Ремонти триватимуть і взимку, і в наступні роки, кажуть у енергокомпанії
Відновлення теплоелектростанцій (ТЕС) після обстрілів потребує значних фінансових вкладень та часу. З початку року на ремонті вже було витрачено понад 2,1 мільярда гривень. Але на повне відновлення треба набагато більше і часу, і коштів.
Про це повідомила пресслужба ДТЕК у Telegram. У компанії заявили, що кожне влучання у електростанції залишає по собі сотні, а іноді й тисячі тонн завалів, що ускладнює ремонтні роботи.
"Лише один трансформатор важить близько 200 тонн. Це як Статуя Свободи без п'єдесталу, а дірки в дахах і стінах після обстрілів можуть бути розміром з пів футбольного поля", - зазначили в компанії.
Ремонти ускладнюються тим, що енергетичне обладнання виготовляють тільки за індивідуальним замовленням, що займає від 8 до 12 місяців. Окрім часу, відновлення потребує значних фінансових витрат. За даними ДТЕК, із початку року компанія вже інвестувала понад 2,1 мільярда гривень у ремонти ТЕС, а до кінця року ця сума зросте до 3,8 мільярда гривень.
"Але на повне відновлення треба набагато більше. Ключова задача - полагодити якомога більше обладнання до початку опалювального сезону. Ремонти триватимуть і взимку, і в наступні роки", - підкреслили у ДТЕК.
Українські енергетики зможуть підготувати до роботи до початку грудня 2024 року з урахуванням відновленої генерації приблизно 14-15 ГВт генерувальних потужностей. Це залишить енергосистему з очікуваним дефіцитом близько 4 ГВт, який неможливо покрити повністю імпортом. Про це заявив виконавчий директор Асоціації енергоефективних міст України Святослав Павлюк. Після початку повномасштабної війни українська енергосистема 2023 року мала у своєму розпорядженні 18 ГВт доступної потужності. Однак після серії масованих ворожих атак до липня робоча потужність скоротилася до близько 10 ГВт.
Наразі базисом генерації в українській енергосистемі є три атомні електростанції із загальною встановленою потужністю до 8 ГВт. При цьому деякі енергоблоки не можуть працювати на повне завантаження через несправність обладнання. Крім того, пошкоджено близько 50% потужностей гідроелектростанцій, загальна встановлена потужність яких до війни становила до 6 ГВт. Також станом на серпень доступна потужність теплових електростанцій і когенерації сягала 5,5 ГВт, зазначив Павлюк.
Інформатор проаналізував численні прогнози щодо того, наскільки тривалими можуть бути відключення світла в Україні найближчої зими. Видання дійшло висновку, що прогнозів так багато і вони настільки різноманітні, що орієнтуватися на них немає сенсу. Потрібно прийняти одне – відключення світла взимку точно будуть (у цьому сходяться всі прогнозисти). І готуватися до цього.
Дивиться сами. Чиновники Кабміну прогнозують, що масштабних відключень світла взимку не буде, також проблем з електропостачанням не буде щонайменше до кінця жовтня або початку листопада. Попри ризики обстрілів, дефіцит генерації та можливі поламки обладнання, в уряді зберігають оптимізм.
Експерти місії ООН зазначають, що цієї зими відключення електроенергії можуть бути тривалістю від 4 до 18 годин на добу. У їх висновку йдеться, що шкода від ворожих атак по енергетичній інфраструктурі триватиме місяцями, якщо не роками, оскільки необхідний ремонт потребує технічно складного обладнання.
Взимку українці можуть розраховувати на електрику протягом 8-10 годин на добу, якщо температура повітря буде близько 0°C. Але дефіцит буде більше, якщо вона опуститься нижче. Такий прогноз надав народний депутат, голова парламентського підкомітету з питань енергоощадження Сергій Нагорняк.
Більш негативний прогноз щодо столиці дає радник заступника мера Києва Олексій Тихонов. Він шокував заявою, що максимум, на який можуть зараз розраховувати кияни - шість годин зі світлом на добу, і це без врахування наслідків можливих нових ударів РФ. А для того, щоб будинки в Києві взимку встигали обігріватися і не втрачали тепло в умовах відключень електроенергії, необхідний хоча б такий добовий режим: 12 годин зі світлом - 12 годин без світла, наголосив Тихонов. А міністр енергетики Герман Галущенко без цифр прогнозує, що ця зима для України буде складнішою за попередню.
Центр протидії дезінформації при РНБО України заявляв, що оптимістичний сценарій зимових відключень передбачає відсутність світла до 12 годин на добу. Тоді як песимістичний сценарій не виключає того, що світла не буде до 20 годин.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.