Прикордонники "змушують" ймовірних ухилянтів зізнаватися у спробі нелегально перетнути кордон: чи законно це

Читать на русском

Кореспондент Інформатора пройшов стежкою ухилянтів і зʼясував, як співробітники ДПСУ можуть використовувати страх та непідготовленість затриманих проти них

Читать на русском
Карпати, ДПСУ
Прикордонник вимагав від журналіста розблокувати свій телефон

Кореспондент Інформатора пройшов стежкою ухилянтів і зʼясував, як співробітники ДПСУ можуть використовувати страх та непідготовленість затриманих проти них

Кореспондент Інформатора Ігор Рець вирушив у ризиковану подорож стежкою ухилянтів, щоб поговорити з українцями, які хочуть уникнути мобілізації, перетнувши кордон з Румунією через Закарпаття. При цьому журналіст не порушував жодних законів, адже пересувався туристичним маршрутом. Попри це Ігоря затримали співробітники ДПСУ, які намагались змусити його підписати "зізнання" у спробі незаконно потрапити на територію сусідньої держави, йдеться у матеріалі "Квиток в учебку: як наш журналіст виживав на стежці ухилянтів біля кордону з Румунією".

В нагоді кореспонденту стала юридична допомога, яку він отримав перед тим, як потрапити до Закарпаття. Ігор потрапив до відділку прикордонної розвідки у селі Ділове, де співробітник намагався змусити журналіста скомпрементувати себе. Зокрема, прикордонник вимагав від Ігоря показати йому вміст смартфона.

Мапа

Там співробітник ДПСУ хотів знайти "офлайн мапи" Закарпаття, які нібито мали б свідчити, що журналіст хотів незаконно перетнути кордон з Румунією. До речі таких намірів Ігор не мав, він фіксував свій маршрут за допомогою GPS-трекеру та навіть не наближався до кордону менш, ніж на 18 км. Врешті-решт, коли змусити розблокувати телефон не вдалось, Ігоря відвезли до скандального Хустського ТЦК.

Зауважимо, що з юридичної точки зору прикордонники не порушують законів, коли пропонують затриманим себе обмовити. Вони просять показати вміст мобільного, підписати зізнання тощо. В підсумку тільки затримані і приймають остаточне рішення щодо демонстрації вмісту гаджету. Не виправдовуючи ухилянтів, ми припускаємо, що прикордонники можуть затримати ні в чому не винних людей, наприклад, туристів. І до них, ймовірно, будуть застосовані ті ж методи. Тому важливо знати свої права.

Також важливо знати, що наявність при собі іноземної валюти у будь-якій кількості прикордонники розцінюють як доказ наміру перетнути кордон. Сума грошей при цьому їх не цікавить. Тобто, якщо турист матиме 200 євро готівкою, прикордонники вважатимуть, що той намагався незаконно перетнути кордон і витратити ці гроші, наприклад, в Румунії.

У понеділок на сайті Інформатора вийде продовження цієї історії. Ігор Рець розповість, як він опиняється у РТЦК та СП Хуста, звідки, як то кажуть, одна дорога - до учебки, а потім на військову службу. Виявляється, це не зовсім так. У тому Ігор переконується, коли самі співробітники ТЦК починають розповідати йому свої історії.

А поки що ви можете ознайомитись з попередніми частинами цього репортажу

Читайте попередні частини історії Ігора Реця, що була отримана на власному досвіді:

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.