Олігарх Новинський: в чому звинувачують головного спонсора УПЦ МП, у якого конфісковують мільярдні активи

Читать на русском

Новинський всі обвинувачення заперечує

Читать на русском
Олігарх Новинський
Новинський під санкціями, активи заарештовані

Новинський всі обвинувачення заперечує

Служба безпеки України повідомила, що арештовано нові активи проросійського олігарха Вадима Новинського. Сам Новинський ще в минулому році заявив, що санкції держави буде оскаржувати в міжнародних судах. В чому звинувачують олігарха і як він намагається «відхреститися» від свого майна – в матеріалі Інформатора.

Української спецслужби викрили злочинну схему Новинського

До списку заблокованих активів Вадима Новинського входить 230 об’єктів нерухомості, якими він володіє через офшорний трастовий фонд. Як повідомили в СБУ, серед арештованого майна – елітний готельний комплекс у центрі Києва, морський торговий порт «Очаків», приміщення агрохолдингу і торговельні центри в різних регіонах України.

"Встановлено, що для уникнення санкцій РНБО Новинський перереєстрував власні активи на декількох підконтрольних іноземних громадян в офшорних юрисдикціях. Для реалізації оборудки він залучив афілійованих приватних нотаріусів і державних реєстраторів", - йдеться в повідомленні СБУ.

Втім, співробітники української спецслужби викрили злочинну схему і заблокували її.

Раніше, 13 квітня Служба безпеки України та Офіс генпрокурора повідомили про арешт майна підсанкційного мільярдера Вадима Новинського: корпоративні права на 40 українських підприємств та 30 газових свердловин. Сума арештованого майна понад 3,5 млрд грн.

Загальна вартість нових заарештованих активів Новинського становить понад 10,5 млрд гривень

Сам Вадим Новинський ще рік тому виїхав із України до Німеччини. А в квітні його помітили на службі в Храмі Воскресіння христова російської православної церкви в центрі австрійського Цюриху.

В чому звинувачують "головного спонсора" УПЦ

СБУ стверджує, що Новинський причетний до посібництва країні-агресору. Справу щодо нього розслідують за статтею 111−2 кримінального кодексу (посібництво державі-агресору). Триває розслідування для встановлення всіх обставин злочину і притягнення винних до відповідальності.

Комплексні заходи проводяться за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора та у взаємодії з Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА).

В грудні минулого року Новинський опинився в переліку 10 релігіозних діячів — переважно провідних ієрархів Української Православної Церкви Московського патріархату, яких підозрюють у зв’язках з Росією.

В головному офісі Смарт-Холдингу, серці імперії бізнесмена, та Regal Petroleum пройшли обшуки. Новинського вважають одним із спонсорів російської церкви в Україні. До війни Новинський був одним із найбагатших бізнесменів країни та депутатом Верховної Ради, а також партнером Ріната Ахметова у низці бізнесів.

У липні 2022-го він відмовився від депутатського мандату, повідомивши, що зосередиться на гуманітарних цілях та релігійному служінні.

Зараз у Західній Європі він проводить церковні служби у храмах Російської православної церкви. Відомо, що в Німеччину до нього в гості приїздило усе керівництво УПЦ на чолі з митрополитом Онуфрієм.

Сам Новинський всі обвинувачення заперечує. Він назвав запровадження санкцій проти нього та подальші справи переслідуванням за релігійні переконання.

Новинський намагається уникнути причетності до своїх активів

За даними слідства, щоб уникнути санкцій РНБО, Новинський намагався перереєструвати свої компанії на підконтрольних осіб.

"Це іноземці, які мають безпосередній зв’язок із державою-агресором", – йдеться в повідомлені прокуратури.

Для цього він нібито залучив підконтрольних приватних нотаріусів і державних реєстраторів. Мінюст уже скасував ці дії реєстраторів щодо ряду підприємств.

Своєю чергою, прес-служба Smart Holding заявила, що кримінальне провадження "є абсолютно безпідставним та являє собою чергову спробу здійснення тиску на український соціально відповідальний бізнес під час війни". В інвестиційній групі назвали дії правоохоронних органів щодо цього та інших проваджень "деструктивними" і зазначили, що їхня мета – "блокування активів в інтересах певних груп".

Прес-служба компанії запевняє, що Вадим Новинський з 2013 року не бере участі в управлінні Smart Holding.

