Ситуація в Ірані переростає в громадянську війну: росія ризикує втратити союзника

Читать на русском

Іран охопили акції непокори, проти яких владі не допомагає насильство

Читать на русском
Ситуація в Ірані переростає в громадянську війну: росія ризикує втратити союзника
Авторитарному режиму не вдається впоратися із ситуацією

Іран охопили акції непокори, проти яких владі не допомагає насильство

Попри надзвичайно жорстоке придушення протестів, іранці продовжують спротив. Подекуди ситуація переростає у вуличні бої з поліцією та «Корпусом вартових іранської революції». Ситуація в країні настільки нестабільна, що путін ризикує втратити одного з основних союзників.

Протести переростають у громадянську війну

За повідомленням BBC, похорони молодих іранців, у вбивстві яких звинувачують силовиків, спровокували нову хвилю демонстрацій у п’ятницю. Натовп, який скандував «Смерть Алі Хаменеї», зібрався в місті Ізе на похоронах дев’ятирічного хлопчика Кіана Пірфалака.

Нові протести через вбивства протестувальників також виникали в містах Тебріз, Захедан та Махабаді. Розлючений натовп вдається до насильства проти поліції та КВІР. Під час останніх сутичок загинуло п’ятеро силовиків. Звісно, влада не соромиться у виборі засобів для придушення повстанців і ситуація все більше набирає рис громадянської війни.

За даними організації Human Rights, станом на 19 листопада, під час протестів загинуло 378 людей, у тому числі 47 дітей та 27 жінок. Водночас організація зазначає, що вона подає дані тільки про підтверджені випадки. Є також чимало інформації про вбивства людей, яку так і не вдалося підтвердити документально. Найбільше смертей зареєстровано в Сістані та Белуджистані, Курдистані, Тегерані, Західному Азербайджані, Мазандарані та Гіляні — місцях компактного розселення національних меншин курдів та белуджів, але загиблі є по всьому Ірану.

Танки на вулицях міст

Приводом для демонстрацій стало вбивство у вересні 2022 року 22-річної дівчини Махси Аміні в Тегерані співробітниками поліції. Її затримали та побили, бо вона носила завужені джинси та не одягла належним чином хіджаб. Акції протесту охопили всю країну.

Мирні акції протесту переросли в заворушення та ризикують вилитися в громадянську війну
Мирні акції протесту переросли в заворушення та ризикують вилитися в громадянську війну

І от, після двох місяців безперервних протестів, ситуація в Ірані стає критичною. У курдському місті Букані, де місцеві жителі встановили барикади, у суботу 19 листопада «правоохоронці» проводили обшуки, стріляючи на вулицях, пише BBC.

На тлі чуток про підготовку поліцейських облав, які поширилися соцмережами, протестувальники в курдському місті Махабаді та прилеглих районах вийшли на вулиці. У балаклавах і в саморобних шоломах вони підпалили контейнери для сміття та почали зводити барикади на головній вулиці міста.

Як повідомляє Wall Street Jurnal, іранські «правоохоронні органи» намагаються впоратися з повстанням у регіоні. Для придушення повстання поліція та «Корпус вартових ісламської революції» (КВІР) використовують гелікоптери, бронетехніку та зброю з бойовими набоями. Вони вдираються до будинків, шукаючи опонентів клерикального уряду. Є повідомлення про сотні поранених та багатьох убитих.

У місті ввели комендантську годину, а на вулицях стоять танки та озброєні «правоохоронці». Видання Iran Internftional у себе в twitter опублікувало кадри колони військової техніки на підступах до Махабаду. 

Іранська правозахисною організація Tavaana and Hengaw, заявляє, що по протестувальниках стріляли з кулеметів. А в той же день урядові сили також вели інтенсивний обстріл курдських міст Піраншахр, Маріван та Джаванруд.

Москва може втратити свого союзника

Авторитарні режими росії та Ірану давно діють як союзними, торгуючи та обмінюючись досвідом щодо обходу санкційного тиску Заходу. Тегеран став союзником кремля, продаючи йому безпілотники, надсилаючи інструкторів та обіцяючи надати балістичні ракети, щоби дати можливість здійснювати терор проти мирного населення України. Нещодавно зявилася інформація про те, що офіційні представники москви та Тегерану уклали угоду, згідно з якою у рф розпочнуть виробляти сотні безпілотників іранського зразка. Зміна влади в Ірані, або, навіть, серйозний громадянський конфлікт можуть зруйнувати ці плани.

Микола Патрушев у Ірані домовлявся про нове озброєння для путіна
Микола Патрушев у Ірані домовлявся про нове озброєння для путіна

Вбивства протестувальників сприймаються в шиїтському суспільстві, де є культ мучеників-святих, як мученицька смерть. Похорони зазвичай переростають у нові протести, а ті закінчуються новими кривавими придушеннями й коло повторюється. Й от тепер ситуація в Ірані ризикує вийти з-під контролю уряду, попри масовий терор.

Зрештою, попередній режим Ірану, яким керував шах Мохаммед Реза Пехлеві, покладався насамперед на свою потужну армію, щоби стримати повстання, яке призвело до його падіння. Тоді військовим не вдалося придушити протести і вони заявили про нейтралітет. Нинішня влада чудово про це пам’ятає, тому, окрім військових, покладається на КВІР. Але наскільки ця стратегія буде вдалою, поки важко сказати.

Ясно одне — на сучасному етапі боротьби протестувальникам не завадить допомога союзників і тут показово, що президент США Джо Байден у передвиборчій промові 3 листопада пообіцяв «звільнити» Іран і заявив, що демонстранти незабаром переможуть. Може просто обмовився, але хто зна, особливо, якщо врахувати, що Тегеран погрожував США та союзникам військовою відповіддю та, ймовірно, продовжує розробляти ядерну зброю.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.