Чи справді українська електроенергія експортується в Румунію під час відключень: в Укренерго та Міненерго роз'яснили ситуацію

Україна не експортує електроенергію за кордон, зважаючи на дефіцит та відключення світла. Укренерго пояснює, що телеграм-канали маніпулюють інформацією про технічні перетоки між енергосистемами України та ЄС

Україна не експортує у Румунію електроенергію під час відключень
Енергокомпанії України спростували звинувачення в експорті електроенергії під час відключень

На тлі відключень електроенергії в Україні з'явилася інформація про експорт української електроенергії до Румунії. Ці дані були поширені низкою телеграм-каналів і викликали занепокоєння серед громадян. Заступник міністра енергетики Микола Колісник ще в травні пояснював, що це технічна допомога, а не комерційні операції. В Укренерго також заперечили будь-які твердження про експорт української електроенергії за кордон, надаючи детальні роз'яснення щодо технічних перетоків між енергосистемами України та ЄС.

Зокрема, як Колісник, так і пресцентр Укренерго спростували звинувачення щодо експорту електроенергії у Румунію на тлі довготривалих відключень світла в Україні, пояснюючи, що йдеться про технічні перетоки, а не комерційний експорт. Тут заспокоюють, що дані європейських операторів систем передачі підтверджують, що експорт електроенергії з України не здійснюється.

Щоправда, сайти, що стверджують зворотнє, посилаються на ресурс entsoe Transparency Platform, який відстежує обмін енергією між Україною та іншими країни. На цьому сайті показується, що в той час, як українці перебувають без світла, наша енергія весь день йде до Румунії (а звідти навпаки - нульові показники). Ці дані зазначені у рубриці Ukraine (UA) - Romania (RO) за 5 червня 2024 року.

Скріншот з сайту transparency.entsoe.eu про експорт електроенергії з України до Румунії
Скріншот з сайту transparency.entsoe.eu про передачу електроенергії з України до Румунії

І тут є технічні моменти, пояснюють в Укренерго, бо дійсно Україна надсилала електроенергію до Румунії сьогодні, але це пояснюється, як природне явище, обумовлене законами фізики. Як правило, ці перетоки незначні. Бо експорту (тобто продажу електроенергії за гроші) не було, що видно на цьому ж таки сайті.

Що кажуть в Міненерго

Детальніше про це пояснював заступник міністра енергетики України Микола Колісник ще в травні. Він спростовував всі звинувачення про експорт електроенергії до Румунії. І підкреслював, що твердження про експорт електроенергії в умовах дефіциту є маніпуляцією.

"Ми балансуємо за рахунок внутрішньої генерації, імпорту та в окремі години для балансування системи долучаємо аварійну допомогу. Ця технічна допомога - це коли є технічні надлишки і вони здійснюються виключно за запитом. Казати про те, що є певні комерційні операції для експорту, при тому, що у нас дефіцит - некоректно", - сказав Колісник в етері національного марафону 18 травня. 

Роз'яснення Укренерго

Укренерго також заперечує будь-які твердження про експорт української електроенергії за кордон, надаючи детальні роз'яснення щодо технічних перетоків між енергосистемами України та ЄС. Вони пояснюють, що це природне фізичне явище, яке не є комерційною операцією.

"Сьогодні низка телеграм-каналів розповсюдили інформацію що начебто здійснюється експорт української електроенергії в Румунію. Це неправда. Експорт електроенергії не здійснюється в жодну країну та не планується. Телеграм-канали маніпулюють інформацією про технічні перетоки між енергосистемами України та ЄС, які є фізичним явищем" — заявили в Укренерго.

