Уникнути обману допоможе чорний список кредитних шахраїв України
Вибір правильної фінансової установи для отримання кредиту має вирішальне значення для безпеки ваших фінансів. Щоб уникнути проблем із шахраями у майбутньому, варто прискіпливо поставитися до її вибору. А якщо проблеми з кредитом з’явились - НБУ пропонує прості кроки для їх вирішення.
Нині кредитодавцем може бути банк чи інша фінансова установа: кредитні спілки, ломбарди, мікрофінансові компанії тощо. Банки – надають цільові та нецільові кредити на короткий чи довгий термін; кредитні спілки – кредити без цільового призначення, переважно для членів спілки; ломбарди – забезпечені кредити на невеликі суми під заставу цінних речей; мікрофінансові компанії – незабезпечені кредити на короткий термін від 1 дня до 1 року.
«Варто зауважити, що під час дії воєнного стану регулятор мінімально втручається в їх діяльність. Так, сьогодні не застосовуються заходи впливу за більшість порушень, перенесено строки виконання нових вимог регулювання та встановлено прийнятні для ринку можливості застосування нормативно-правових актів», - підкреслив юрист Олександр Левицький.
Він додав, що під час війни банки практично не кредитують, тому на ринку процвітають мікрофінансові компанії з підмоченою репутацією.
Як і в багатьох інших країнах, в Україні є різні шахрайські схеми фінансових компаній. Ось лише кілька їхніх поширених типів:
«Під час війни шахраї використовують вразливість громадян, їхню тривогу, скрутний фінансовий стан. Протидіяти цьому можна лише через обізнаність та критичне мислення», – зазначає директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Андрій Поддєрьогін.
Уникнути обману допоможе чорний список кредитних шахраїв України, інформація про які зберігається в мережі на декількох сайтах, спеціальних форумах. Крім того, щоб не потрапити у халепу, фінансисти радять звернути увагу на наступні моменти:
«Потрібно мати фінансову «подушку» на 2-3 місяці на випадок неочікуваної втрати роботи чи працездатності, що дасть змогу, наприклад, уникнути боргів за кредитом», - каже фінансист Константин Лошевський.
НБУ перед оформленням кредитного договору рекомендує:
Якщо ви вважаєте, що фінансова установа чи колекторська кампанія порушили ваші права позичальника (нарахували додаткові комісії, внесли в односторонньому порядку зміни до кредитного договору і не повідомили вас, чинять протиправні дії тощо), ви маєте право відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав споживачів фінансових послуг» звернутися до Національного банку України. Національний банк регулює поведінку банків та небанківських фінансових установ щодо їхніх клієнтів. Необхідно діяти в такий спосіб:
Попри суттєве скорочення кількості фінансових установ під час повномасштабного вторгнення рф, обсяги наданих мікрофінансовими компаніями роздрібних позик зростають три квартали поспіль й у 1 кварталі 2023 року показали приріст на 37%. Такими висновками діляться у Нацбанку в Огляді небанківського фінансового сектору за серпень 2023 року. За інформацією НБУ, серед українців все більше стають затребуваними мікрозайми — невеликі кредити на досить короткий термін. Хоча вартість кредитів у небанківських установах сягає 900% річних, а інколи і понад 1000%.
Наталя Толуб
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.