Доставляти людей до військкомату силоміць ніхто не має права. Чому ж так багато відео про "насильницьку" мобілізацію?
В інтернеті – черговий бум анонімних пабліків, що переповнені інформацією про те, коли та де можна “нарватися” на повістку. Особливо активно наганяють страху на чоловіків призовного віку в соцмережах Одеси. Тут розповідають про рейди військкомів по спортивних клубах та полювання на тих, хто приїздить до Південної Пальміри на залізничному вокзалі. Інформатор розбирався, наскільки небезпечно сьогодні чоловікам ходити по вулицях.
“Залізничний вокзал, вихід з підземки з боку Куликова Поля – чотири людини”. “Бочарова, доріжка біля кафе “Франсуа” – п’ять білетерів”. “Обласна лікарня, стоянка “Сільпо” – сидять дві оливки в машині”. Це повідомлення з Telegram-каналу “Повестки Одесса”.
“Оливками” та “білетерами” тут називають співробітників територіальних центрів комплектування (ТЦК), оскільки саме ці люди у формі оливкового кольору роздають білети, тобто повістки. А інформацію звідси підхоплюють і широко розносять місцеві ЗМІ та соцмережі, які останнім часом переповнені “шокуючими фактами” на кшталт “на вокзалі усіх прибуваючих до Одеси зустрічають повістками” або “військкоми в Одесі у пошуках потенційних призовників почали ходити по спортзалах”.
Нещодавно одеські телеграм-канали опублікували відео, на якому чоловіки у військовому, нібито працівники військкомату, садять іншого чоловіка в машину швидкої допомоги. У соцмережах це відео викликало стільки галасу, що Одеському обласному центру комплектування довелося надавати публічне пояснення.
Там підтвердили, що справді мають у своєму розпорядженні “швидку”, яку передали ТЦК на початку війни, і її використовують “для заходів з оповіщення громадян”. Всередині там немає медичних “нутрощів”, але зовні машина справді виглядає як швидка, визнали військкоми.
Більше її в такому вигляді використовувати не будуть, пообіцяли в центрі, хоча і додали, що їхні дії не порушували закон, а всі інші знімки та відео, на яких зафіксована швидка, “є недостовірними і фальсифікованими, спрямованими на зрив мобілізації та розхитування настроїв суспільства”.
Активні мобілізаційні заходи останнім часом проводяться і у Києві, а також в Дніпрі, Харкові, Львові та інших містах. Але дивним чином саме Одеса частіше за всіх потрапляє в центр суспільної уваги із гучними скандалами та “перегибами”, пов’язаними з роздачею повісток.
При цьому далеко не всі з них мають під собою реальну основу. Буває, прикладом, і таке.
“Кричущий випадок трапився в Одесі: під дулами автоматів військкоми спільно з поліцією заламують українця прямо біля його будинку. Це так вони “вручають” повістки? Застосовуючи зброю та грубу силу? Це вчергове говорить про невдачі на фронті, де кожного дня гинуть сотні солдат, а також про нестачу живої сили”, – написав днями один з Telegram-каналів, опублікувавши приголомшливе відео, яке швидко було розігнано мережею.
Однак згодом з’ясувалося, що це було затримання чоловіка, який щойно завдав удару сокирою своєму сусіду. “Я все розумію – інформаційна війна і все таке, але перш ніж розганяти, можна ж перевірити інформацію, щоб потім не мати блідий вигляд?”, – відповів на це автор Moscow calling, надавши відео, що підтверджувало – правоохоронці не “заламують” потенційного мобілізанта, а проводять затримання злочинця.
Аналіз соцмереж, який регулярно проводить ГО “Детектор медіа”, виявив, що декілька останніх тижнів російська пропаганда найбільше “працювала” з темою мобілізації в Україні. Тут і використання інформаційних повідомлень територіальних центрів комплектації для маніпуляцій та спотворення дійсності. І розповіді про те, що в Україні нібито почали вручати повістки підліткам. І навіть повідомлення про те, що в Україні почали мобілізувати собак для служби в армії.
“Ці фейки поширюють задля створення загального інформаційного хаосу, нагнітання паніки та недовіри до силових структур. А головне – щоб переконати українців у “безнадійності” їхнього становища та викликати в них небажання відправлятися на захист країни”, – вважають аналітики “Детектор медіа”.
Восени минулого року, в розпал аварійних відключень електроенергії, що розпочались внаслідок ракетних атак росіян на енергетичну інфраструктуру України, проросійське видання “Страна” поширило відео, на якому нібито жителі Одеси вийшли на протести.