"Підтримує морально, але бізнес робимо ми", – переконують в компанії.

CEO Smart Holding Юлія Кірьянова повідомила, що бізнесмен розпочав процедуру з виходу із заснованого ним бізнесу.

"Влітку 2022 року в мене була щира та відверта розмова з засновником (бізнесу, Вадимом Новинським, — ред.). Засновник в цій розмові без жодних вагань сказав мені наступне: Юля, я ніколи не зраджу церкву. Це — моє єство, без цього мене нема. Мені стало очевидно, що засновник обрав свій шлях і не переймається бізнесом. А у бізнеса — свій шлях. Інвестувати, відновлювати, створювати нову сильну Україну", — розповіла Кірьянова.

За її словами, єдиним рішенням на той час було — готувати трастові угоди. Процес розпочався ще до введення санкцій, зазначила вона.

До речі, важливу роль у бізнесі Новинського відіграє його син Михайло. Він член наглядових рад «Метінвесту» і ще кількох бізнесів. У Smart Holding фокусується на міжнародних портфельних інвестиціях.

Новинський збирається компенсувати втрати через міжнародні суди

Отже, під черговий арешт потрапив чотирьохзірковий готель Park Inn by Radisson Troyitska, морський торговий порт Очаків, приміщення агрохолдингу HarvEast у Донецькій області та торгівельні центри Амстор.

Торгівельні центри у 2020 році Укрексімбанк через Prozorro продав за 456 млн грн компанії Concorde Capital. Усі 10 торгових центрів були передані структурам Новинського, а в них відкрились супермаркети Сільпо. Зараз із них працює лише чотири і всі вони розташовані у Запоріжжі. Інші 5 закриті через близькість до зон бойових дій, а торговий центр у Кременчузі був знищений російською ракетою у червні 2022-го року. Нерухомими активами бізнесмена управляє компанія Smart Urban Solutions.

"Всі активи Смарт-Холдингу знаходяться у володінні трастового фонду вже давно. Засновник, підкреслюю, вже не акціонер, жодним чином не впливає на бізнес. Я, наприклад, керую бізнесом нерухомості Смарт-Холдингу вже більше року і я навіть незнайомий з Новинським — чи можете ви собі таке уявити, якщо б було б інакше?", — каже керуючий Smart Urban Solutions Роман Ємець. Він характеризує те, що відбувається, рейдерською атакою, яку він упевнений, компанія пройде.

Старший партнер адвокатської компанії Кравець і партнери Ростислав Кравець вважає, що ці активи можуть бути передані АРМА.

"Зараз такі рішення приймаються досить швидко. А згодом їх можуть продати", - зазначає Кравець і додає, що власники активів можуть звертатись до міжнародних судів з вимогою вже до держави компенсувати втрати. І мають шанси виграти такі позови.

Вадим Новинський повідомив у фейсбук, що вважаючи санкції незаконним переслідуванням через релігійні переконання та послідовну підтримку УПЦ, буде оскаржувати їхнє застосування в українських та міжнародних судах.

Бізнес Новинського і війна

  • Основа статків Новинського – 25% Метінвесту ($500 млн), готівка та ліквідні активи на $350 млн, EnWell Energy ($80 млн) яка входить до пʼятірки найбільших приватних газовидобувних компаній України, готель Park Inn у Києві ($25 млн), харчовий бренд «Верес».
  • В липні минулого року СЕО Smart Holding Юлія Кірʼянова повідомила, що втрати компанії від війни (не беручи до уваги Метінвесту і HarvEast) – сотні мільйонів доларів. Тоді вона прогнозувала скорочення виторгу приблизно на 20%, EBITDA – на 5%, – до 3 млрд грн. Виробництво групи впало на понад 60%.
  • Smart Holding тимчасово не контролює роботу торговельних центрів «Амстор» у Мелітополі та Бердянську, будівлі ТЦ у Маріуполі та Сєвєродонецьку майже повністю зруйновані. 27 червня російська ракета зруйнувала один із найбільших ТЦ у Кременчуці.
  • Під час окупації Херсону була зупинена херсонська верф суднобудівної компанії Smart Maritime Group. Стан активу після звільнення невідомий.

Раніше ми писали, шо в Україні арештували активи олігарха та колишнього нардепа Вадима Новинського. Їхня загальна вартість становить понад 10,5 мільярда гривень. Його звинувачують у причетності до пособництва країні-агресорці. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.