Костянтин Жеваго передав російським фармвиробникам повний пакет документації, технологій і ліцензій для виробництва українських препаратів. Тільки за два роки схема 892 млн рублів прибутку
Український підсанкційний олігарх організував виробництво та збут українських ліків на території Росії. Медикаменти, зокрема, використовували у військових шпиталях для лікування російських солдатів. Схему лише за два роки принесла понад 420 млн грн прибутку і понад 100 млн рублів податків до бюджету РФ.
Про це 16 липня повідомили в Нацполіції та Офісі генпрокурора. Правоохоронці, хоч й не вказують прізвище олігарха, але здогадатися про кого йдеться не важко. Мова про Костянтина Жеваго, який володіє великим медичним холдінгом "Артеріум".
"Головний фігурант - кінцевий бенефіціарний власник однієї з найбільших фармацевтичних корпорацій України та за сумісництвом колишній народний депутат шістьох скликань Верховної Ради України, який нині знаходиться під санкціями РНБО. Попри повномасштабну війну і введення подальших державних обмежень, бізнесмен продовжив підприємницьку діяльність на фармацевтичному ринку російської федерації, фактично спонсоруючи її бюджет", - пише Нацполіція.
За даними слідства, олігарх передав російським фармвиробникам повний пакет документації, технологій і ліцензій для виробництва українських препаратів. Препарати продавали на території РФ, їх навіть використовували у військових шпиталях, медзакладах міністерства оборони РФ, генпрокуратури, МВС, пенітенціарної служби РФ, а також структурах так званих ЛНР/ДНР. Повідомляється, що Жеваго особисто визначав ролі, координував логістику і забезпечував безперервний цикл передачі технологій.
На відео, яке оприлюднила поліція, є скрін з листування з аптечною мережею Росії. Серед іншого там можна побачити, що препарат, про який йдеться у листуванні має виробника - "Галичфарм". Цей великий медичний завод входить до корпорації "Артеріум" Костянтина Жеваго.
Уся схема приносила мільйонні прибутки як бізнесмену, так і бюджету РФ. Тільки за період з початку 2022 до першого кварталу 2024 року російське підприємство, пов’язане з українським бізнесменом, отримало понад 892 млн рублів прибутку, а це - понад 420 млн грн. Понад 100 млн рублів надійшли до бюджету Росії у вигляді податків, чим, виходить, частково профінансували війну проти України.
16 липня в Києві, Харкові, Львові та Київській області пройшло понад 40 обшуків. Правоохоронці вилучили документацію, техніку, печатки та інші докази. Українському олігарху та вісьмом його спільникам поліцейські повідомили про підозру за кількома статтями Кримінального кодексу України:
Наразі правоохоронці арештують активи, корпоративні права та вивчаються всі джерела прибутку від схеми. Справу координують Нацполіція, Кіберполіція, ГУР МО, ДПСУ та Офіс Генпрокурора.
51-річний Костянтин Жеваго - український бізнесмен, був народним депутатом кількох скликань (1998-2019). Фігурує в кількох кримінальних справах. З 12 лютого 2025 року перебуває під санкціями РНБО.
Він є основним власником компанії Ferrexpo, що спеціалізується на виробництві залізорудних котунів і працює на Полтавщині. Також він був власником банку "Фінанси та Кредит", який збанкрутував у 2015 році. У 2022 році за даними українського Forbes Жеваго увійшов до п'яти найбагатших людей України.
Ім’я олігарха неодноразово фігурувало у фінансових скандалах. Один із найбільших - банкрутство банку "Фінанси та Кредит". За версією Фонду гарантування вкладів, перед банкрутством із банку було виведено понад 2,5 мільярда гривень через пов’язані компанії. У 2019 році ДБР оголосило Жеваго у розшук. Йому заочно повідомили про підозру у розтраті коштів банку в особливо великих розмірах та службовій недбалості. Частину активів Жеваго в Україні тоді арештували в межах цієї справи.
У грудні 2022 року Жеваго був затриманий у французькому Куршевелі на запит України. Українська влада вимагала його екстрадиції, але у 2023 році суд у Франції відмовив у цьому. Адвокати бізнесмена стверджували, що справа має політичне підґрунтя. Окрім кримінального переслідування, Фонд гарантування вкладів подав позови в Україні й за кордоном із метою стягнення завданих банком збитків.
Ще один гучний скандал пов'язаний із компанією Ferrexpo. У 2019 році з’явилися підозри в непрозорому використанні коштів, що компанія перераховувала благодійній організації, пов’язаній із Жеваго. У відповідь компанія провела незалежний аудит, а сам Жеваго тимчасово залишив посаду генерального директора.
Жеваго наразі знаходиться не в Україні. Раніше повідомлялося, що після затримання Куршевелі він вийшов під заставу в 1 млн євро, йому заборонили покидати материкову Францію.