Кудрицький розповів, чому Укренерго так довго будувало захист для об'єктів енергетики

Екс-голова правління державного НЕК "Укренерго" Володимир Курдицький розповів, що завадило вчасно звести захист для електричних підстанцій

Володимир Кудрицький та підстанція
Володимир Кудрицький та підстанція

Донедавна голова правління НЕК Укренерго Володимир Кудрицький дав нове інтерв'ю телеканалу Суспільне. Там він розповів про хід будівництва захисних споруд для електричних підстанцій та причини затримки завершення цих робіт. Раніше стало відомо, що у 2023 році Укренерго уклало контракти на 4,3 млрд грн на будівництво захисту для підстанцій, які мали закінчити у 1 кварталі 2024 року, однак станом на зараз досі не усюди роботи завершені.

"Нині у понад 60 об'єктів Укренерго є захист другого рівня. Це великі залізобетонні споруди розміром із п'ятиповерховий будинок, які захищають в основному автотрансформатори, найбільш критично вразливе обладнання. Такий захист побудований виключно на підстанціях Укренерго. У Наглядової ради зауважень, негативних коментарів щодо мого звіту не було. Будівництво (другого рівня — ред) завершується, до зими Укренерго буде мати високий рівень захисту мережі від "шахедів". Минула атака, показала що ці сховища можуть витримати й ракетні удари — ми відновилися практично за 10 днів", - зазначає Володимир Кудрицький.

Інформатор писав, що у серпні-жовтні 2023 року НЕК "Укренерго" уклало 63 контракти на захист трансформаторних підстанцій у різних регіонах України. Роботи оцінювалися у понад 4,3 млрд грн, а завершити їх мали до січня-березня 2024 року. Втім, після останньої масованої атаки росіян по об'єктах української енергетичної інфраструктури 26 серпня 2024 року з'ясувалося, що жоден контракт на будівництво захисних споруд для підстанцій досі не виконаний. Хоча як і Шмигаль, так і Кудрицький у вересні переконували, що цей захист майже на всіх підстанціях вже готовий. 

Серед іншого ексголова "Укренерго" заявив, що підстанції українських електростанцій, зокрема, підпорядковані “Енергоатому” не мають захисту, але, за його словами до них запитань у влади немає. До слова, 26 серпня росіяни пошкодили підстанції неподалік від АЕС, через що на Хмельницькій АЕС 3 енергоблоки, а на Південноукраїнській 1 енергоблок довелося аварійно відключати - вони не могли передати вироблену енергію через пошкодження підстанцій споживачам. Кудрицький підкреслив, що захист другого рівня є тільки в об'єктів "Укренерго", при тому, що влада ставила завдання будувати його для всіх.

"У мене питання, якщо Міненерго доповідало, що "Укренерго" погано захищає свої підстанції, то чи не забуло відомство доповісти, що інші трансформатори, наприклад, на електростанціях, не мають таких сховищ? І чому організацію (йдеться про "Укренерго"), яка збудувала десятки величезних шелтерів і зробила це єдина в країні в чомусь звинувачують, а до організацій, які збудували нуль – до них питань немає?

Завдання будувати ці сховища було не тільки для "Укренерго". За підстанції Укренерго можете не хвилюватися — там мало того, що є захист, так є ще й великий запас автотрансформаторів. Вони закуплені за кошти міжнародних донорів. І бетонні сховища теж збудовані за їхні кошти. Жодної копійки з тарифу або тим більше з держбюджету на це не витрачено", — наголосив він.

За словами Володимира Кудрицького, у кожному сховищі (які будували на замовлення Укренерго - 2й рівень захисту від прямого влучання шахедів та від уламків ракет - Авт.) — 3 000 кубометрів бетону, декілька сотень тонн арматури. Це масивні споруди й будувались вони на працюючих підстанціях.

"Чи можна було зробити набагато швидше — ні. В якихось регіонах, наприклад, будівництво сповільнювалося тим, що по 12-16 годин на день була тривога. В якихось було складно знайти робочі руки. Але міжнародні партнери були здивовані, що це можна зробити так швидко. Більшість наших підстанцій взимку будуть захищені", - зазначає Кудрицький.

Водночас жодний об'єкт третього рівня захисту для підстанцій не збудований. Він має захищати від прямого влучання ракет. Він передбачає будівництво підземних бетонних бункерів, в які поміщається об'єкт енергетики. 

"Фінансуванням цих проєктів на 22 наших підстанціях займалося, і також виступало замовником — Держагентство з відновлення. Третій рівень не збудований, бо він дорожчий. Як я розумію, основна проблема — гроші в бюджеті не передбачили, і донори їх поки що не виділяють", - каже Кудрицький.

Як писав Інформатор, НЕК "Укренерго" уклало 63 угоди на будівництво споруд 2 рівня захисту для своїх трансформаторних підстанцій. 2 угоди з цього переліку розірвали. Також цікаві й підрядники: Корпорація "Союз" з Одеси, фірми директора якої до 2017 року працювали у Росії; найбільша будівельна компанія Харкова "Трест Житлобуд-1", через виділення землі якій Михайло Добкін міг сісти за ґрати на 12 років; компанія з Броварів "Мостобудівельний загін №112", пов'язана з колишнім народним депутатом України від Партії регіонів та нинішнім головою Федерації боксу України Володимиром Продивусом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube