На станції «Академік Вернадський» новий температурний рекорд

Читать на русском

Температура в Антарктиці на 0.4°С перевищила попередній рекорд

Читать на русском
На станції «Академік Вернадський» новий температурний рекорд

Температура в Антарктиці на 0.4°С перевищила попередній рекорд

Взимку у районі «Академіка Вернадського» середня температура лише трохи перевищила -2°С. В результаті зима в Антарктиці стала найтеплішою за останні 24 роки – з 1998. Це новий температурний рекорд.

Пори року в Південній та Північній півкулі йдуть у протифазі: коли в Україні літо, в Антарктиді зима, а сьогодні там почалася весна. Українські полярники кажуть, що цього року зима в районі станції стала найтеплішою за весь час спостережень. Середня температура повітря за зиму становила -2.13°С. Це на 0.4°С тепліше, ніж попередній рекорд, встановлений 1998 року. Аномалія тепла охоплює більшу частину Західної Антарктики, Антарктичний півострів (біля якого о. Галіндез, на якому знаходиться станція) та акваторію моря Ведделла за ним.

Водночас ще пів століття тому звичною для цих країв була середньозимова температура близько -10°С. Найнижчу середньозимову температуру зафіксували в 1958 році: -17.43°С. Тоді ж, у серпні, відмітили й найнижчу температуру повітря за всі понад 70 років спостережень: -43.3°С.

Натомість цього року абсолютний мінімум температури повітря ледь перетнув позначку -8°С. Таким чином поновилися його найтепліші рекорди для липня і серпня за всі роки спостережень. Як правило, найнижчі значення температури за рік бувають у межах -15..-30°С.

Як і 1998-го, цього року через теплу зиму довкола «Вернадського» не утворилося льодового покриву, а лише час від часу акваторію «запаковував» плавучий битий лід. Тож українські полярники могли підтримувати навігацію та проводити морські наукові дослідження майже протягом усієї антарктичної зими.

Цієї зими була сприятлива погода для морських дослідів
Цієї зими була сприятлива погода для морських дослідів

А от вивчати властивості сніжинок хуртовин, на жаль, не вдалося, адже сніг ішов переважно вологий та схильний до злипання. Для цього дослідження потрібен сухий сніг, який переноситься вітром безкраїми просторами криги та льодовиків.

Натомість тепла погода сприяла підвищенню вологи в атмосфері, а отже – збільшенню кількості опадів. Поки що вони все одно у вигляді снігу: на кінець зими висота снігового покриву біля «Вернадського» перетнула позначку 2.5 м і продовжує наближатись до рекордних тогорічних 3 метрів. Такі снігопади неабияк дошкуляють нашим зимівникам, адже вологий сніг – важче, тож чистити його – складніше.

«Але є й гарні новини: через відсутність льоду до «Вернадського» вже навідуються пінгвіни. Поки на розвідку, але передбачаємо, що велике повернення цих птахів уже не за горами», – кажуть полярники.

Пінгвіни на території станції
Пінгвіни на території станції

Станція «Академік Вернадський»

Це — єдина українська антарктична станція. Розташована на мисі Марина острова Галіндез за 7 км від західного узбережжя Антарктичного півострова. Вона працює постійно і є метеорологічною та географічною обсерваторією. Головне призначення станції — проведення наукових досліджень в Антарктиді. Для виконання цієї задачі підпорядкували всю життєдіяльність станції та Національного антарктичного наукового центру.

Заснована в 1947 році як британська станція «Фарадей», у 1954 її перенесли на острів Галіндез. У лютому 1996 року Британія передала її Україні, станцію тоді перейменували на честь видатного українського вченого, академіка Володимира Вернадського, першого президента НАН України. Під час передачі Україна сплатила за неї символічну ціну в один фунт стерлінгів.

Попередні температурні рекорди на станції

Попередній рекорд встановили на початку лютого цього року. Тоді полярники зареєстрували 12,7 градуса тепла – це на 1 градус вище за рекордний рівень 1985 року. Вчені пов'язали таке різке потепління з явищем «атмосферної річки», посиленим ефектом «гірського фена».

Атмосферна річка – це вузька смуга з високою концентрацією атмосферної вологи, що швидко перенесла теплі маси повітря та вологи з тропіків до Антарктиди. Ефект гірського фена – це сильний теплий вітер із гір. Коли на станції зареєстрували температурний рекорд, сила вітру була досить високою – 27,9 м/с. Причиною розвитку цього ефекту є утворення опадів над горами (від чого повітря втрачає вологу та нагрівається).

Такі температурні рекорди насторожують, адже вони є одним зі свідчень зміни клімату. У грудні 2021 року на станції зафіксували інший рекорд – висота снігового покриву становила 3 м.

Нагадаємо, полярники станції «Академік Вернадський» для вивчення іоносфери встановили спеціальні антени. Також Інформатор писав, для чого полярники їздять на сусідні острови

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

Фото: Василь Матковський, лікар 27-ї УАЕ

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.