунули кілька теорій про те, чим могла бути так звана "Віфлеємська зірка" з наукового погляду. Протягом століть релігійні вчені та астрономи задавалися цим питанням. І завдяки сучасній астрології вчені дедалі ближче підходять до розгадки.

Як говорить історія з Євангеліє від Матвія, близько 2 тис. років тому троє волхвів або мудреців пішли за Віфлеємською зіркою до Єрусалиму. Порадившись із царем Юдеї Іродом, мудреці знайшли новонародженого Ісуса у маленькому містечку Віфлеємі. Важко сказати, чи справді історія правдива, але якби це справді сталося, то якою була б Вифлеємська зірка, пише IFLScience.

"Було багато суперечок про те, чим може бути Віфлеємська зірка", - розповів доктор Грег Браун, астроном Грінвічської королівської обсерваторії в Лондоні. "Альтернативно, подія з сильною астрологічною асоціацією, така як комета або поєднання планети або Місяця з зіркою, також потенційно могла б бути відзначена як подія, яка може передбачати народження важливої людини".

Вчені знають, що комета Галлея була помітна в небі в 11 р. до н.е. Однак, коли волхви рухалися до Єрусалиму і далі до Віфлеєму вони не могли йти за кометою, оскільки її становище змінилося при обертанні Землі. Волхви просто не змогли б йти в одному напрямку, слідуючи за кометою в небі. Більше того, у стародавньому світі комети часто вважалися поганою ознакою.

"Це всього лише красива картинка для різдвяних листівок з яскравою кометою, але в ті дні комети в небі зазвичай були провісниками катастрофи, що насувається", - говорить професор теоретичної астрофізики і космології в Університеті Нотр-Дам Грант Метьюз.

Також можна виключити нові та наднові зірки. Поява кожної з них залишила б сліди як у космосі, так і на Землі, але нічого подібного виявлено не було. Більше того, якби волхви пішли за одним із цих явищ, вони знову б ходили по колу.

"Ви не можете слідувати за зіркою від Багдада до Єрусалиму та Віфлеєму. Зірки цього не роблять. Вони сходять і заходять, але не сидять нерухомо на небі", - зазначає професор фізики та астрономії з Університету Вандербільта Девід Вайнтрауб.

Інше, астрономічніше пояснення полягає в тому, що в небі сталося злиття між планетами і зірками. Злиття відбувається, коли два або більше небесних тіл зустрічаються у нічному небі, якщо дивитися із Землі. Ці явища можуть бути видно щоночі в одному і тому ж місці протягом декількох днів або тижнів. Якби мудреці йшли за таким явищем, то вони змогли б йти в одному напрямку, а не ходити по колу.

"Залежно від об'єктів, вони можуть з'являтися в небі близько один до одного протягом значного періоду часу. З'єднання з Місяцем буде близьким протягом кількох годин, тоді як з'єднання з планетою може тривати кілька днів або навіть тижнів, залежно від задіяних об'єктів і того, наскільки близько один до одного вважається "близьким" в очах спостерігача", - сказав доктор Браун.

За його словами, теорія злиття може виявитися вірною, оскільки таке явище справді було.  Найбільш багатообіцяючим є злиття Юпітера, Сатурна, Місяця та Сонця у сузір'ї Овна 17 квітня 6 р. до н.е. Подія відповідає історії з кількох причин. По-перше, злиття відбувалося в ранній ранковий час, що узгоджується з описом в Євангелії. У Біблії Вифлеємська зірка описувалася як висхідна ранкова зірка.

"Зазвичай планети рухаються на схід, якщо ви йдете за ними по небу. Але коли вони починають ретроградний рух, вони повертаються і йдуть на захід", - зазначає професор теоретичної астрофізики та космології в Університеті Нотр-Дам Грант Метьюз.

Волхви втратили з поля зору зірку, перш ніж побачили, як вона зупинилася на тому місці, де в хліві лежало немовля Ісус. Це могло бути результатом ретроградного руху Юпітера, що справляє враження ніби планета змінює напрямок у нічному небі, коли орбіта Землі обганяє Юпітер.

"Можливо, ми ніколи не дізнаємося, чи Вифлеємська зірка була злиттям, астрологічною подією чи байкою для просування християнства. Можливо, це було просто диво", - сказав Метьюз.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube