Мобілізація-2023: чи можуть в Україні ув'язнити за ігнорування повістки

Читать на русском

Українців засуджують за ухилення від мобілізації

Читать на русском
Мобілізація-2023: чи можуть в Україні ув'язнити за ігнорування повістки
Суди наказують ухилянтів

Українців засуджують за ухилення від мобілізації

В Україні триває війна та чоловікам роздають повістки, за якими вони повинні стати на захист України. Всі, хто хотів йти захищати вже на фронті, а ухилянтів судять та наказують – чи то штрафом, чи строком за ґратами.

У січні 2023 року український пенсіонер, уродженець рф, погодився на три роки за ґратами, щоб тільки не йти воювати. У березні 2022 року він як резервіст другої черги пройшов медичний огляд та лікарі визнали його придатним до служби у воєнний час. У жовтні минулого року він підписав повістку та мав прибути до військової частини. Але не прибув.

Проти пенсіонера відкрили ціле кримінальне провадження. Але ще на стадії розслідування він погодився визнати себе винним та пішов на мирову з прокурором. Правосуддя було напрочуд швидким: вже у січні 2023 року суддя Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області (ім’я судді приховано у судовому реєстрі) дав йому три роки позбавлення волі та звільнив від покарання, надавши рік іспитового строку.

Визнати себе винним, щоб уникнути відправки на фронт вирішив й майстер «Новокраматорського машинобудівного заводу». Рядового запасу, батька двох малих дітей визнали придатним до служби, проте він за повісткою теж не прийшов. Ця історія закінчилася так само: чоловік пішов на угоду та отримав три роки позбавлення волі з роком іспитового строку.

Солдат запасу зі «Східного гірничо-збагачувального комбінату» теж отримав бойову повістку на відправку до військової частини, але не прибув до пункту відправки. Він також отримав три роки тюрми з роком іспитового строку. 

Чи саджають в Україні за ґрати через ухиляння?

Таких вироків безліч. Проте серед них є і вирок щодо реального терміну за ґратами. У 2011 році чоловік закінчив військову кафедру та отримав звання молодшого лейтенанта, офіцера запасу. Влітку 2022 року він пройшов медкомісію, яка визнала його придатним до військової служби. Чоловік отримав повістку, але не з’явився у місці збору.

На свій захист призовник розповів, що медогляд був «для галочки», а насправді він лікував коліно, про що у військкоматі добре знали. Перед відправкою на службу лікування ще не завершилося, проте його запевняли, що ще є час та йому передзвонять. Йому передзвонили, але це був вже дзвінок з поліції. Хоча лікування завершилося, але чоловік не бажав йти служити оскільки вважав, що постанова військово-лікарської комісії була незаконною.

Справа потрапила до суду, де лікар-хірург заявив, що не пам’ятає такого діагнозу - періартрит правого колінного суглоба. За його словами, при огляді він «дивиться чи функціонує орган, якщо функціонує нормально, значить особа є придатною для військової служби».

Суддя вважав, що невизнання чоловіком своєї вини є способом уникнути покарання. Річ у тому, що діагноз «періартрит» не може бути підставою, щоб визнати непридатним до служби. Обтяжуючою обставиною було те, що чоловік у розмовах, записи яких він сам й надав суду, був готовий прийти до військкомату лише щоб уточнити військову спеціальність. Проте категорично відмовлявся прибувати, якщо це буде пов`язано з відправкою на службу. Крім того, він у розмовах щедро посилав працівників військкомату матом.

Тому у січні 2023 року суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області (його ім’я приховано у судовому реєстрі) вирішив, що найближчі три роки ухилянт проведе за ґратами. Одразу у залі суду чоловіка взяли під варту, поки рішення не набрало чинності. Поки вирок не оскаржили.

Як суди справляються з ухилянтами

Згідно з реєстром судових рішень з 24 лютого 2022 року по 31 січня 2023 року судді винесли 267 вироків за статтею 336 Кримінального Кодексу (ухиляння від призову). 

Мобілізація-2023: чи можуть в Україні ув'язнити за ігнорування повістки 1

Роман Горбач. Фото - Military Media Center

За словами начальника управління персоналу штабу командування Сухопутних військ Збройних Сил України полковника Роман Горбача, за ухиляння можуть дати до п’яти років за ґратами. Однак до цього можуть призвести постійне ігнорування повісток та неприбуття до військомату.

Загалом, як заявив Горбач, ухилянтів штрафують від 510 до 850 грн. Для цього є стаття 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо неприбуття по повістці. За нею з 24 лютого 2022 року по 31 січня 2023 року винесли 88 рішень щодо скасування штрафів. З них 20 справ переглядали.

«Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період — тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн)», - повідомив Роман Горбач у коментарі для Military Media Center.

Якщо у кримінальних справах ухилянти допомагають суду, визнаючи свою провину, то щодо штрафів чоловіки судяться та виграють. Мешканець Оболонського району Київщини вважав себе заброньованим на період мобілізації та на воєнний час. У військкоматі його у списках заброньованих не побачили, тому чоловік отримав повідомлення про необхідність сплатити 5 тис. 100 грн штрафу. Проте інформація про бронювання дійсно була, тому у листопаді 2022 року суддя Оболонського райсуду міста Києва Ірина Банасько штраф скасувала.

Що кажуть адвокати про покарання

За словами адвоката ГО «Платформи прав людини» Євгена Воробйова, людину можуть притягти до відповідальності за ст. 366 КК України, якщо вона пройшла військово-лікарську комісію (ВЛК) та за її результатами придатна для проходження служби в ЗСУ.

«Ухилення від мобілізації може вчинятись у двох формах – шляхом дії (наприклад, військовозобов’язаний з метою ухилення заподіює собі тілесні ушкодження, симулює хворобу, намагається підкупити працівників військкомату) і бездіяльності (наприклад, у випадку нез’явлення військовозобов’язаного без поважних причин у строк визначений в повістках або мобілізаційним розпорядженням», - нагадав Євген Воробйов.

Коли суд буде вагатися – чи відправити людину у тюрму, чи відпустити з іспитовим строком, то він буде дивитися на такі обставини:

  • чи проходила особа ВЛК та чи придатна для служби в ЗСУ;
  • чи були підстави для застосування відстрочки у випадках передбачених ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
  • чим підтверджується факт отримання повістки, мобілізаційного розпорядження чи факт відмови від отримання згаданих документів. Чи було порушено процедуру вручення повісток, мобілізаційного розпорядження, причина за якої особа не з’явилась до місця зазначеного в повістці або мобілізаційному розпорядженні.

При цьому, навіть якщо суд вирішив покарати терміном у в'язниці, то це не значить, що таку людину вже не покличуть захищати Батьківщину.

«Засудження за ст. 336 КК України не є підставою для зняття з військового обліку або надання відстрочки. Тому всі, кого засуджено за ст. 336 Кримінального кодексу України можуть підлягати мобілізації та можуть повторно отримати відповідні повістки», - заявив Євген Воробйов.

Інформатор писав, що міський голова Броварів та всі його заступники отримали повістки з військкомату під час засідання.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.