Невролог розкриває методи, які можуть виявити приховані ознаки ранньої деменції
Деменцію можна виявити вдома, протестувавши самих себе. Американський невролог Байбінг Чен поділився п’ятьма простими тестами, які включають малювання годинника та підрахунок під час ходьби. У відео, яке зібрало 178 тисяч переглядів у TikTok, лікар пояснює, що ці, здавалося б, прості тести показують, чи певні частини мозку працюють належним чином, пише Daily Mail.
Хвороба Альцгеймера є найпоширенішою причиною деменції, що вражає від 50 до 75% тих, у кого діагностовано. Це може спричинити занепокоєння, сплутаність свідомості та короткочасну втрату пам’яті. Проблеми з концентрацією уваги, пригадуванням нещодавніх подій, що відбулися, і плануванням є її типовими симптомами.
Перший тест – проста вправа стоячи на одній нозі. Пацієнти повинні намагатися залишатися в цьому положенні протягом 30 секунд, щоб перевірити рівновагу та координацію рухів.
"Для тих, хто має дві ноги і не має проблем з пересуванням, труднощі стояти на одній нозі принаймні 30 секунд пов’язані з вищим ризиком деменції та інсульту. Це може відображати тонкі дефіцити в областях мозку, які контролюють ваш баланс і моторику", – каже лікар.
Деменція може вплинути на рухливість людини, особливо на пізніх стадіях. Це може призвести до того, що люди поступово втратять здатність ходити, стояти та вставати. У них також може бути більша ймовірність падіння та труднощів з рівновагою.
Другий тест – це тест на запах, і це тому, що рання деменція може вплинути на центр нюху вашого мозку. Проблеми з розпізнаванням запахів можуть свідчити про нейродегенерацію, наприклад у людей із хворобою Паркінсона чи Альцгеймера.
Одне дослідження 2017 року показало, що здорові люди віком від 57 до 85 років, яким важко розпізнавати запахи, мають більшу ймовірність розвитку деменції через п’ять років. Отже, якщо ви не плутаєте і добре чуєте запахи, поки що все в порядку.
Наступним тестом є тест малювання годинника. Інструмент, який використовується в деяких діагностичних клініках NHS, полягає в тому, щоб просто попросити когось намалювати циферблат годинника на чистому аркуші паперу. Тест малювання годинника покладається на те, що пацієнт запам’ятовує, як виглядає циферблат, і відтворить його. Вони повинні додати всі числа від одного до 12, а потім встановити стрілки на певний час, наприклад на десять на одинадцяту.
"Я просто прошу пацієнтів намалювати годинник, який показує певний час. Якщо хтось має труднощі з просторовою організацією, увагою та плануванням, як-от люди з хворобою Альцгеймера, це завдання може бути дуже складним", – каже лікар..
Виконавча функція є однією з когнітивних навичок, яка вперше починає слабшати, коли розвивається деменція. Перекошене коло та неправильно розміщені цифри на цьому годиннику можуть вказувати на перші ознаки захворювання.
Тест оцінюється на основі балів, причому один бал нараховується за кожен із наступних критеріїв: наскільки добре учасник намалював коло годинника, намалювавши цифри в правильному місці, намалювавши дві стрілки на годиннику та вказавши стрілки на правильний час. Якщо пацієнту вдається правильно намалювати годинник, це практично виключає деменцію.
Це вимагає від учасника ходити, виконуючи завдання на логіку, наприклад рахуючи назад. Труднощі з цим можуть свідчити про проблеми з виконавчою функцією, пам'яттю або увагою, пояснив лікар.
Для цього учасників просять перерахувати якомога більше предметів у певній категорії. Наприклад, скільки тварин хтось може назвати за хвилину.
"Труднощі із пригадуванням слів протягом встановленого періоду часу можуть свідчити про погіршення роботи певних ділянок мозку, наприклад тих, уражених хворобою Альцгеймера або лобовою скроневою деменцією", – каже лікар.
Якщо у людини пошкоджені скроневі частки, як це трапляється при хворобі Альцгеймера або лобовій скроневій деменції, їм може бути важче зрозуміти значення слів або їм гадати слова.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.