Наприкінці 2024 року навчання F-16 у Данії буде припинено, але уряд країни зарезервував кошти на підтримку підготовки українських пілотів і наземного складу у 2025 році
Уряд Норвегії зарезервував кошти на підтримку підготовки українських пілотів і наземного складу у 2025 році. Вже наприкінці року навчання F-16 у Данії буде припинено і перенесено. Таким чином, з нового року Збройні сили Норвегії й надалі допомагатимуть інструкторам у підготовці українських пілотів F-16, але у Португалії. Попри те, що Україна має лише невелику кількість F-16, вони вже змінюють баланс у війні.
Як заявив міністр оборони Норвегії Бйорн Арільд Грам, навчання українських пілотів є частиною норвезького внеску в Коаліцію протиповітряної оборони, де країни сприяють подальшому розвитку ВПС України. З осені 2024 року Норвегія надає літаки та інструкторів для навчання українських пілотів F-16 у Данії, але у 2025 році навчання продовжать у Португалії.
"Я дуже пишаюся зусиллями норвезького персоналу, щоб дати українським пілотам-винищувачам, технікам і наземному персоналу найкращу підготовку. Зараз Португалія переймає естафету від Данії, хоч і на коротший період, а потім буде залежати від Коаліції ВПС, де в майбутньому проходитимуть навчання", - заявив Грам.
Для Росії такий розвиток подій є ще одним свідченням того, що вплив НАТО в регіоні зростає. Українці не просто отримують доступ до нових літаків — вони отримують навчання та досвід, щоб зробити ці літаки реальним примножувачем сили. Кремлю важко проковтнути цю пігулку, оскільки він зіштовхується зі висхідним тиском на багатьох фронтах.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що з 93 ракет, випущених Росією, Україна успішно перехопила 81. Зокрема, 11 із цих крилатих ракет було збито українськими F-16, що стало важливою віхою для можливостей протиповітряної оборони країни. Здатність ефективно розгортати передові системи протиповітряної оборони, такі як F-16, стає кардинальним фактором для України в її поточній боротьбі з російською агресією.
Для Росії це важка таблетка. Україна не тільки отримує значну перевагу завдяки своїм нещодавно навченим пілотам F-16, але й стає все більш здатною збивати високотехнологічну російську зброю в режимі реального часу.
Данія вже передала Україні шість винищувачів F-16. І плани щодо подальшого постачання залишаються незмінними - літаки прибуватимуть відповідно до затвердженого графіка.
Видання Wall Street Journa повідомило, що США перефокусують навчання українських пілотів F-16 на більш молодих курсантів, а не на досвідчених пілотів. Таке рішення може відтермінувати час передачі Україні ескадрильї винищувачів F-16. Очікується, що літаки прибудуть навесні або ж взагалі влітку 2025 року.
Українські пілоти F-16 мають труднощі з керуванням винищувачами. Через те, що вони у пришвидшеному режимі навчаються пілотувати ці літаки, льотчикам важко подолати м'язову пам'ять та старі звички управління радянськими літаками. На те, щоб адаптуватися до повітряних суден, українці мають лише дев'ять місяців у той час, як пілоти інших країн навчаються декілька років.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.