Один з найбагатших бізнесменів України перебуває за кордоном і веде служби у храмах РПЦ. Тим часом влада арештовує активи проросійського екс-нардепа.
Заперечував агресію рф проти України, називав війну на Донбасі "громадянською", виступав за переговори української влади з терористами з "л/днр", підтримував "Мінські угоди" і зустрічався з патріархом РПЦ Кирилом. Все це - опис подій з життя не політика в росії, а колишнього українського нардепа, прихильника московського патріархату Вадима Новинського.
6 липня колишній член "Опозиційного блоку" та "Партії регіонів" заявив, що у зв'язку з війною та окупацією Маріуполя вирішив скласти повноваження народного депутата України. За два дні Верховна Рада позбавила його мандату. Зараз Новинський знаходиться за кордоном, а силовики та суд заарештовують його активи.
Інформатор розібрав скандали за участі проросійського олігарха.
В грудні 2022 року Рада національної безпеки та оборони запровадила санкції щодо 16 діячів Української православної церкви Московського патріархату. Серед них і Вадим Новинський, який протягом багатьох років спонсував церкву, має там сан протодиякона і прислужував за вівтарем митрополиту Онуфрію. Також відомо, що Новинський активно протидіяв наданню статусу автокефалії (Томосу) Православній церкві України (ПЦУ) і навіть їздив з цією метою в Константинополь до патріарха Варфоломія.
Санкції, зокрема, передбачають блокування активів і арешт рахунків.
Сам Новинський назвав рішення РНБО переслідуванням за релігійні переконання.
"Вже багато років я відчуваю тиск через свою принципову підтримку канонічного православ'я в Україні та благодійну допомогу Українській православній церкві", - повідомив Новинський у Facebook.
Наприкінці минулого року Служба безпеки України провела ряд обшуків в храмах УПЦ МП. За даними ЗМІ, силовики показали президенту Володимиру Зеленському докази співпраці представників УПЦ з росіянами, після чого отримала дозвіл на системні слідчі дії щодо представників цієї структури.
Сам Новинський ще минулого року, за даними журналістів, виїхав до Німеччини, куди до нього в гості приїздило усе керівництво УПЦ на чолі з митрополитом Онуфрієм. Відомо, що у Західній Європі, зокрема, у швейцарському Цюріху, він проводить церковні служби у храмах Російської православної церкви.
Цікаво, що Вадим Новинський отримав український паспорт тільки 10 років тому, за часів правління Віктора Януковича, а до того мав російське громадянство. В 2015-му році Новинський опинився у базі "Миротворець", як зазначається олігарх "керує і фінансує діяльність, спрямовану на розпалювання міжконфесійної ворожнечі".
За інформацією "Української правди", першим, кому він зателефонував 24 лютого 2022 року, був саме один з ідеологів "руського миру", російський патріарх Кирило, разом з яким він зустрічався у Московській області у 2019 році.
В травні 2023 року СБУ відзвітувала про арешт активів Новинського загальною вартістю 10,5 млрд грн. Серед них: готельний комплекс у центрі Києва, морський торговельний порт "Очаків", приміщення агрохолдингу та торговельні центри в різних регіонах України.
Цього ж року СБУ арештувала майно Новинського на понад 3,5 млрд грн. До списку заблокованих активів входили корпоративні права на 40 українських підприємств та 30 газових свердловин. Також СБУ арештувала активи Новинського на понад 144 млн грн - мова йде про 18 млн кубометрів газу, який компанії Новинського зберігали у сховищах АТ "Укртрансгаз" та намагались відчужити на користь третіх осіб для уникнення санкцій РНБО.
Станом на зараз продовжується досудове розслідування проти Новинського за ст. 111-2 (пособництво державі-агресору).
У червні 2019 року під час виступу на зʼїзді партії "Опозиційний блок" в Києві Новинський назвав війну на Донбасі "громадянським конфліктом" і закликав виконувати "Мінські домовленності".
"Дуже важливо зупинити цей громадянський конфлікт, наголошую, громадянський конфлікт на південному сході... А шлях до досягнення світу відомий. Він один – це Мінські угоди", - сказав Новинський.
Політик тоді також наголосив, що якщо для досягнення миру необхідно "вести прямі переговори з Луганськом, Донецькому (маються на увазі ставленики Кремля на окупованих територіях Донбасу) та Москвою", то це "треба робити".
Серед інших антиукраїнських проявів нардепа - намагання заблокувати закон про забезпечення функціонування української мови як державної (2019), голосування проти закону про визнання українського суверенітету над окупованими територіями Донецької та Луганської областей (2018), підтримка амністії для відповідальних за окупацію Донбасу (2019) та підтримка "диктаторських законів" Януковича (2014).
Також олігарх регулярно вносив судові застави за ряд суперечливих політиків, у тому числі за Михайла Добкіна та мера Одеси Геннадія Труханова.
Як зазначає НАЗК, Новинський "підтримує дії та політику РФ, які підривають та загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України, а також її стабільності та безпеці". Політик увійшов до реєстру держзрадників за версією руху ЧЕСНО.
Також Новинський фігурував в ряді антикорупційних розслідувань про сумнівну приватизацію готелю "Спорт" біля НСК "Олімпійський" в Києві, відмову від декларування витрат на рекламу та партію, недостовірне декларування, тендер з фіктивною конкуренцією та використання приймалень для приховування бізнесу.