Податкові перевірки під час війни: що очікує бізнес в 2023 році

Читать на русском

Український приватний бізнес у 2022 році продемонстрував надзвичайну міцність й адаптивність

Читать на русском
Податкові перевірки під час війни: що очікує бізнес в 2023 році
Фото ілюстративне

Український приватний бізнес у 2022 році продемонстрував надзвичайну міцність й адаптивність

Державна податкова служба України опублікувала план-графік перевірок платників податків на 2023 рік. Всього заплановано провести понад 4 тисячі перевірок. З них 2551 припадає на юридичних осіб (2022-го було заплановано 5053) та 1461 ФОПів (1706). Про це йдеться в аналітичному матеріалі YouControl.

Інтенсивність перевірок:

  • щомісяця ДПС планує в середньому перевіряти від 200 до 300 юридичних осіб;
  • у січні перевірок не заплановано;
    найменше стартів перевірок буде у лютому — всього 3;
  • вже в березні заплановано 205;
    максимальна кількість припадає на вересень — 315;
  • щомісяця опрацьовуватимуть не менше 100 ФОПів;
  • найбільше перевірок ФОП у серпні — 70, а також у вересні-жовтні — 164-162;
  • найменше у березні-квітні — 102-110.

Географія перевірок

Найвища планових податкових перевірок юридичних осіб припадає на Київ — 505 або 21,6% від загальної кількості. Далі йдуть основні економічно-активні регіони: Дніпропетровська (192), Харківська (186), Київська (156) та Львівська області (153). Серед ФОПів найбільший інтерес податкової до підприємців Харківщини (112 планових перевірок, 7,7%), Київщини (106), Вінниччини (99) та Одещини (92). На саму столицю припадає 90 перевірок ФОПів.

Секторальний розподіл податкових перевірок

Найбільше перевірок податківців слід очікувати підприємствам агросектору, будівництва, неспеціалізованої гуртової торгівлі. Зацікавлені податківці і в посиленому контролі за гуртовою торгівлею паливом, вантажним автомобільним транспортом та торговцями деревиною і будівельними матеріалами.

Податкові перевірки під час війни: що очікує бізнес в 2023 році 1

Наскільки це виправдано та законно

Посилення регуляторного податкового тиску на бізнес під час війни, чи на первинних етапах повоєнного відновлення, якщо війна закінчиться в межах 2023 року, навряд чи можна вважати ефективними заходами для підтримки економічного зростання. Український приватний бізнес у 2022 році продемонстрував надзвичайну міцність й адаптивність до викликів, бойових дій та блекаутів. Він наразі потребує від держави хоча б базових умов і простору для функціонування замість посиленої уваги органів, що займаються перевірками.

Також з огляду на війну та чинний мораторій на планові перевірки — це начебто не законно. Проте є нюанси. Від травня набрав чинності Закон України від 12.05.2022 № 2260-IX. Відповідно до нього на період дії воєнного стану податкові перевірки не розпочинаються. Вже розпочаті мають зупинити. Але є винятки для камеральних, окремих документальних позапланових та фактичних перевірок.

«Як бачимо, жодних планових заходів законодавець на період дії мораторію не дозволив. Хитрість нового плану-графіку в тому, що «кампанія з перевірок» стартує не з-під ялинки, а лише з березня 2023 року (крім трьох лютневих «сиріток»). Тому фактичні підстави для оскарження зараз нібито й відсутні. Навіщо ж така еквілібристика? Може, «там щось знають» і війна закінчиться ще до весни? На жаль, навряд. Річ у тому, що Меморандумом про економічну та фінансову політику Моніторингової програми за участю ради директорів МВФ передбачено, зокрема, подання Урядом до Парламенту законопроєкту про скасування мораторію на здійснення податкових перевірок, із набранням чинності з 1 липня. Незрозуміло лише, як початок перевірок у березні узгоджується із можливим скасуванням мораторію у липні. Очевидно одне — на платників податків чекатимуть нові сюрпризи: планові перевірки, скасування «спрощенки» 2%, подальше насадження РРО і поновлення відповідальності за їх незастосування, й нарешті — затягування гайок платникам ІІІ групи (на предмет ухилення від оподаткування ПДФО)», — йдеться в матеріалі YouControl.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.