Державне Укренерго віддало 483,7 млн грн на будівництво захисних споруд для підстанцій одній з провідних фірм галузі, власники якої не гребували після 2014 року співпрацювати з росіянами
Укренерго без тендерів довірило Корпорації виробничих та комерційних підприємств Союз з Одеси будівництво захисту для трансформаторних підстанцій. Цій фірмі дісталося 7 угод на 483 млн 722 тис. 160 грн з тих 63 на 4,3 млрд грн, які Укренерго уклало протягом серпня-жовтня 2023 року. Досі жодна з угод на захист підстанцій не виконана, це одна з можливих причин останніх проблем з електроенергією після масованих російських атак 26 серпня 2024 року. Власники Корпорації Союз до 2017 року працювали також і в Росії, а директора Романа Приходька у ЗМІ звинувачують у володінні російським паспортом.
Протягом серпня-жовтня 2023 року тоді ще очолюване Володимиром Кудрицьким державне НЕК "Укренерго" уклало 63 угоди на будівництво захисних споруд для трансформаторних підстанцій на понад 4,3 млрд грн. Вони мали захистити обладнання від шахедів та уламків ракет. Але жодна з угод не була виконана до кінця. Принаймні так написано у системі держзакупівель ProZorro. Підстанції потрібні для того, щоб передавати електроенергію від електростанцій до споживачів. Ми писали про те, що 2 підстанції за 138,5 млн грн мала захистити найбільша будівельна компанія Харкова "Трест Житлобуд-1", через виділення землі якій у 2008 році колишній мер Харкова Михайло Добкін міг сісти до в'язниці, але справу закрили остаточно у 2024 році.
З цих 63 угод без проведення тендерів сім дісталися відомій одеській компанії - Корпорації виробничих та комерційних підприємств "Союз". За виконання цих угод фірма має отримати 483 млн 722 тис. 160 грн. Їй довірили найбільший "шматок пирога". Як і по решті угод Укренерго на оборонні споруди, у "Союза" роботи ще не завершені. По одному з об'єктів у серпні 2024 року зменшили видатки, але невідомо наскільки. Втім, після останньої атаки росіян на об'єкти української енергетичної інфраструктури 26 серпня 2024 року "Союзу" доручили обладнати захистом ще 2 підстанції на 120 млн 355 тис. 535 грн.
26 серпня росіяни атакували об'єкти енергетичної інфраструктури у 15 регіонах України. Загалом ворог застосував проти України 127 ракет і 109 дронів (збито відповідно 102 та 99). Саме ці 25 ракет та 10 дронів вразили підстанції та високовольтні лінії електропередач. До того ж ворог застосував ракети з касетною бойовою частиною - які завдали підстанціям набагато більше шкоди дрібними металевими зарядами. Відповідно ремонтувати їх помітно довше.
Корпорацію "Союз" заснували у 1996 році в Одесі. Нинішній директор - Ігор Приходько, він був помічником народного депутата Анатолія Кінаха у 2006-2014 роках та був його заступником в Українському союзі промисловців і підприємців, зараз очолює регіональне відділення на Одещині. Корпорація записана на 63% на одеське ТОВ "Енергопостачання" та на 37% на ТОВ "Холдинг Союз-Консалтинг". Згідно з даними аналітичної платформи YouControl, кінцевою власницею з часткою 84% є Альона Приходько - донька директора. До 2017 року кінцевим власником компанії був її нинішній директор через люксембурзьку компанію "Союз Холдинг С.А." (її співвласниками були прописаний у Росії колишній одесит Сергій Чапик та одеський юрист Борис Кисельов).
Як зазначено на офіційному сайті компанії, корпорація бере свій початок у 1991 році та "об’єднує проектні, виробничі, будівельно-монтажні, комерційні підприємства для забезпечення повного циклу будівництва, модернізації та реконструкції об’єктів електро- і теплоенергетики, альтернативної енергетики". За останні 10 років вона ввела в експлуатацію понад 50 енергетичних об'єктів в Україні, Казахстані, Молдові. "Союз" може під ключ будувати інфраструктуру для передачі та розподілу електроенергії й будувати теплову генерацію (ТЕЦ), брала участь у будівництві сонячних та вітрових електростанцій.
