Існує три основні напрямки лікування атопічного дерматиту, вважає лікар Євген Комаровський.
На атопічний дерматит страждають діти і дорослі. На жаль, він - далеко не рідкість. При цьому полегшити страждання тим, хто має цей шкірний недуг, можна самотужки. Звісно, консультуватися з лікарем вкрай необхідно, та є прості правила, як допомогти собі вже прямо зараз, в домашніх умовах.
Суть проблеми полягає в тому, що шкіра окремих людей має вроджений дефіцит особливого білку, який називається Filagrin. Саме він дозволяє шкірі утримувати вологу. Зрозуміло, що у випадку його нестачі шкіра швидко зневоднюється та болісно й не менш гостро реагує на сонце, холод, алергени, навіть механічне тертя й інші подразники в навколишньому середовищі.
Саме фактор сухості шкіри й визначає напрямки лікування атопічного дерматиту. Існує три основні напрямки лікування атопічного дерматиту, наполягає лікар Євген Комаровський. Перший - це наситити шіру вологою. Другий - зберегти вологу в шкірі. І насамкінець третій - місцеве лікування окремих ділянок шкіри завдяки косметичним засобам. Таку шкіру влітку важливо захищати засобами з SPF від сонця, а взимку - кремами з рівнем захисту від холоду та вітру.
Аби не доводити схильну до надмірної сухості шкіру до критичних станів (сверблячка, тріщини тощо), атопічний дерматит можна і варто профілактувати вдома, використовуючи при цьому недорогі й доступні засоби! Відвари з них слід додавати у ванну під час кожного купання.
Найперша в списку звичайна аптечна ромашка. Візьміть 4 столові ложки висушених квіточок, покладіть в літрову каструлю і залийте окропом, доведіть до кипіння, зменшіть вогонь і проваріть 15 хвилин. Потім трохи остудіть і профільтрувати. У воді з додаванням такого настою можна купати навіть немовлят.
Кора дуба. Її потрібно подрібнити, потім столову ложку залити склянкою окропу. Поставити на плиту і потомити на повільному вогні протягом 20 хвилин. Отриманий склад потрібно додавати у ванну під час купання.
Березові бруньки. Потрібно зібрати свіжі березові бруньки. Далі засипати в термос 4 столових ложки й щільно закрити кришкою, залишити так на 5-6 годин. Після цього настоянку потрібно профільтрувати.
Череда. Сухе листя рослини потрібно подрібнити в порошок. Потім залити склянкою киплячої води столову ложку лікарської сировини. Поставити ємність на плиту і потомити на повільному вогні протягом 15 хвилин. Після чого профільтрувати.
Гарбуз. Потрібен тільки свіжий гарбуз, не заморожений. З м’якоті слід сформувати тампони. Якщо не виходить, то віджати з гарбуза сік і змочувати в ньому тампони з вати. Прикладати їх слід на діатез 4 рази на день приблизно на 15-30 хвилин. Лікування атопічного дерматиту буде більш ефективним, якщо гарбузові тампони чергувати з картопляними або тими, що просочені соком алое.
Крохмаль. Необхідно заварити в склянці окропу 2 столові ложки крохмалю. Отриманий склад слід додавати у ванну при кожному купанні.
Мазь на основі гліцерину, рисового крохмалю і молока. Всі компоненти змішайте між собою, взявши їх по десертній ложці. Отриманий склад повинен бути по консистенції, як сметана. Змащуватись треба на ніч. Якщо ураження розташовані на згинах ніг та рук, то краще всього накладати компрес.
Добре прибирає свербіння шкірних уражень суміш із соку каланхое і меду (якщо на нього немає алергії). Мазь зберігайте лише в холодильнику протягом одного тижня. Після цього слід приготувати нову. Використовувати слід тільки, якщо є свербіж.
Огірок. Сік цього овоча також допоможе позбутися від сверблячки.
Лляна олія допомагає пом’якшити шкіру при діатезі. Її потрібно прокип’ятити разом з квітками аптечної ромашки, додавши в 100 мл одну столову ложку лікарської рослини. Тампони, змочені в олії потрібно накладати на хворе місце кожні 3 години, щодня протягом тижня.
Мазь зі звіробою. Потрібно зібрати свіжу траву цієї лікарської рослини і віджати з неї сік. Потім столову ложку перемішати з 4 ложками вершкового масла, попередньо розтопленого на водяній бані. Отриманий склад зберігайте лише в скляній тарі в холодильнику. Уражені ділянки шкіри потрібно кілька разів на день змащувати цим складом. Якщо випадок не запущений, то досить обробити діатез з ранку і ввечері. Мазь дезінфікує ураження і надає протизапальну дію.
Шавлія. Візьміть 5 столових ложок сухої трави. Залийте їх літром окропу й поставте на повільний вогонь на півгодини. Потім закрийте каструлю кришкою і загорніть у махровий рушник. Залиште на 2 години настоюватися. Після цього настоянку слід профільтрувати і помістити в скляний посуд, а зберігати тільки в холодильнику. Вживати дітям по 3 чайних ложки, дорослим - по 4 чайних ложки кожні 4 години. Строк лікування - 3 тижні. Склад також можна застосовувати для примочок на хворі місця.
Крім того, для хворих на цей недуг існують прості правила щоденної гігієни, яких слід дотримуватись.
Насамперед треба вдосталь пити, а також влаштувати так, аби приміщення в яких більшість часу знаходиться людина, яка страждає на атопічний дерматит, зволожувались. Вологість має складати від 40 до 60 відсотків, для цього можна навіть придбати зволожувач повітря.
Ще один, чи не найважливіший спосіб зволоження шкіри - це її контакт з водою. Тим, хто страждає на атопічний дерматит, лікарі радять регулярно приймати ванну. Робити це слід щоденно, протягом 10 хвилин, безпосередньо перед сном. Температура води при цьому має складати 31-34 градуси. Вода має бути м'якою та чистою. З цією метою можна використовувати спеціальні пом'якшувачі та очисники. Що стосується душу, він насичує шкіру вологою гірше й може травмувати зневоднену шкіру.
Після ванни витиратись слід обережно, бажано не терти, а промокнути тіло. В цей момент воно максимально насичене вологою, тож її важливо зберегти. Для цього слід покрити вже суху шкіру кремом-емолентом, який зберігатиме вологу. Також для цього згодиться колоїдна вівсянка.
Однак спершу слід обробити уражені ділянки шкіри з порушеною цілісністю шкірних покривів (якщо такі у вас є) мазями, що їх призначив лікар, або гелем з алое. Це допоможе зменшити свербіння та заспокоїть шкіру. В деяких випадках призначаються гормональні препарати - топічні стероїди (як варіант, гідрокортизонова мазь 1%, показана до застосування при запальних і алергійних захворюваннях шкіри). І хоч цей медичний засіб безрецептурний, не забувайте, гормональне лікування має призначати лікар!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.