Відключення світла взимку: всі прогнози нічого не варті - як тоді готуватися до морозу в пітьмі

Інформатор наводить п’ять факторів, що зводять на нівець будь-які прогнози щодо тривалості відключень та наводить пораду читачам щодо підготовки до можливого блекауту

Відключення
Наразі варто базуватись на власних потребах в електроенергії

У середині вересня з'являється безліч різноманітних прогнозів щодо ситуації з електропостачанням взимку. Вони коливаються від помірно оптимістичних до вкрай песимістичних. Один із найбільш універсальних прогнозів нещодавно опублікувала ООН - в організації очікують, що світла не буде від 4 до 18 годин на добу. Інформатор розбирався, чому всі ці прогнози легковажні та на які перспективи орієнтуватися, щоб не впасти у відчай та не витратити всі грощі. 

Водночас, за даними ЗМІ, в Кабміні є оптимістичний сценарій, який розглядається у якості основного - масштабних відключень світла вдасться уникнути/ юю. Інформатор намагався розібратися, чи можливо зробити точний прогноз та як діяти в умовах такої невизначеності.

Які лунали прогнози щодо відключень світла 

На сьогодні всі прогнози мають суперечливу інформацію, але одне очевидно - відключення взимку будуть. Проте прогноз ООН показує, наскільки великою може бути різниця: 4 години без світла - це  прийнятно, 18 годин - це вже справжнісінька криза. Ось кілька ключових факторів, які впливатимуть на ситуацію:

  • Погода: сильні морози призведуть до значніших відключень, оскільки навантаження на енергосистему зросте;
  • Темпи відновлення енергосистеми: ця інформація переважно є державною таємницею, тому важко спрогнозувати, наскільки швидко зможуть ремонтувати пошкоджені об'єкти;
  • Обстріли енергосистеми з боку Росії: нові атаки можуть завдати серйозних ушкоджень, але спрогнозувати точні наслідки цих ударів неможливо;
  • Ефективність ППО: якщо протиповітряна оборона буде ефективною і кількість ракет для захисту зростатиме, це може зменшити наслідки атак на енергосистему;
  • Імпорт електроенергії з ЄС: розмір імпорту також впливатиме на ситуацію з електропостачанням.

Більша частина цих факторів непередбачувана. З огляду на це, як робити прогнози, взагалі незрозуміло. І тут постає інше питання.

Навіщо взагалі робити прогнози, якщо нічого точно сказати не можна?

Прогнози роблять тому, що питання електропостачання турбує кожного. Від наявності електрики залежить функціонування багатьох важливих сфер життя. Різні джерела прогнозів також мають свої мотиви:

  • Опозиція: часто використовує найбільш песимістичні сценарії, щоб підкреслити недоліки роботи влади. Їхні прогнози можуть йти аж до повного блекауту.
  • Інформаційно-психологічні операції (ІПСО): спрямовані на підрив довіри до влади та провокування паніки серед населення.
  • Урядові прогнози: можуть бути занадто оптимістичними, оскільки влада прагне заспокоїти населення та уникнути паніки.

На які прогнози варто орієнтуватися?

Насправді, через безліч факторів, які важко передбачити, покладатися на прогнози не варто. Найкращий підхід - оцінити власні потреби в електроенергії та заздалегідь підготуватися до можливих відключень.

Якщо вам важливо мати інтернет, світло для роботи, живлення для техніки, тощо варто вже зараз придбати портативну електростанцію типу EcoFlow або генератор. Якщо ж у вас є час і можливість діяти гнучко, можна відкласти покупку генератора та реагувати на ситуацію в процесі.

У будь-якому випадку, незважаючи на невизначеність прогнозів, уже зараз важливо визначити свої критичні потреби та підготуватися до їх можливих рішень. Інші питання, як-от покупка генератора, можна відкласти та приймати рішення в залежності від обставин.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube