Масовими вбивствами Чингісхан змінив клімат на планеті - дослідження

Вчені порахували всіх жертв Чингісхана, й дійшли висновку, що цього достатньо, аби охолодити нашу планету.

Вчені, клімат, глобальне потепління
Чингісхан, точно цього не плануючи, став першим у світі кліматичним воїном.

Вчені дійшли висновку, що кількість жертв, убитих монгольським правителем Чингісханом, цілком могли б зарадити перегріву нашої планети. Тобто, їх було настільки багато, й настільки жорстоким та кровожадним був сам правитель, що це напряму вплинуло на екологію.  

Нове відкриття зробили дослідники, які аналізували пласти льоду в Антарктиці (географічна територія, що включає материк Антарктиду, Південний океан). Вони помітили раптове зниження вмісту вуглецю в атмосфері приблизно на три частини на мільйон (ppm) між 1200 і 1470 роками нашої ери, пише Iflscience з посиланням на журнал The Holocene.

Історичне підгрунтя

Це приблизно корелює з монгольським вторгненням в Азію, а також з періодом так званої Чорної смерті (пандемія чуми, що забрала життя 25 млн осіб) в Європі. Друге падіння на 4,6 проміле також було виявлено між 1560 і 1680 роками, що збігається як із завоюванням Америки, так і з падінням династії Мін у Китаї.

Відомо, що всі ці чотири події забрали життя величезної кількості людей. Це змусило дослідників задуматися, чи можуть раптові падіння кількості населення планети в історичні часи пояснювати зміни в рівнях вуглекислого газу в довкіллі. Логіка полягає в тому, що зменшення кількості людей призупинило б вирубку лісів, дозволивши зростати більшій кількості дерев, що своєю чергою поглинали б продукти перенаселення планети. 

Вчені провели реконструкцію

Відтворення історичних процесів з метою експеримента показало, що найбільший вплив на клімат мало монгольське вторгнення, яке було спровоковано Чингісханом у 1200 році і тривало до 1380 року. Вчені аналізували зміни в моделях землекористування по всьому світу з 800 року нашої ери до наших днів.

За даними дослідників, монгольська армія винищила близько 30% із 115 мільйонів людей,  якими вони зіткнулися під час свого просування, а це 35,5 мільйони усього населення тогочасного світу. Це призвело до зростання на 142 тисячах квадратних кілометрів - лісів.

Чингісхан знищив чи не найбільше людей в історії 

Висновок: це раптове зростання рослинності могло призвести до вилучення 684 мільйонів тонн вуглецю з атмосфери, що призвело б до глобального скорочення на 0,183 ppm. Інші вищезгадані історичні події не йдуть в порівняння з масштабами діяльності армії Чингісхана, чи не найжорстокішого правителя в історії.

Так чи інакше, але вчені вважають, що повністю й остаточно пояснити зміни клімату в ті часи не можна лише цим експериментом - за аналізом стародавніх льодових брил. Адже деревам часто потрібні століття, щоб досягти зрілості. Людське ж населення відновилося б куди швидше і відновило вирубку лісів задовго до того, як їхнє нове зростання мало хоч якийсь шанс зробити свою роботу. Крім того, кожна з цих подій знищувала населення в певній частині земної кулі, а отже викиди з інших частин планети, ймовірно, нівелювали б процес поглинання вуглецю лісами.

Однак, дослідження виявили, що "тільки монгольське вторгнення може компенсувати одночасні викиди з решти світу".

"Тому здається ймовірним, що монгольське вторгнення призвело до тимчасової зупинки зростання CO2", – додають вони.

Що ще могло вплинути

Тим не менеше, все ж вплив Чингісхана на клімат був би надто малим, щоб виявлятися в кернах льоду. Це означає, що основні історичні падіння вуглецю в атмосфері, ймовірно, були спричинені природними факторами. Це могли бути, скажімо, виверження вулканів. Та так чи інакше, проте погодьтесь, це доволі вражаючий вуглецевий слід для однієї людини, хоч він і кривавий!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube