Один з найбільших аграрних бізнесменів України працював в Адміністрації президента до 2019 року. На цей припав період найбільших преференцій для бізнесу Косюка - МХП.
Бізнесмен Юрій Косюк - засновник і власник агрохолдингу МХП, що посідає місце у другій десятці рейтингу найбагатших українців за версією Forbes. Колишній радник президента Порошенка за часів його правління отримував мільярди гривень дотацій з бюджету, через що олігарха звинувачували у використанні своїх звʼязків з верхівкою влади. Окрім цього Косюк фігурував в скандалах про будівництво палацу на місці одної з найдавніших памʼяток археології в Європі та регулярні "рейси" з кортежем по заповідній зоні Київщини.
Інформатор зібрав неоднозначні факти з біографії агро-магната.
У 2014 році Косюка було призначено першим заступником глави адміністрації президента. За даними ЗМІ, бізнесмен мав курувати військово-силовий блок, але на своєму пості він протримався всього півроку. За словами тодішнього очільника АП Бориса Ложкіна, Косюк не зміг працювати в умовах, коли в Адміністрації президента треба було знаходитися по 16-18 годин на добу. Втім одразу ж після відставки Порошенко призначив Косюка своїм позаштатним радником.
Згідно з повідомленнями журналістів, холдінг МХП Косюка фінансував Фонд підтримки реформ в Україні - частина коштів йшла в якості оплати послуг американської лобістської компанії BGR, яка обслуговувала інтереси Національної ради реформ на чолі з президентом Петром Порошенком. У якості позаштатного радника Косюк пропрацював до кінця каденції Петра Олексійовича а саме до середини травня 2019-го року.
На тлі приближенності до президента саме підприємства Косюка отримували найбільші дотації від держави. Так, у 2017 році їх сума сягнула 1,4 млрд грн, або приблизно 35% від загальної суми державної підтримки аграрної галузі. У 2018 році компанії, пов'язані з Косюком, отримали майже 970 мільйонів гривень дотацій.
Також журналісти ставали свідками особливого ставлення членів комісії Мінагрополітики, яка ухвалює рішення щодо розміру держдопомоги, до підприємства "Перемога нова", бенефіціарним власником якого є Юрій Косюк. Попри те, що ця фірма не надала документ встановленого зразка і пропустила дедлайн подачі цього документу, "Перемога нова" отримала державну підтримку на суму в 34 мільйони. Водночас інакше ставлення було помічене до дрібніших компаній. Із понад двох тисяч заявок за програмою дотацій на утримання корів торік комісія відмовила 200 аграрним компаніям.
Разом з цим у 2017 році МХП Косюка виплатила 2,2 млрд грн дивідендів власникам. Також варто підкреслити, що птахофабрики в Україні не сплачують податок на прибуток.
"Тобто найбільш прибуткова компанія України не платить податку на прибуток, виводить усі прибутки за кордон, там сплачує основні обсяги податків і є лідером з отримання дотацій з українського державного бюджету", - дійшли висновку експерти.
У липні 2019 року після обрання на посаду президента Володимир Зеленський заявив, що підприємства Косюка не потребують дотацій від держави.
"Насправді, він не потребує державної підтримки, тому що у нього є надприбутки і він щорічно виплачує величезні дивіденди своїм акціонерам... Я хотів би звернутися до наших правоохоронних органів, до антикорупційних органів - а давайте перевіримо, якщо у нас є така інформація, суму цієї бюджетної допомоги і суму дивідендів, і порівняємо - може, і однакові суми отримаємо. Дуже цікава статистика", - сказав голова держави.
Варто зазначити, що Косюк також був серед лідерів за відшкодуванням ПДВ і обсягів отримання матеріальної допомоги від держави.
У 2019 році компанія Косюка "Зернопродукт МХП" отримала лише 29,4 млн грн дотацій.
До конфлікту Косюка з новою владою не дійшло - після початку пандемії коронавірусу Зеленський закликав великих бізнесменів допомогти державі подолати кризу і аграрний бізнесмен погодився. Косюк взяв на себе курування двох областей - Черкаської та Вінницької.
Сам Косюк в інтерв'ю комплементарно відгукувався про чинну владу, вказуючи, що "вони вміють чути бізнес".
Обсяг допомоги державі, що надійшла від Косюка під час повномасштабної війни, склала 600 млн грн станом на літо минулого року, писало видання Фокус.
Щонайменше до кінця 2020 року Косюк володів двома яхтами - 85-метровою АСЕ і допоміжною 67-метровою Garcon (Хлопчик). Кораблі оцінбвалися у 119 мільйонів євро і 24 мільйони євро відповідно. Втім, через борги перед власним холдингом МХП, олігарх був змушений виставити їх на продаж.
За даними ЗМІ, У 2019 році рада директорів МХП видала компанії Косюка WTI Trading Limited, яка володіє 59,7% акцій МХП, кредитну лінію до 80 млн доларів. Протягом двох років Косюк брав різні суми в борг і частково погашав кредит, щоб не вийти за кредитний ліміт. За два роки він виплатив МХП 27,3 млн доларів. Решту 67,4 млн доларів засновник МХП має повернути до грудня 2021 року.
Garson у січні 2021 року знайшов нового власника, імʼя якого не розголошується.
Велика яхта Косюка представляла з себе плавучу пʼятипалубну віллу з вертолітним майданчиком. Вона може прийняти на борт 10 гостей і 30 членів екіпажу.
Також, за даними ЗМІ, у 2018 році холдинг МХП Юрія Косюка купив 4 з 10 найдорожчих Tesla в Україні. Мова йде про позашляховик Model X за 182 тис. доларів і три седани Model S за 177 тис., 176 тис. і 137 тис. доларів відповідно Усі чотири автівки – нові, непошкоджені, 2018 року випуску.
Окрім цього у 2011 році журналісти повідомляли, що Косюк міг придбати Porsche Panamera Moby Dick в тюнінгу від EDO Competition за майже 600 тисяч доларів.
Будівництво впритул до заповідного парку "Феофанія" під Києвом почали у 2009-му році - тоді перші вантажівки приїхали під приводом прокладення дороги і облаштування "вхідної групи" до парку з боку села Хотів. Саме так сповіщав інформаційний щиток, який тоді поставили на будмайданчику. Варто зауважити, що будівництво відбувалося прямо на території однієї з найдавніших у Європі пам'яток археології – Хотовського городища, де раніше було поселення скіфів.
Журналісти з'ясували, що в 2008 році історичну площу охороненого законом Хотовського городища було зменшено вдвічі, а земельні ділянки, що звільнилися, загальною площею в 13 га Хотівська сільрада безкоштовно передала п'яти кооперативам під забудову.
За даними ЗМІ, власником садиби є Юрій Косюк.
У квітні 2018 року розслідувачі зʼясували, що машини олігарха регулярно порушують заборону проїзду заповідною зоною парку "Феофанія", щоб зекономити менше 5 хвилин на дорозі від маєтку до офісу МХП. Вільно їздити там можна лише на велосипедах, проїзд та стоянка автомобілів – заборонені. Заборони наказом Міністерства екології.
Журналісти помічали на тому маршруті такі авто, як Tesla Model S, сріблястий Porsche 911, вишневий Aston Martin, синій Ford Ranger, червоний Range Rover, біла Lamborghini Murcielago.
У відповіді на запитання "хто користується автомобілями" прес-служба МХП зазначила, що "це конфіденційна інформація, розголошення якої може призвести до порушення особистої безпеки Косюка Ю.А. та членів його сім'ї", чим фактично підтвердила, що користувачами є саме Косюк та його родичі.
За даними одразу декількох ЗМІ, Юрій Косюк вже будучи призначеним на пост заступника голови Адміністрації президента Порошенка протягом 9-10 серпня 2014 року відпочивав на одному з найдорожчих курортів Італії Кала ді Вольпе поруч з російським олігархом Романом Абрамовичем.
Деякі журналісти прямо стверджували, що Косюк відпочивав не просто поруч з одним з найбагатших людей держави-агресора, а прямо в його компанії. Зауважимо, що на той момент тривала гаряча фаза війни на Донбасі і вже майже півроку як був окупований Крим.
Номер в готелі, де журналісти застали чиновника, коштує від 2 до 4 тисяч євро за добу, стверджували ЗМІ.
Холдинг Косюка МХП - один із найбільших українських виробників аграрної продукції. Крім птахівництва та суміжних виробництв, холдинг вирощує кукурудзу, соняшник, пшеницю, ріпак, фрукти, а також виробляє яловичину, ковбасні вироби. Йому належать торгові марки "Наша Ряба", "Легко!", "Дружба народів", "Бащинський", "Європродукт", "Сертифікований Ангус", "Фуа Гра". Земельний банк компанії становить близько 370 тис. гектарів.
За підсумками 2022 року зайняв 13-е місце в списку найбагатших людей Forbes з капіталом в 520 млн доларів.
Раніше Інформатор розбирав скандали, повʼязані з подружжям Герег, що володіє гіпермаркетами "Епіцентр".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.