У російському сегменті інтернету збереглася інформація 2013 року про те, що Союз Холдинг С. А. (зареєстрований у Люксембурзі Soyuz Holding SA) має офіс у Москві, а гендиректором є Ігор Приходько. Також там зазначено, що холдинг працює й у Чехії. У РФ до холдингу входили компанії "Инженерно-Строительная Компания "Союз-Сети", "Электротехаппарат-СПб", "СоюзЭнергоИндустрия", "Ростовэнергоавтотранс", ''Донэлектромонтаж-99", "Завод Високовольтного оборудования "Союз", "Союз Сети Телеком", "Энерго-Строительная Корпорация "СОЮЗ", "СВЕКО Союз Инжиниринг", "Энергетические решения".
Проте окупація Криму та російська гібридна агресія на Донбасі у 2014 році не змусили одеситів з партнерами припинити працювати у Росії. У грудні 2014 року (коли Крим вже був окупований росіянами) Ігоря Приходька нагородили російською медаллю "За заслуги перед Отечеством" 2 ступеню за указом президента Путіна - нагороди вручали чинні тоді міністри. Його компанія "ИСК "Союз-Сети" успішно збудувала та реконструювала 14 енергетичних об'єктів для зимової олімпіади у Сочі, яка відбулася на початку 2014 року, на замовлення російської державної компанії "Россети". Раніше, у 2008 Ігоря Приходька орденом "За заслуги" 1 ступеню нагородив президент Віктор Ющенко, у 2011 році - 2 ступеню тодішній президент Віктор Янукович, а у 2019 році орден "За заслуги" 3 ступеню Приходьку вже вручили за указом Президента України Володимира Зеленського.
У російській "Энерго-строительной корпорации "Союз" Ігоря Приходька (заснована у 2007 році, ліквідована у 2022 році), де власником був він на 20%, а люксембурзькій Soyuz Holding SA на 80%, у наглядовій раді були присутні представники корпорації "Силовые машины" російського мільярдера Олексія Мордашова та держкомпанії "РусГидро". У 2015 році акціонери ухвалили рішення про ліквідацію компанії, яка тривала 7 років. Нижче промо-ролик компанії за 2013 рік:
Щобільше, антикорупціонери Юрій Ніколов та Антоніна Волкотруб стверджують, що у Приходька була не тільки російська прописка у Москві, але і російський паспорт, виданий у 2010 році. Раніше був інший паспорт, виданий у 2003 році, але не дійсний. Сам бізнесмен це заперечує.
У вересні 2023 року вийшла стаття у виданні KP.ua, в якій стверджується, що російська компанія Приходька ЗАО "Электротехаппарат СПб" нібито на замовлення Міноборони РФ виготовило та поставило дві пересувні зарядно-випрямні станції (БТЗВС) за понад 100 млн рублів для бази підводних човнів у Новоросійську та виконала договір. Підтвердження цієї інформації та відповідний тендер у російських реєстрах нам не вдалося знайти. А у 2020 році фірму ліквідували.
Ігор Приходько у коментарі "Дзеркалу тижня" пояснив статтю у КП замовленням із боку конкурентів. Він повідомив, що був гендиректором ЗАТ "ИСК "Союз-Сети" до 2015 року на підставі дозволу на працевлаштування, громадянства РФ ніколи не мав, державних нагород на території РФ не отримував (що цілком суперечить збереженим даним у вебархіві) і з 2017 року не відвідував території РФ. Приблизно тоді ж російські фірми з цієї групи почали процедури ліквідації та банкрутства.
"Неодноразово, замість того, щоб будувати та відновлювати національну енергосистему деякі неспроможні учасники будівництва в енергетичній галузі чи реальні сепаратисти займаються саботажем робочих процесів як "Укренерго", так і Корпорації "Союз" шляхом вкиду недостовірної інформації в ЗМІ та ініціацію різного роду кримінальних проваджень. Слід зауважити, що на відміну від для відкриття кримінального провадження за заявою, де Кримінальним кодексом України передбачена наявність доказів, подібні статті нічого взагалі не потребують та автор, на превеликий жаль, до кримінальної відповідальності не притягується. Результатом подібної статейки були численні перевірки, які ніяких порушень не виявили. Господарська діяльність Корпорації "Союз" також перевірялась не одноразово підрозділами Державної аудиторської служби України та Державної податкової служби України та жодних фактів щодо співвідношення до РФ не виявлено", - йдеться у відповіді Ігоря Приходька.
