І чи можна прискорити цей процес
Можливо, ви чули, що для формування звички потрібен приблизно 21 день – це один із тих фактів, які всі знають. Проте ця ідея не витримує перевірки, повідомляє IFLScience. У дослідженні 2010 року, де брали участь близько 100 людей, які намагалися засвоїти здорову звичку, вчені виявили, що може знадобитися до 254 днів для того, щоб новий розпорядок життя закріпився.
Це не означає, що вам знадобиться цілих вісім з гаком місяців, щоб вибрати новий розпорядок дня. Насправді середній проміжок часу виявився набагато меншим – лише 66 днів – трохи більше дев’яти тижнів, тобто понад два місяці. Саме стільки часу знадобилося учасникам, щоб досягти 95% автоматизму. А саме – моменту, коли їм потрібно було свідомо виконувати дію лише один раз із 20. І лише одній людині в тому самому дослідженні вдалося сформувати звичку лише за 18 днів.
Проте вчені кажуть, що все залежить не тільки від людини, але й від того, яку саме звичку ви плануєте сформувати. Так, дослідження 2023 року спостерігало за мільйонами учасників у їхній меті набути однієї з двох звичок – або стати регулярним відвідувачем спортзалу, або регулярно мити руки.
Очевидно, що одна з цих цілей є складнішою за іншу. Тож, виявилось, що потрібні місяці щоб сформувати звичку ходити в спортзал, і всього кілька тижнів, щоб виробити звичку мити руки після лікарні. Іншими словами: якщо ви сподіваєтеся швидко освоїти звичку, почніть з чогось простішого – і ви зможете досягти автоматизму вже протягом місяця.
Отже, ви вибрали звичку, до якої потрібно привчитися. Щоб виробити звичку, вам потрібно повторювати поведінку в тій самій ситуації, кажуть психологи. Ви можете обрати контекстну підказку, наприклад, робити щось після обіду, навіть якщо ви обідаєте в різний час дня.
Ці підказки можуть бути чим завгодно – певний час доби, дія чи навіть інша людина. Насправді, чим дивніше, тим краще: згідно з одним дослідженням 2016 року, підказки працюють краще, коли вони виділяються з-поміж решти ваших щоденних задач.
Ще один ключ – скласти план. Докази чітко показують, що планування може підвищити вашу результативність. Отже, скажімо, ваша мета – виробити звичку щодня їсти трохи фруктів. Не залишайте це просто так: підіть до магазину, купіть яблук. Покладіть їх у сумку та поставте будильник: плануйте їсти їх у певний час.
План дій долає схильність людей зволікати, коли вони мають намір діяти. Складіть детальний план дій, і ви з меншою ймовірністю зазнаєте невдачі через звичайну забудькуватість – винуватця до 70% пропущених цілей, згідно дослідження. Крім того, у вас буде більша ймовірність почуватися погано, якщо ви не впораєтеся. Розкажіть комусь, що ви плануєте зробити. Зрештою, ніщо так не мотивує, як тиск друзів.
Вибрати хорошу поведінку – це одне, а от позбутися поганої – зовсім інше. Хочете кинути палити чи гризти нігті. Майте на увазі, позбуватися звичок дуже важко, попереджають психологи. Перш за все, ви повинні дуже-дуже захотіти чогось позбутися. Контролюйте своє середовище, щоб було якомога легше не виконувати небажану поведінку. Наприклад, не тримайте при собі сигарети чи не відвідуйте компанії курців.
І, нарешті, якщо не вийшло з першого разу – не впадайте у відчай. Формування звички – це процес, а не подія. Просто будьте послідовним, і якщо раптом сьогодні ви не впоралися, продовжуйте робити це надалі. Одного дня у вас обов'язково вийде!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.