Понеділок розпочався зі зростання цін на нафту
Ринок позитивно сприйняв новини про скасування обмеження на пересування в Китаї та про те, що Федрезерв США, ймовірно, відмовиться від подальшого підвищення облікової ставки. Для пересічного українця зростання цін на нафту — це не лише погані новини.
У в понеділок, 9 січня, світові ціни на нафту зросли майже на 3 %, повідомляє Reuters. Ціни на нафту північноєвропейської марки Brent виросли на 2,22 долара, або на 2,8 %, до 80,79 долара за барель, у той час, як ціни на нафту американської марки West Texas Intermediate подорожчали на 2,04 долара, або на 2,8 %, до 75,81 долара. Для порівняння, минулого тижня ціна на ці сорти впала аж на 8 %.
Зростання ціни на нафту стало наслідком того обережного оптимізму, що його відчувають світові ринки щодо подальшого розвитку справ у глобальній економіці. Причиною таких настроїв стало скасування політики ізоляції Китаю після трирічних карантинних обмежень викликаних COVID-19, а також зниження ризиків підвищення облікової ставки Федрезервом США.
Одним із найбільших споживачів нафти у світі є Китай. Після початку пандемії COVID-19 карантинні обмеження діяли практично у всіх країнах світу, але в Піднебесній вони були особливо суворими. Це негативно позначилося на роботі численних підприємств і на стані економіки країни вцілому.
Через неефективні китайські вакцини (західні Пекін не дозволяв), колективний імунітет у країні не виробився в належній мірі. Як наслідок, карантинні обмеження в рамках політики «нульової терпимості до COVID-19» протрималися тут найдовше. Лише масові протести спонукали Пекін скасувати найбільш дражливі з них.
Минулого тижня уряд дозволив здійснювати подорожі в Китай та з країни без дотримання суворих карантинних вимог. Як очікується, відкриття кордонів спричинить до активізації торгівлі та туризму.
Гравці на ринку сприйняли цю новину як ознаку оздоровлення економіки, а отже попит на енергоносії зріс. Водночас є також застереження, що наплив візитерів із Китаю може спричинити зростання захворюваності COVID-19 в інших країнах світу.
Минулого року Федеральний резервний банк США встановив високу облікову ставку для американських банків, щоби побороти найвищу за останні сорок років інфляцію. Це означає, що комерційні банки могли брати кредити в Центробанку лише під великі відсотки, а отже зріс відсоток як за кредитом, так і за депозитом для населення та бізнесу. Узяти гроші стало дорого, а вкласти їх на депозит — навпаки вигідно. Це стримало інфляцію, попит на продукцію впав, а значить впала й ціна, що скоротило інфляцію.
Федрезерв США — найбільшої економіки світу — не має наміру далі підвищувати облікову ставку, пише Bankrate. Це означає, що вдається подолати інфляцію. Зазвичай після цього центральні банки знижують ставку, аби стимулювати дешеві кредити, а значить і споживання. Це, своєю чергою, стимулює економіку. Тому споживання нафти теж зростає, а отже, торговці намагаються на цьому заробити й підіймають ціну. Водночас аналітики видання вважають, що такі настрої, можливо є передчасними і Федрезерву ще доведеться вживати заходів, аби протистояти інфляції.
Здорожчання нафти у світі означає, що на українському ринку вартість пального теж зросте. Підвищиться також вартість продуктів, адже в підприємств зростуть витрати на логістику. Для пересічного українця, це, безумовно, погано. Однак, не все так однозначно.
Попри те, що через розпочату путіним війну спад ВВП України становив катастрофічні 30,4 %, ті українські підприємства, які орієнтовані на зовнішні ринки зможуть дещо наростити бізнесову активність. Це позитивно позначиться на економіці країни вцілому. Без зовнішньої допомоги українцям було б важко впоратися з такими викликами, а тому загальне оздоровлення економіки — це добре. Нашим західним союзникам буде легше надавати нам фінансову допомогу, рівень безробіття скорочуватиметься. Покращення економічної ситуації ускладнить дорогу до влади проросійським популістам.
Здавалося б, для росії зростання цін на нафту може означати збільшення надходжень до бюджету, однак встановлена максимальна ціна на російські нафтопродукти має відіграти роль стримуючого фактору. Принаймні, російське видання «Комерсант» пише, що 9 січня ціни на російську нафту впали до 49 доларів за барель. Хоча робити однозначні висновки поки зарано.
Ми також розповідали про те, що чекає економіку України у 2023 році. А ще Інформатор писав про те, що очікує бізнес у 2023 році.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.