Придатний чи непридатний: які рішення для призовника може ухвалити ВЛК

Під час дії воєнного стану перелік хвороб, з якими можуть взяти на службу, розширюється

ВЛК
Які рішення ухвалює ВЛК. Колаж: Інформатор

В Україні триває загальна мобілізація, під час якої на військову службу призивають чоловіків від 18 до 60 років. Однак брати туди можуть лише придатних за станом здоров’я, що визначає військово-лікарська комісія.

Про це йдеться у Положенні про військово-лікарську експертизу ЗСУ. Під час воєнного стану перелік хвороб, з якими можуть взяти на службу, розширюється.

ВЛК може визначити один зі ступенів придатності до військової служби, серед яких:

  • Придатний
  • Обмежено придатний
  • Непридатний з переоглядом через 6-12 місяців
  • Непридатний з виключенням з військового обліку

Придатні громадяни можуть бути залучені як до небойових, так і бойових дій. Їх можна призначити на більшість посад. 

Обмежено придатні особи не можуть служити у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті та на спецспорудах. Військові, які визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби в частинах (підрозділах) забезпечення, ТЦК та СП, установах, організаціях та у навчальних закладах.

Непридатні з переоглядом через 6-12 місяців можуть лишатися військовослужбовцями та залишатися у частині. Обов’язки, які має виконувати такий громадянин, визначає командир. Втім, їх обирають, враховуючи стан здоров’я.

Непридатний з виключенням з військового обліку ступінь надає право на звільнення з військової служби. Однак у разі наявності бажання громадянин може подавати рапорт на продовження проходження служби на посадах, передбачених Переліком.

Постанова ВЛК про ступінь придатності чинна протягом 12 місяців, однак постанова, яку ухвалили під час призову або прийняття на військову службу, дійсна лише шість місяців. Крім того, під час дії воєнного стану між альтернативою “обмежена придатність” та “придатність” комісія обере саме придатність до служби. Однак визначити обмежену придатність можуть з такими діагнозами, як туберкульоз, вірусні гепатити, безсимптомний носій ВІЛ, анемія, порушення згортання крові, хвороби щитоподібної залози, психічні розлади, невротичні розлади, хвороби ЦНС та епілептичні синдроми.

Така ж норма діє стосовно статей, що означають непридатність до військової служби з переоглядом на 6-12 місяців. Формулювання приймають в умовах воєнного стану і на підставі статей, які передбачають діагнози станів після гострих хронічних інфекційних захворювань, хірургічного втручання тощо.

Мобілізація в Україні

Верховна Рада продовжила дію воєнного стану та мобілізацію ще на 90 діб. Відповідне рішення було прийнято на засіданні 27 липня. Парламент підтримав обидва президентські законопроекти - №9532 і №9533. Згідно з ними, дія воєнного стану та загальної мобілізації продовжена на 90 діб - з 18 серпня до 15 листопада 2023 року. 

Також в Україні можна оскаржити військово-лікарської комісії у досудовому та судовому порядку. У досудовому потрібно подати заяву про перегляд рішення комісії до ВЛК вищого рівня, обов’язково зазначивши причину перегляду рішення. До заяви необхідно додати всі документи, надані ВЛК, рішення якої оскаржується. Зафіксовані результати попередніх медичних обстежень також варто долучити до документів. У судовому треба звернутися з позовною заявою до окружного адміністративного суду – це може бути суд за місцем проживання або за місцем розташування ВЛК, рішення якої оскаржується. Судовий порядок можна використати одразу, не звертаючись до досудового порядку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube