В Україні провели чергову індексацію пенсій. Втім, частина пенсіонерів взагалі не отримали підвищення, а частина отримали менше, ніж очікували
У березні 2025 року пройшла індексація пенсій. Пенсійний експерт Сергій Коробкін 15 квітня розповідає, хто не отримав обіцяне підвищення або отримав його у меншому розмірі, ніж очікувалося. А також, як однією рукою дають, а іншою забирають.
За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, уряд виконав свої зобов’язання і проіндексував в березні пенсії, які збільшилися на 11,5% для понад 10 мільйонів українців. І середня пенсія зросла до 6345 гривень. Але ж на 11,5% збільшується не вся пенсія, а лише її основний розмір. Тобто далеко не всі отримали рівно 11,5%. По факту середня пенсія зросла лише на 9,6%. Але і такі суми отримали не всі.
Постанова про індексацію пенсій не розповсюджується на так звані соціальні пенсії, тобто на державну соціальну допомогу, що виплачується органами соцхазисту. Вона як була в розмірі прожиткового мінімуму 2361 грн, так і залишилася. Таку ж мінімальну пенсію отримують ті, хто продовжує працювати.
“В принципі схожа ситуація була минулого року. Нагадаю, чому так відбувається. Проблема в недосконалому механізмі індексації. Відомо, що для призначення пенсії застосовується показник середньої зарплати за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Кожного року цей показник зростає. І за однакових умов – при рівному коефіцієнту стажу і зарплати – пенсія буде більша у того, хто пішов на неї пізніше. Той, хто йде на пенсію у 2025 році, їм застосовують вже показник за 2022-2024 роки – 15057,09 грн. А той, хто пішов на пенсію до 2018 року, їм спочатку брали 3764 грн, а потім після низки індексації в різні роки беруть зарплату 8913,83 грн. Ледь не вдвічі меншу, ніж тим, хто йде на пенсію зараз. Тобто її індексують, але надто повільно. А нові пенсії, згідно з оновленим в 2019 році порядком, індексуються ще повільніше. По факту їх взагалі не індексували по кілька років, а просто додавали втішні 100 чи 135 гривень в різні роки. А середня зарплата залишалася тою, що і була”, - зазначив Сергій Коробкін.
Сергій Коробкін зазначив, що пенсія тих, хто пішов на пенсію, приміром, в 2020 році, розраховувалась за показником зарплати за 2017-2019 роки – 7763,17 грн. І цю зарплату кілька років не чіпали. А тепер її повноцінно підтягнули до тих старих розмірів. І після такої повноцінної індексації ось ці втішні надбавки, що встановлювалися у твердих розмірах, просто поприбирали. Через це дехто взагалі не відчув збільшення, а у когось воно було значно нижче, ніж очікувалось, тобто явно не 11,5%.
“Цього року уряд пішов взагалі іншим шляхом і вирішив індексувати пенсії, призначені у 2021-2024 роках. Але просто на менший відсоток, ніж 11,5%. А от про пенсії, призначені у 2020 році, просто забули. Вважали, що вони вже будуть індексовані належним чином. Але щось пішло не так. В принципі, Верховний Суд також визнає, що індексація пенсії, призначених останніми роками відбувається неправильно. А якщо до суду не звертатися, то Пенсійний фонд, як раніше, в кращому випадку додасть зверху ще втішних 100 гривень, які потім все одно непомітно зникнуть. Так, 100 гривень – це мінімальний розмір підвищення. Але ж це явно не 11,5%. Тут ще і проблема в тому, як правильно трактувати постанови Кабміну про індексацію. На мій погляд, це робиться невірно. Наголошую, що випадків і різних ситуацій може бути безліч. І не лише з пенсіями 2020 року. На мій погляд, тим чи іншим чином більшість пенсіонерів ображені по-своєму. Хтось через те, що пішов на пенсію раніше, хтось навпаки через те що пішов пізніше”, - каже Сергій Коробкін.
Як раніше повідомляв Інформатор, підвищення пенсії під час індексації було здійснено відповідно до формули, зафіксованої в частині другої статті 42 закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Для розрахунку береться 50% від інфляції за попередній рік та 50% від темпів зростання заробітної плати в Україні за той самий період. Сума цих двох величин визначає відсоток, на який буде проіндексована пенсія.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.