Для підтвердження, Укренерго наводить посилання на сторінки європейських операторів систем передачі, де відображена інформація про експорт/імпорт електроенергії. Зокрема, дані про відсутність продажу Україною електроенергії пропонують подивитись за посиланнями

Детальна інформація про відсутність комерційного експорту української електроенергії також доступна на сайті ENTSO-E. Там в розділі "Scheduled Commercial Exchanges" по Україні дійсно вказані нулі. Результати проведених аукціонів з доступу до міждержавних мереж, які є на платформі "Укренерго", свідчать: у графі про експортний перетин електроенергії з боку України стоять нулі

"Українська енергосистема є частиною європейської енергомережі. Коли енергосистеми з'єднані між собою (так, як українська, молдовська, румунська, угорська, словацька і польська), між ними існують технічні перетоки. Це природне явище, обумовлене законами фізики. Як правило, ці перетоки незначні. Але завжди погодинний баланс близький до нуля: скільки йде за кордон – стільки одразу ж повертається в Україну. Дехто, помилково чи цілеспрямовано, плутає ці технічні перетоки з комерційним експортом, не розуміючи, як працює об’єднана енергосистема. На сайті ENTSO-E можна переконатись, подивившись на сторінку "Scheduled Commercial Exchanges" (Комерційний експорт), вкладка "Border - Country: з України електроенергія не продається - там всюди стоїть "0", - пояснили в Укренерго.

Україна не експортує електроенергію на комерційній основі за кордон
Україна не експортує електроенергію на комерційній основі за кордон

Також інформація про щоденні міждержавні аукціони експорту/імпорту електроенергії є на європейській платформі JAO. Наприклад, з її допомогою можна подобово відстежити відсутність постачання з України в Словаччину. На сторінці НЕК "Укренерго" також можна побачити, що комерційний експорт української електроенергії до сусідніх держав зараз не здійснюється.

За даними пресцентру Укренерго, у травні на запит оператора енергосистеми Польщі, "Укренерго" кілька разів надавало аварійну допомогу польській енергосистемі. Але йшлось не про передачу електроенергії у польські мережі, а навпаки - про терміновий прийом українською енергосистемою надлишків із Польщі.

"В умовах ясної погоди, польські сонячні електростанції виробляли більше електроенергії, ніж її могли використати місцеві споживачі. В умовах дефіциту в українській енергосистемі - НЕК "Укренерго" прийняло надлишки. Це дозволило, в сукупності з імпортом та активною роботою українських СЕС, уникнути відключень в денні години наприкінці травня", - зазначають у компанії.

Також за даними Укренерго, після масованих ракетно-дронових атак ворога у березні-травні - в Україні пошкоджені всі великі теплові та гідроелектростанції. Їхні можливості виробляти електроенергію значно знизились. А потреби споживачів залишились на тому ж рівні, що й до атак.

В Укренерго запевняють, попри це, що ситуація в енергетичному секторі України залишається складною, але всі доступні потужності електростанцій працюють виключно для покриття внутрішнього споживання. І експорт електроенергії за межі України не здійснюється. 

Ситуація в енергетиці 

Генеральний директор YASNO Сергій Коваленко повідомив, що вечір вівторка, 4 червня, був найскладнішим в енергосистемі України за останні кілька днів. Склалася ситуація, коли навіть об'єкти критичної інфраструктури під час екстрених відключень можуть залишатися без світла. Він закликав людей добре подумати, перш ніж вмикати кондиціонер, адже комфорт менш важливий, ніж життєва необхідність - спеку можна й потерпіти. 

При цьому світло значно здорожчало. Як писав Інформатор, Кабінет міністрів України підвищив тариф на електроенергію для населення майже удвічі. З 1 червня він становитиме 4,32 грн/кВт замість до 2,64 грн/кВт, як було до цього.При цьому в Міненерго вважають, що і цього мало - ринкову ціну одного кіловата тут оцінюють у 7,5 гривень. Кажуть, що лише такий тариф міг би допомогти почати ефективно відновлювати систему. 

Як повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, Україна втратила понад 9 ГВт потужностей генерації внаслідок обстрілів енергооб’єктів з боку російських окупантів. Через це українцям доведеться роками економити електроенергію. А завдяки плановим вимкненням споживачів вдається виграти час для відновлення та посилення енергосистеми.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube