Пінгвіни ходять дахом станції: на «Академік Вернадський» новий сніговий рекорд

Тепер полярникам прийдеться постійно відкопувати станцію

Пінгвіни ходять дахом станції: на «Академік Вернадський» новий сніговий рекорд
Насипало майже 3,5 м

Біля української станції «Академік Вернадський» зафіксували новий сніговий рекорд. Рівень снігу майже досягнув позначки 3,5 м, що майже на пів метра більше за торішній максимум. Така висота дозволяє сусідам наших полярників, – пінгвінам, ходити по даху станції.

Про це повідомили у Національному антарктичному науковому центрі. Зазвичай же максимальна річна висота снігового покриву біля станції була не більше 2 метрів. Тепер насипало майже 3,5 м, водночас деякі замети біля «Вернадського» сягають 6 метрів.

Станцію«Академік Вернадський» замело
Станцію«Академік Вернадський» замело

«Оскільки тут переважає вітряна погода, то глибина снігового покриву розподіляється нерівномірно. Є оголені скелі, на яких сніг так і не ліг, а є ділянки, особливо біля станції, яка виступає перешкодою на шляху вітру, де замети під 6 метрів. Офісну частину «Вернадського» (вона нижча) замело з двох боків, утворивши такий собі сніговий перехід: можна і не обходити будівлю, просто перейти по даху. Так уже, до речі, й роблять деякі пінгвіни», – розповіла метеорологиня 27-ї УАЕ Анжеліка Ганчук.

Пінгвіни на даху станції
Пінгвіни на даху станції

Вчені прогнозують, що рівень снігу буде ще зростати. Адже сьогоднішня зима в районі станції стала аномально теплою: середня температура була лише трохи нижчою -2°С.

«Внаслідок теплої зими в атмосфері утримується більше вологи, що призводить до інтенсивніших опадів. Це є однією з причин, чому на нашому острові спостерігається снігонакопиченя. По суті, так утворюється і зростає льодовиковий щит», – пояснила дослідниця.

Пінгвіни біля станції
Пінгвіни біля станції

Станція «Академік Вернадський»

Академік Вернадський (до 1996 — Фарадей) — це єдина українська антарктична станція. Розташована на мисі Марина острова Галіндез за 7 кілометрів від західного узбережжя Антарктичного півострова. Вона працює постійно і є метеорологічною та географічною обсерваторією. Головне призначення станції — проведення наукових досліджень в Антарктиді. Для виконання цієї задачі підпорядковано всю життєдіяльність станції та Національного антарктичного наукового центру. 

Попередні температурні рекорди на станції

Перший рекорд на станції у 2022 році встановили на початку лютого. Тоді полярники зареєстрували 12,7 градуса тепла – це на 1 градус вище за рекордний рівень 1985 року. Вчені пов'язали таке різке потепління з явищем «атмосферної річки», посиленим ефектом «гірського фена».

Атмосферна річка – це вузька смуга з високою концентрацією атмосферної вологи, що швидко перенесла теплі маси повітря та вологи з тропіків до Антарктиди. Ефект гірського фена – це сильний теплий вітер із гір. Коли на станції зареєстрували температурний рекорд, сила вітру була досить високою – 27,9 м/с. Причиною розвитку цього ефекту є утворення опадів над горами (від чого повітря втрачає вологу та нагрівається).

А у вересні цього року зима в Антарктиці стала найтеплішою за останні 24 роки. Середня температура повітря становила -2.13°С. Це на 0.4°С тепліше, ніж попередній рекорд, встановлений 1998 року. Це був новий температурний рекорд.

Такі температурні рекорди насторожують, адже вони є одним зі свідчень зміни клімату. У грудні 2021 року на станції зафіксували інший рекорд – висота снігового покриву становила 3 м.

Нагадаємо, ми писали про те, куди на зиму діваються пухнастики з Антарктики. Також Інформатор писав, як полярники станції «Академік Вернадський» назвали новонароджених тюленят.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube