Екс-голова НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький застерігає, що будівництво атомних енергоблоків - довготривалий процес, а їхня робота може окупитися лише протягом 30-40 років
Екс-голова правління Укренерго Володимир Кудрицький дав інтерв'ю Суспільне ТВ. Під час спілкування з журналістами енергетик зазначив, що у планах Укренерго було під'єднання об'єктів атомної генерації на 2 ГВт, якраз ними можуть стати нові енергоблоки на АЕС. Однак, за словами Кудрицького, головне проблема у будівництві енергоблоків та загалом нових АЕС у тому, що це коштує дуже дорого та має спиратися в основному на кредитні кошти, які можуть в певний момент перестати давати.
"Коли говоримо про будівництво блоків АЕС, не кажемо про гроші оператора АЕС (в Україні це "Енергоатом", - Авт.), бо в жодного оператора їх стільки немає. Це дуже дорого. Вони окупаються по 20-30 років. Єдиний спосіб фінансувати побудову нових блоків АЕС — кредити. Залучати їх має організація з високою репутацією і довірою. Якщо така довіра буде, і якщо буде забезпечений цей кредитний ресурс, тоді побудова енергоблоків виправдана. Якщо це буде намагання просто почати щось будувати, а там подивимось, де гроші взяти — це ризикована стратегія", - каже Володимир Кудрицький.
Нагадуємо, Володимир Кудрицький звинувачує "Енергоатом" у тому, що на його підстанціях не будували захист від шахедів та уламків ракет. Водночас, "Укренерго" замовляло будівництво такого захисту на 63 підстанціях за понад 4,3 млрд грн. Втім, станом на вересень 2024 року роботи ще не були завершені на 100% по жодній з угод, хоча їх мали закінчити до лютого-березня 2024 року.
26 серпня росіяни атакували ракетами з касетною бойовою частиною трансформаторні підстанції, у т.ч. ті, що видавали електроенергію з АЕС споживачам. Довелося 4 енергоблоки аварійно вимикати. Внаслідок недостатнього захисту об'єктів енергетики частково страждає обладнання - найбільше під час масованої російської атаки на українську енергетичну інфраструктуру 26 серпня, що призвело до нестабільної роботи енергосистеми з тривалими екстреними відключеннями світла майже на 2 тижні.
У 2012 році Верховна Рада проголосувала за будівництво ще двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС - цим займалася російська державна компанія Росатом. Будівництво розпочинали ще у 1980-ті роки, але заморозили. У 2014 році вирішили відмовитися від співпраці з росіянами.
У червні 2024 року Міністр енергетики Герман Галущенко повідомив, що третій енергоблок можуть збудувати на ХАЕС за 3 роки. При цьому видатки на 2 енергоблоки оцінюються лише у 1,7 млрд євро, що досить сумнівно. Ці два енергоблоки зможуть дати додатково 2,2 ГВт електроенергії. Екологи порівнюють видатки з побудовою енергоблока на АЕС у Франції, вартість якого зросла з 3,2 до 12,4 мільярда євро з 2007 року, а проєкт усе ще не завершений. Відповідно реальна вартість двох нових енергоблоків на ХАЕС може зрости в рази.
Україна цього року планує розпочати будівництво чотирьох нових атомних реакторів на Хмельницькій АЕС, щоб компенсувати енергетичні потужності, втрачені через тимчасову окупацію Запорізької АЕС. Планується, що два блоки з реакторами базуватимуться на обладнанні російського виробництва, яке Україна хоче імпортувати з Болгарії. Водночас інші два використовуватимуть західні технології виробника енергетичного обладнання Westinghouse. А чому відновити роботу Чорнобильської АЕС неможливо - читайте тут.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.