Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова розповіла, що діалог з Україною продовжується після звільнення Володимира Кудрицького з Укренерго, проти чого виступали міжнародні фінансові організації. У Європі очікують на закриття вакантних посад у наглядовій раді Укренерго
Ще до звільнення Володимира Кудрицького у Представництві ЄС в Україні попереджали Дениса Шмигаля про негативні наслідки такого кроку. Після уходу Кудрицького двоє іноземних членів наглядової ради Укренерго заявили про тиск та пішли у відставку. Тепер у ЄС очікують від Кабміну перезапуску наглядової ради Укренерго шляхом призначення туди 4 незалежних членів, також ЄС готовий фінансувати підготовку України до зими.
Про це повідомила посол ЄС в Україні Катаріна Матернова в інтерв'ю "Економічній правді". Матерова зазначила, що після відставки Кудрицького разом із бізнес-омбудсменом, колегами з ЄБРР та Світового банку підписала лист про необхідність дотримуватися правил корпоративного управління як умови продовження фінансування.
"Зараз тривають дуже добрі дискусії з першим віцепрем'єром та її командою, а також з Міненергетики. Не вдаючись у деталі, можу запевнити: схоже, що у нас є міцна основа, щоб домовитися про перезавантаження наглядової ради", – сказала посол.
ЄС тепер очікує від України перезапуску наглядової ради компанії. Йдеться про вже вільні вакансії трьох членів та у перспективі – четвертого, термін повноважень якого завершується на початку грудня.
Катаріна Матернова зазначила, що у ЄС вже кілька місяців тому почали готувати заходи, які допоможуть полегшити ситуацію для української енергосистеми взимку. Перш за все йдеться про можливості збільшення постачання електроенергії з країн ЄС до України з 1,7 ГВт до понад 2 ГВт.
Вона нагадала і про постачання великого енергообладнання, що надходить Україні через Механізм цивільного захисту ЄС не тільки від країн-членів, а й інших партнерів. ЄС організовує логістику та оплачує її. Україна через цей механізм вже отримала більше тисячі великих промислових генераторів.
"Інша річ, яку ми зробили, – виділили Україні 200 мільйонів євро як гранти. Половина цих коштів піде через секретаріат енергетичного співтовариства у Відні, інша половина – через німецьку установу KFW. Один піде на підтримку "Укренерго", оператора енергосистеми. Інший – на ремонт українських ТЕС. Адже саме там можна отримати найбільшу кількість гігават генерації якнайшвидше. І на додаток, трохи коштів піде на ремонт відновлюваних джерел енергії", - наголосила Матернова.
30 серпня Ставка Верховного головнокомандувача ухвалила рішення звільнити Кудрицького. Йому запропонували написати заяву про звільнення за власним бажанням. Причина звільнення - незавершені захисні конструкції навколо підстанцій "Укренерго", що призвело до перебоїв з постачанням електрики після російського масованого обстрілу 26 серпня.
2 вересня 2024 року Володимира Кудрицького було звільнено з посади голови НЕК "Укренерго" більшістю голосів наглядової ради. Формулювання - "за згодою сторін". Після звільнення Кудрицького двоє членів наглядової ради Данієль Доббені та Педер Андреасен також вирішили піти з посади достроково.
Володимир Кудрицький обіймає посаду керівника "Укренерго" з 2020 року. Зокрема, протягом серпня-жовтня 2023 року НЕК "Укренерго" уклало 63 угоди на понад 4,3 млрд грн на будівництво захисних споруд для трансформаторних підстанцій, однак жодна з них так і не була виконана досі, хоча їх мали завершити до кінця січня 2024 року.
Проте у своїх двох останніх інтерв'ю Кудрицький розповідав, що за цими угодами всі трансформаторні підстанції "Укренерго" були захищені 2-м рівнем захисту - від прямого влучання дронів та від уламків збитих ракет. Роботи на більшості з них завершені або майже завершені. Однак він наголосив, що при цьому на підстанціях "Енергоатому" взагалі ніякі роботи з укріплень не проводилися, але претензій до них чомусь немає. А ураження саме них може призвести до зупинки енергоблоків на АЕС та шаленого дефіциту електроенергії з багатогодинними аварійними вимкненнями світла.
Ініціатором звільнення Кудрицького міг бути міністр енергетики Герман Галущенко. Таку версію озвучив народний депутат Олексій Гончаренко у Telegram. З міністром енергетики керівник "Укренерго" конфліктував ще з довоєнних часів.
"Укренерго" тимчасово очолив член правління НЕК Олексій Брехт. При цьому Денису Шмигалю адресували лист від Представництва ЄС в Україні, Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), Міжнародної фінансової корпорації (IFC) та бізнес-омбудсмена, в якому прямо вказується на негативні наслідки звільнення Кудрицького. Автори листа наголошують, що подібні дії не тільки порушують принципи корпоративного управління, але й ставлять під загрозу мільярдні кредити, надані "Укренерго" міжнародними фінансовими установами.
"Стосовно керівника Укренерго. Зараз є виконувач обов'язків. Далі згідно наших процедур, згідно корпоративних стандартів наглядова рада оголосить конкурс на пошук і відбір і в подальшому призначення керівника. Як тільки наглядова рада подасть на затвердження Міненерго нового керівника, якого обрали згідно корпоративних процедур, і я переконаний, Міненерго дуже оперативного керівника затвердить на посаді. Тобто тут не в площині компетенції уряду лежить питання призначення керівника в Укренерго. ", - так прокоментував Денис Шмигаль 6 вересня 2024 року звільнення Кудрицького.
Міністр енергетики України Герман Галущенко додав, що "повноваження тих двох членів, які подали заяви, закінчувалися через декілька місяців, тому в будь-якому разі процедури були б початі щодо відбору. Будь-які рішення по Укренерго будуть відбуватися абсолютно чітко в рамках корпоративних норм і в рамках рішень наглядової ради".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.