Відео відразу перекочувало до російських ЗМІ з гучними заголовками “В Одесі почалися протести проти відключень світла”. На відео – не більше двох десятків осіб. Люди ходять без зупинки пішохідним переходом, викликаючи очевидне роздратування автомобілістів. “XXI століття, а ми четверо діб без світла”, – кричала жінка, читаючи явно підготовлений кимось для неї текст з мобільного телефону.
А після того, як організаторами протестів зацікавились в СБУ, ворожа пропаганда почала розганяти фейк про те, що “влада проводить репресії проти одеситів”.
“Стратегія ворога полягає не лише у тому, щоб позбавити українців базових умов життєзабезпечення – електроенергії, опалення, води, газу. Але й підігріти суспільне обурення – вивести людей на вулиці протестувати, підривати настрої в суспільстві й створити конфлікти”, – коментував тоді ситуацію речник Одеської обласної військової адміністрації Сергій Братчук.
За його словами, для ворога Одеса – це болюча тема, але вона була, є і буде українською. Одесити постійно доводять це, починаючи з 24 лютого. Але, схоже, російські інформаційно-диверсійні війська ніяк не змиряться з цим фактом. І продовжує організовувати ІПСО, паразитуючи вже на новій темі – мобілізації в Україні.
Центр стратегічних комунікацій при Міністерстві культури і інформаційної політики SPRAVDI вважає, що в Telegram-каналах типу “Повестки Одесса” ширяться російські меседжі, згідно з якими після призову чоловіків відразу відправляють на фронт в якості “гарматного м’яса”.
За словами працівників військкоматів, з якими спілкувався Інформатор, наразі йде планова мобілізація і активізація процесу роздачі повісток пов’язана з формування резерву та прагненням поставити на облік якомога більше чоловіків. Адже про багатьох з них у центрів комплектації просто немає інформації і вони виявляються необлікованими.
Хоча частина людей після оновлення інформації та встановлення на облік незабаром можуть бути і мобілізовані. Поза тим, говорити про якісь нові мобілізаційні хвилі, зауважують представники ТЦК, недоречно.
Процедура вручення повісток регламентується такими документами:
В Україні немає жодного правового акта, в якому названі місця, де саме можна вручати повістки. Тому, стверджують юристи, “обілечування” на вулиці, у громадському транспорті чи на блокпості не суперечить законодавству. Останні кілька тижнів у Київській області, наприклад, активно вручають повістки саме на блокпостах.
Трапляються випадки, коли співробітники військкоматів приносять повістки військовозобов’язаним додому. Комусь вручають особисто, а комусь передають через родичів.
Втім, юристи зазначають, що правильно вручати повістку особисто. Передача через третіх осіб можлива лише у разі, коли документ передає, скажімо, працівник місцевої адміністрації (наприклад, сільради) або керівник підприємства, на якому офіційно працює військовозобов’язаний.
Хто та за яких умов має право вручати повістки, розповів юрист Одеського місцевого центру з надання БВПД Микола Крутій.
За його словами, вручення повісток проводиться через уповноважених на те осіб, зокрема через:
Варто звернути увагу, що повістка виписується завчасно (зокрема в приміщенні ТЦК) на підставі розпоряджень територіального центру комплектування та соціальної підтримки та підписується його керівником. Уповноважені особи мають право вручати виключно завчасно заповнені повістки, а не заповнювати їх перед врученням.
“Пакування” людини після вручення повістки навіть у поліцейське авто – незаконне. “Ніхто не має права доставляти громадянина до військкомату силоміць чи будь-яким іншим способом. Людина має сама туди прибути”, – повідомив в ефірі “1+1” адвокат Андрій Новак .
За його словами, якщо людину затримали та везуть до військкомату, потрібно телефонувати до поліції та повідомляти про такі дії. “Враховуючи, що працівників поліції та центру комплектування немає таких повноважень, йдеться про кримінальне порушення, тобто перевищення службових повноважень”, – пояснив адвокат.
Втім, неявка на виклик до військкомату карається адміністративним штрафом або кримінальною відповідальністю. Якщо потенційний призовник не з’явився за повісткою для звірки військово-облікових даних, до нього може бути застосована адміністративна відповідальність. А якщо він пройде звірку, медичну комісію для призову і не з’явиться для відправляння у військову частину, йому загрожуватиме кримінальна відповідальність.
Раніше Інформатор розповідав, чи можуть в Україні ув'язнити за ігнорування повістки.
Також ми пояснювали, чи можуть вручити повістку не за місцем прописки.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.