Плюс 5 гривень на буханці: чому в Україні дорожчає хліб і що буде з цінами з осені

Читать на русском

Незважаючи на багатий урожай зерна, українцям доведеться переплачувати за хліб

Читать на русском
Хліб
Держава регулює націнку лише на соціальний хліб. На інших сортах продаці заробляють по максимуму.

Незважаючи на багатий урожай зерна, українцям доведеться переплачувати за хліб

В Україні дорожчає хліб. У серпні багато виробників підняли ціни на хліб до 3-5 гривень за буханець. Наприклад, житній хліб, який раніше коштував близько 31 гривні, зараз продається по 35 гривень. При цьому так звані соціальні сорти хліба, наприклад, батон, подорожчали менше, в середньому, на гривню. Але на хлібозаводах попереджають, що з вересня почнуть активно переписувати цінники. Чому ж при цьому ціни на хліб зростають, як на дріжджах?

Це подорожчання, на перший погляд, дивно. Адже зараз збирається врожай, зерна в країні дуже багато. А з урахуванням блокування зернового коридору та обмежень щодо експорту, ціни на зерно, здавалось би, повинні впасти.

Хлібна інфляція

Хліб в Україні дорожчав протягом усього минулого року, але темпи цінового зростання були порівняно невисокими- нижчими за середні показники інфляції по країні,

Так,за даними Держстату, у липні хліб зріс у ціні, порівняно з червнем, лише на 0,3%. А якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року — на 9,7%. За 7 місяців цього року хліб зріс у ціні на 15%. Для порівняння: продукти харчування за цей час подорожчали на 22,9%.

Але зараз ціни на хліб почали розганятися. З серпня багато виробників підвищили вартість буханця відразу на 10-15%, а деякі - і на 20%.

Особливо сильно подорожчали сорти хліба, які не належать до соціальних. Скажімо, житній виріс у ціні майже на 20%, і коштує вже близько 35 гривень.

Активно переписують цінники невеликі пекарні, які пропонують так званий крафтовий хліб - на заквасці, кукурудзяний, гречаний та ін. Деякі виставляють ціни по 50-60 гривень за буханець, а деякі просять і до 100 гривень.

За даними цінового моніторингу «Мінфіну», хліб пшеничний (буханець 600 грам), який у липні коштував 32,96 гривень, у серпні продається в деяких супермаркетах уже по 35,93 гривень, тобто зростання ціни майже на 3 гривні.

При цьому впадає у вічі велика різниця в цінах на хліб залежно від магазину. Той же пшеничний у деяких мережах коштує менше 30 гривень, тобто різниця в ціні – близько 6 гривень.

Батон, який місяць тому коштував у середньому 21,67 гривні, зараз продається по 21,8 гривні. При цьому, наприклад, у Metro цінник на нього – 21,6 гривень, у Novus – 21,99 гривень.

Зазначимо, що в Україні діє обмеження на соціально значущі продукти харчування, зокрема хліб. Своєю постановою №650 від 19 червня цього року Кабмін продовжив дію цінового регулювання. Але у «стратегічному» списку лише один сорт хліба — пшенично-житній (типу «Українського»). Максимальна націнка торгових мереж не повинна перевищувати 10%. Крім цього сорту хліба в переліку продуктів з обмеженою роздрібною націнкою - борошно вищого гатунку, пастеризоване молоко жирністю 2,5% у плівці, курячі яйця категорії С1, олія та ін.

Тобто виходить, що на інші сорти хліба, крім пшенично-житнього, рітейлери можуть ставити будь-які націнки.

І, як розповів представник однієї з мереж, накрутка на хлібі досить висока — до 40%.

Про те, що ставлять на хліб націнку до 30-50%, нам розповів і власник невеликого продуктового магазину в Оболонському районі Києва Микола.

«Хлібозаводи нам хліб із відстрочкою платежу не дають, лише за передоплатою чи розрахунком у день доставки. Але вгадати з обсягами не так просто – один день розбирають усі, в іншій половина продукції може залишитися не проданою. Хліб - продукт, що швидко псується. Хоча термін придатності – 72 години, вже наступного дня люди вчорашній хліб не беруть, хочуть свіжий. Тому нереалізовані обсяги йдуть або на переробку (скажімо, на сухарі), або на утилізацію. Для нас це чистий збиток. Тому й ставимо високі націнки», – пояснив Микола.

Чому дорожчає хліб

Але хліб дорожчає не лише через апетити продавців – цінники підвищують виробники.

