Законпроєкт передбачає пенсію за вислугу років призначати прокурорам після їх звільнення з органів прокуратури
Верховна Рада 15 квітня прийняла за основу законопроєкт №12278 щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури, підготовлений на повторне перше читання. У середині березня депутати відправили його на доопрацювання. Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
Законопроєкт подала народний депутат Галина Третьякова 2 грудня 2024 року. У доопрацьованій редакції законопроекту пропонується встановити, що пенсія, призначена відповідно до законів «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії чи щомісячного довічного грошового утримання на умовах, передбачених законами «Про прокуратуру», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», особам, які не мають права на призначення пенсії відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», не виплачується.
Також, як зазначено у висновку комітету, пенсія, призначена відповідно до цієї статті (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії чи щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цією статтею, законами «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», особам, які мають право на призначення пенсії відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Сам текст доопрацьованого законопроекту поки не опубліковано.
Законопроект доручає Кабміну разом із центральними органами правоохоронних органів до 1 грудня 2025 року напрацювати законодавчі пропозиції з уніфікації підходів до визначення грошового забезпечення/заробітної плати прокурорам, зокрема, прокурорам Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, та службовцям правоохоронних органів.
В Україні приблизно кожен п’ятий прокурор оформив собі пенсію, таких 19%. Близько 10% пенсіонерів за спеціальним законом “Про прокуратуру” отримують її за інвалідністю. Але це про рядових співробітників – серед керівного складу це зустрічається у 38% випадків.
Про це йдеться у матеріалі Економічної правди. Журналісти проаналізували дані 8 070 декларацій, які змогли ідентифікувати за 2023 рік щодо прокуратури – це 87% з облікової чисельності прокурорів станом на початок 2024 року.
Так, 19% співробітників прокуратури отримують пенсію. У середньому вона становить 199 тисяч гривень на рік або 16,6 тис. грн на місяць. Загалом на пенсії в Україні у 2023 році знадобилося 288 млн грн.
Крім того, наявність пенсії за інвалідністю дає переваги під час працевлаштування та переміщення з посади на посаду і зменшує вірогідність звільнення. Загалом працівники прокуратури мають законне право на пенсію за вислугу років незалежно від віку – у разі наявності 25 років вислуги, зокрема стажу роботи на посадах не менше 15 років. Розмір пенсії має становити 60% від суми місячної зарплати, але не більше десяти прожиткових мінімумів (29,2 тис. грн).
У Хмельницькій області 61 прокурор має інвалідність. Цей статус їм так чи інакше доведеться підтвердити, пройшовши повторно медкомісію, заявив генеральний прокурор України Андрій Костін. Про це повідомили 20 жовтня в Офісі генерального прокурора.
Таким чином прокурорів-інвалідів на Хмельниччині виявилося навіть більше, ніж знайшли журналісти - у списку головреда "Цензор.НЕТ" Юрія Бутусова йшлося про 49 осіб. "Цензор.НЕТ" також знайшов багато прокурорів з інвалідністю та рекордними пенсіями в інших областях України.
Проблема набула такого резонансу, що президент України Володимир Зеленський скликав РНБО через скандали з МСЕК та вимагає жорстких рішень від правоохоронців. Голова держави назвав прокурорів-інвалідів внутрішніми ворогами через їх дії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.