У російських реєстрах наразі не вказані засновники ЗАО "Электротехаппарат СПб", але 11 років тому ця компанія входила до російської корпорації "Союз", а кінцевим засновником її була саме фірма з Одеси. Також відомо, що у 2015 році з фірмою уклали контракт на постачання випрямлячів на 24,5 млн рублів для військового об'єкту Краснодарського краю. У 2015 році Ігор Приходько разом з Сергієм Чапликом та Олексієм Кисельовим заснували у Москві ООО "Холдинг Союз-Сети" та ООО "Холдинг Союз-Генерация", у 2021 році ліквідували обидві компанії.
До березня 2018 року Ігор Приходько був директором ООО "ИСК "Союз-Сети" у Москві, на цю компанію Зеленський у 2023 році наклав санкції на 5 років. 2014й рік ИСК "Союз-Сети" завершила з прибутком 252 млн рублів, а далі почала бути збитковою, у 2020 році порушили справу про банкрутство, серед власників - досі люксембурзька Soyuz Holding SA (99%). Влітку 2015 року ИСК "Союз-Сети" отримала підряд від державного "Россети" на постачання обладнання для підстанції Уренгойської ГрЕС у Ямало-Ненецькому окрузі Росії на майже 1,45 млрд рублів. Але вся подібна робота для фірм Приходька у Росії припинилася після 2017 року. Частина фірм змінила власників.
Ці та інші епізоди діяльності на території країни-агресора у 2022 році розглядалася у Подільському районному суді Києва. У листопаді 2022 року кримінальне провадження закрили, бо слідчі не змогли довести, що "Союз" виводив кошти з "Укренерго". Також недоведеною залишилася інформація, що до повномасштабного вторгнення "Союз" сприяв фінансуванню російської збройної агресії, закупивши в Україні на заводі обладнання, частково вироблене з російської сировини.
З 2008 року фірма отримала підряди через відкриті майданчики закупівель на 3,93 млрд грн. Найбільший замовник - державне "Укренерго" (за 2016-2024 роки - 2 млрд 16,2 млн грн закупівель). На другому місці державне "Укргідроенерго" - 18,4 млн грн. За даними Юрія Ніколова та Антоніни Волкотруб, наразі компанія має контракти на понад 5 млрд грн (з урахуванням фінансування від міжнародних партнерів).
За останні 10 років, в рамках загальнонаціональної Енергетичної стратегії України до 2035 року, Корпорація "Союз" побудувала та ввела в експлуатацію понад 50 значних енергетичних об'єктів в Україні. За роки роботи колектив підприємства неодноразово відзначали державними нагородами, грамотами та подяками. Воно допомагає відновлювати електричне обладнання у Миколаївській та Херсонській областях після обстрілів росіян. Серед найбільш актуальних задач "Союзу" наразі такі: зведення антишахедних накриттів над трансформаторами, будівництво повітряної лінії електропередачі до обстріляної Одеси та реконструкція лінії між Хмельницькою АЕС і польським Жешувом.
У 2017 році "Укренерго" з "Союзом" уклали угоду на переоснащення підстанції у Хмельницькій області. Пізніше слідчі встановили що, протягом 2018-2019 років "Союз" штучно завищив у проектно-кошторисній документації ціну трьох реакторів, які закупили через пов'язану компанію "Енергопостач" (продали їх по 33,1 млн грн за їхньої вартості у 28,7 млн грн, держава переплатила 12,9 млн грн) та неправомірно застосувавши коефіцієнти норм витрат при транспортуванні та встановленні устаткування. Втім, службові особи "Укренерго" ці відомості погодили. Справа нічим не закінчилася.
Корпорація "Союз" є фігурантом кримінального провадження БЕБ через ухилення від сплати податків, зокрема, за "змовою із посадовцями "Укренерго", що утворювали на закупівлях у "Союза" "схемний" податковий кредит з ПДВ", йдеться в ухвалі Шевченківського районного суду Києва.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.