Що, на перший погляд, дивно. Адже після блокування зернового коридору експорт зерна з України сповільнився. При цьому зараз у продаж масово надходить зерно нового врожаю, тобто пшениці у країні дуже багато.

Але насправді, як каже голова Економічного дискусійного клубу Олег Пензин, подорожчання хліба цілком прогнозоване. Причин кілька. 

По-перше, останнім часом хоч і незначно зросла закупівельна ціна на пшеницю. Після зупинки зернового коридору світові ціни на зерно зросли на 8-12%, і, як каже Пензін, у найближчому майбутньому падати вони не будуть.

Крім проблем із зерновою угодою, на зростання зернових котирувань чинить тиск подорожчання рису. У багатьох країнах Азії через погодні катаклізми неврожай рису, і вже намічається його дефіцит. Індія, наприклад, ще з липня заборонила експорт рису, після чого цінники на нього на світових біржах різко пішли вгору і досягли десятирічного максимуму (близько 650 доларів за тонну).

Рис, за даними ФАО (продовольча організація ООН) став одним із факторів, через які підвищився одразу на 1,3% за останній місяць загальний продовольчий індекс.

Щоб компенсувати дефіцит рису, багато азіатських країн, у тому числі Індія, збільшують закупівлю пшениці та кукурудзи.

Тому якщо ще кілька тижнів тому українським фермерам пропонували за пшеницю близько 180 доларів за тонну, то зараз - 190 доларів. Це нижче, ніж коштує зерно на світових біржах, але подорожчання все ж таки є.

По-друге, як розповів голова концерну «Ярослав» (до його структури входить Київська макаронна фабрика плюс є невелике виробництво хліба) Олександр Барсук, ціни на хліб зростають через подорожчання собівартості і доставки.

"Дорожчає логістика. З 1 липня повернули довоєнні податки на автомобільне паливо, плюс дорожчає нафта, в результаті вартість дизеля вже підскочила на 5-7 гривень і продовжує зростати. Зростають тарифи на електроенергію, а хліб печуть в електропечах. Йде зростання зарплат. Наприклад, водії зараз у дефіциті, і щоб їх утримати, багато компаній змушені підвищувати зарплати", - зазначив Барсук.

Крім того, як каже Барсук, «продуктивність праці не зростає, а багатьом виробникам не хочеться втрачати доходи», тому намагаються накрутити цінники на готову продукцію по максимуму.

За словами Олега Пендзина, у собівартості виробництва хліба дуже висока частка «енергетичної» складової, тому зі зростанням тарифів на електроенергію дорожчатиме і хліб.

По-третє, ще з липня почалися проблеми з якісним борошном.

Олександр Барсук розповідав нам, що деякі борошномельні підприємства не справлялися із замовленням через дефіцит кадрів - багато співробітників пішли воювати. Також у деяких мукомолів через зимові блекаути та часте відключення обладнання погіршилася якість продукції і побільшало браку.

Плюс, як каже Барсук, на ринку відчувається проблема з хорошим зерном, яке трейдери скуповували за готівку під експорт (тоді як мукомоли працюють безготівково і просять відстрочку платежів). Тому гарне борошно стало дефіцитним. «Ми знайшли запаси, які раніше зробили НЗ. Але дефіцит на ринку є», - зазначив Барсук.

Щоправда, у міру надходження ринку зерна нового врожаю проблема стала менш гострою. І на дефіцит зараз скаржаться в основному виробники макаронів, яким потрібне борошно з твердих сортів пшениці.

Що буде з цінами далі

Що буде з борошном та хлібом далі – питання відкрите. Навіть за наявності достатньої кількості сировини, може зрости собівартість борошна (головним чином через подорожчання електроенергії).

«Із зерном у нас проблем не буде. Україна виростила багатий урожай, продовольчої пшениці і на внутрішнє споживання, і на експорт у нас більш ніж достатньо», — каже Пензин.

Але подорожчання логістики та електроенергії й надалі накручуватиме цінники на хліб - як мінімум, на 3-5% на місяць.

Багато залежить також від перспектив зернового експорту. Якщо його темпи знизяться, ціни на зерно в Україні можуть просто обвалитися. Відповідно, знизиться в ціні борошно, а також перестане дорожчати хліб. Але такий варіант експерти оцінюють як малоймовірний.

«У будь-якому разі, незалежно від того, чи буде відновлено роботу зернового коридору, Україна працює над альтернативними шляхами зернового експорту», — каже голова Секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.

«Наші європейські партнери стверджують, що мають намір забезпечити перевалку близько 4 млн. тонн українського зерна на місяць. Цього достатньо для забезпечення стабільного експортного постачання», - резюмував фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.