10 000 наукових статей виявилися фейком: Росія в лідерах країн - плагіаторів

В переліку опинились чотири великі країни.

Вчені, статті, фейки, стоп-фейк
В 2023 році виявили рекордну кількість фейкових наукових статей!

В 2023 році відкликали 10 тисяч наукових робіт, оскільки вони виявились - фейками. Це був поганий рік для наукових публікацій, що встановив новий рекорд за кількістю відкликань за один рік. Цікаво, що за припущеннями вчених, це ще не весь об'єм плагіату. 

Зростання кількості фальшивих статей справді викликає занепокоєння. Але той факт, що вони відкликаються, свідчить про те, що наукова спільнота не лишається осторонь цього питання і реагує належним чином, зазначається в публікації IFLscience.

Згідно з нещодавнім аналізом, проведеним Nature, найгірші порушники виявились з Саудівської Аравії, Китаю, Пакистану та Росії. Втім, водночас і нічого дивного, адже ці країни мали найвищий рівень відкликання за останні два десятиліття. Цікаво, що всі відклики належать одному видавництву. Втім, там вже розібралися з цією ситуацією. 

Основною проблемою відкликаних матеріалів виявились нерелевантні посилання у тисячах статей, а також незв’язний текст. А ще "затерті фрази, шахрайство з цитуванням і плагіат у сотнях статей, опублікованих у минулому". 

Вчені нарікають на "маніпуляції та шахрайство", що динамічно поширюються в науковому світі. Виявилось, що існує ціла схема публікацій підроблених наукових статей. Шахраї видають себе за редакторів, яких запрошують сесійно, і користаючись нагодою, проштовхують в друк підробки. В науковому світі таку ситуацію назвали серйозним викликом на майбутнє. 

Особливе занепокоєння наразі викликає той факт, що, за висновками Nature, "відкликання зростає зі швидкістю, що випереджає публікацію наукових статей". Для цього дослідники порівняли кількість реальних та фейкових статей в базі даних Dimensions. Співвідношення поки що виглядає ось так: 39 із 60 статей - відкликані. 

"Аналіз Nature показує, що відсоток відкликань — частка статей, опублікованих у будь-якому конкретному році, які згодом відкликаються — зріс більш ніж утричі за останнє десятиліття", - дійшли вони висновку.

Вплив фейків на науковий світ

Ці статті все ще викликають проблеми, навіть якщо їх не читають, оскільки їхні результати включені та об’єднані з іншими. Вчені звертаються до них, коли пишуть свої оглядові статті.

Незважаючи на тривожне зростання фальшивих статей і хитрих авторів, той факт, що видавці відкликають ці нечесні тексти, є сильною стороною наукового та наукового видавничого світу. 

Втім, вчені застерігають, що завдяки дедалі легшому поширенню дезінформації та створенню псевдонаукових даних, скажімо, за допомогою ШІ (як от ChatGPT), варто усвідомлювати - не все, що ми читаємо, є тим, чим здається!

Підписуйтесь на наш Telegram-каналщоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube