Протести розпочались після пожежі та щодня набирають обертів
Після пожежі, в якій загинули люди, у місті Урумчі у Китаї набирає обертів хвиля протестів. Розпочавшись з вимоги відмінити ковідні обмеження, вони вилилися в заклики проти Комуністичної партії та Сі Цзіньпіна. Протестувальники тримали у руках чисті аркуші паперу на знак протесту проти утисків свободи слова. Інформатор зібрав хронологію подій.
Пожежа у багатоповерховому житловому будинку в місті Урумчі, столиці регіону Сіньцзян, викликала протести після того, як відео інциденту, розміщені в соціальних мережах, призвели до звинувачень у тому, що причиною пожежі, яка забрала життя 10 людей, стали блокування через COVID-19.
В Урумчі відбулися протести проти ковидних обмежень. Про це повідомляє агентство Reuters.
На роликах видно натовпи людей, які співають та скандують гасла. Як пише Reuters, протестувальники кричали «Зняти локдаун!» і співали гімн Китаю, в якому є слова "Вставай, хто рабом стати не бажає!" На одному з відео, пише ВВС News, натовп прорвався через захисну огорожу. The New York Times повідомляє, що деякі ролики широко розійшлися китайським сегментом інтернету, але потім були видалені з соцмереж.
У повідомленнях державних ЗМІ Китая йдеться, що район, у якому сталася пожежа, належить до зони «низького ризику», категорії блокування, яка дозволяє мешканцям залишати свої будинки за умови самоконтролю та уникнення великих зборів.
Але багато китайських інтернет-користувачів скептично поставилися до офіційної версії. Вони поділилися скріншотами розмов між урядом та жителями громади Цзісян'юань, які вказують на те, що комплекс нещодавно був поміщений під суворіший рівень блокування, що могло ускладнити мешканцям можливість дістатися безпечного місця.
Китайські коментатори також вказали на відеозаписи спроб згасити пожежу як на доказ того, що блокування загальмувало зусилля. На кадрах видно, як вода під тиском з пожежного шланга розбризкується в безпосередній близькості від будівлі, що палає, що дозволяє припустити, що пожежні машини не могли наблизитися до будівлі. Деякі користувачі сказали, що автомобілі, які були припарковані в цьому районі, не могли бути переміщені, тому що їх батареї було розряджено через те, що вони не використовувалися так довго через блокування.
На знак стурбованості уряду зростаючим громадським гнівом чиновники організували нічну прес-конференцію, щоб пояснити, як пожежники відреагували на пожежу. Мер міста Мемтімін Кадір, виступаючи на тому ж брифінгу, вибачився перед мешканцями міста.
Лі Веньшен, голова пожежно-рятувального загону Урумчі, визнав, що пожежним машинам заважали припарковані сусідами автомобілі. Він сказав, що протипожежні двері у багатоквартирному будинку були відчинені, і деякі мешканці не змогли врятуватися, бо не знали безпечних виходів.
Після протестів в Урумчі, китайські ЗМІ поширили повідомлення, що влада Сіньцзян-Уйгурського автономного району проводить «ретельне розслідування» пожежі і обіцяє притягнути до відповідальності винних. Мер міста Мамтімін Хадір висловив співчуття у зв'язку із загибеллю людей і вибачився перед мешканцями міста (BBS News називає це незвичайною подією).
Але це не зупинило протести. Пікет у Шанхаї на згадку про жертв пожежі у квартирі перетворився на акцію протесту проти обмежень COVID, коли натовп скандував заклики до скасування блокувань.
«Геть Комуністичну партію Китаю, геть Сі Цзіньпіна», — скандувала одна велика група згідно з свідками та відео, розміщеними в соціальних мережах.
Сотні демонстрантів і поліцейських зіткнулися в Шанхаї. Хвиля громадянської непокори безпрецедентна в материковому Китаї з того часу, як президент Сі Цзіньпін прийшов до влади десять років тому, оскільки розчарування щодо його політики нульового рівня COVID зростає майже три роки після початку пандемії. Протестувальники також вийшли на вулиці у містах Ухань та Ченду. У Пекіні невеликі групи людей провели мирні пікети, а студенти численних університетських міст по всьому Китаю зібралися на демонстрації.
«Ми просто хочемо дотримання основних прав людини. Ми не можемо покинути наші будинки, не пройшовши тест. Ця аварія в Сіньцзяні заштовхнула людей надто далеко», — сказав 26-річний протестувальник у Шанхаї, який відмовився назвати своє ім'я.
Надвечір неділі у цьому районі зібралися сотні людей. Дехто зіткнувся з поліцією, намагаючись їх розігнати. Люди тримали чисті аркуші паперу на знак протесту. Свідок Reuters бачив, як поліція супроводжувала людей до автобуса, який пізніше був відвезений крізь натовп із кількома десятками людей на борту.
У південно-західному мегаполісі Ченду зібрався великий натовп, згідно з відео в соціальних мережах, де вони також тримали чисті аркуші паперу і скандували: «Ми не хочемо довічних правителів. Нам не потрібні імператори». Це посилання на Сі, який скасував обмеження кількості президентських термінів.
Це не перший випадок протестів через ковидні обмеження в Китаї. Наприкінці жовтня стало відомо про демонстрації та зіткнення з поліцією в столиці автономного району Тибету Лхасі, де на той момент близько трьох місяців діяв локдаун. Невдоволення висловлювали робітники-мігранти, що належать до ханьців, етнічної більшості. У середині листопада акції протесту та зіткнення з поліцією пройшли в Гуанчжоу, де було зафіксовано сильний спалах ковіда.
Влада Китаю встановлює жорсткі обмеження на населені пункти, де відбуваються спалахи коронавірусу. Вважається, що це негативно впливає на стан китайської економіки. Однак на нещодавньому з'їзді Компартії Китаю політику «нульової терпимості» було названо успішною. Згідно з офіційною китайською статистикою, в країні від коронавірусу за весь час пандемії померло трохи більше п'яти тисяч людей.
Останніми днями в Китаї, згідно з офіційною статистикою, реєструється рекордна для країни кількість заражених коронавірусом на добу — 32-35 тисяч осіб. У середині місяця в країні були введені певні послаблення — зокрема, було знижено термін карантину для людей, що в'їжджають в країну, і для близьких контактів людей, що заразилися.
Раніше Інформатор повідомляв, що Китай по неформальних каналах сигналізував про готовність допомогти стримати росію.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.