Яхта Z та розтрата коштів: чим відомий олігарх Жеваго, фігурант справи судді Князєва

Читать на русском

В березні французький суд відмовився екстрадувати українського бізнесмена в Україну. Тепер його імʼя знов зʼявилось в інформаційному полі після того, як голову Верховного суду впіймали на рекордному хабарі.

Читать на русском
Константин Жеваго
Костянтин Жеваго

В березні французький суд відмовився екстрадувати українського бізнесмена в Україну. Тепер його імʼя знов зʼявилось в інформаційному полі після того, як голову Верховного суду впіймали на рекордному хабарі.

В березні імʼя олігарха Костянтина Жеваго знов зʼявилось в новинах завдяки рішенню французького суду стосовно відмови в його екстрадиції в Україну, де його підозрюють в розтраті 113 млн доларів збанкрутілого банку "Фінанси та кредит". Однак 15 травня агенти Національного антикорупційоного бюро України затримали очільника Верховного суду Всеволода Князєва, який, за думкою слідства, міг погодитись на хабар від Жеваго за "ухвалення потрібного рішення".

Інформатор згадує, чим відомий Костянтин Жеваго, який вже 3,5 роки переховується від українського правосуддя за кордоном.

Жеваго в "батальйоні Монако"

У серпні 2022-го року видання "Українська правда" опублікувало розслідування, в якому йшла мова про українських олігархів, які під час повномасштабної війни в Україні проводять свій час в Монако. Одним з героїв матеріалу став і Костянтин Жеваго. За даними журналістів, бізнесмен відпочивав на власній 65-метровій яхті з назвою Z вартістю 70 млн доларів. Сам Жеваго пояснив, що назва судна ніяк не повʼязана з символом російської агресії проти України, а відповідає першій літері його прізвища в англійській транслітерації.

Медіа додало, що на момент зйомки відео яхта прямувала в порт Монако з Пальма-де-Мальорки, куди вона прийшла з острову Ібіца.

Видання Forbes з посиланням на співрозмовників в Офісі президента та правоохоронних органах повідомляло, що влада звернула увагу на розслідування і "пасивність підприємця в допомозі країні" під час війни. Так, на початку листопада Бюро економічної безбеки провело обшуки в офісах Полтавськогота Єристівського горно-збагачуючих комбінатів (ГЗК), які входять в холдінг Жеваго Ferrexpo. За версією слідства, ці комбінати занизили податкові зобовʼязання з оплати ренти за користування надрами на 10 млрд грн. Також відомо, що 24 листопада Державне бюро розслідувань провело обшуки на підприємствах фармацевтичної компанії "Артеріум", що належить олігарху - підприємство підозрюють в роботі на користь Росії.

Статки Жеваго

За підсумками 2022 року Костянтин Жеваго посів 5 місце у рейтингу найбагатших українців за версією журналу Forbes зі статками у 1,4 млрд доларів. Порівняно з 2021 роком цей показник впав на 1 млрд доларів. Причиною цього стали повномасштабна війна в Україні та блокування українських портів російськими військами.

Олігарх є власником групи компаній у сфері залізничної промисловості Ferrexpro. За даними аналітиків, у першому півріччі 2022-го прибуток Ferrexpo знизився на 31%, до 936 млн доларів, а чистий прибуток - на 88%, до 82 млн доларів. У січні-вересні 2022 року виробництво компаній впало на 68%, до 0,8 млн т, до аналогічного періоду 2021 року. Вартість холдингу знизилася з 1,37 млрд. доларів до 510 млн. доларів.

Готівкові та подібні активи бізнесмена Forbes оцінив у 550 млн доларів. Вартість фармацевтичної компанії "Артеріум" за рік упала з 310 до 210 млн. доларів. Серед інших активів у Жеваго є частка в експортному терміналі "ТІС-Руда", який займається перевалкою окатків - вартість частки знизилася з 50 до 25 млн. доларів.

"Фінанси та кредит": справа про розтрату $113 млн

27 грудня 2019 року Державне бюро розслідувань заочно повідомило Костянтину Жеваго про підозру в розтраті 113 млн доларів коштів його ж банку "Фінанси та кредит". За версією слідства, бізнесмен та інший керівник фінансової організації видав свідомо безнадійні кредити офшорній компанії протягом 2007-2014 років з метою заволодіння грошима. При цьому "Фінанси та кредит" поручалася за офшор перед іноземними банками-кредиторами, а у 2015 році за невиконання зобов'язань 113 млн. доларів були стягнуті з рахунків банку Жеваго. "Фінанси та кредит" було оголошено банкрутом.

У грудні 2019 року Генпрокуратура України оголосила Жеваго в міжнародний розшук із можливістю затримання. У липні 2021 року відповідне рішення ухвалив і Інтерпол, однак пресслужба Жеваго це заперечувала.

27 грудня 2022 року Жеваго затримали у французькому Куршевелі, а через два дні суд Шамбері заарештував бізнесмена з метою екстрадиції. Фігурант справи вніс 1 млн євро застави і вийшов на волю, а цього березня стало відомо, що французький суд відмовив в екстрадиції Жеваго.

За підсумками 2022 року Костянтин Жеваго посів 5 місце в рейтингу найбагатших українців за версією журналу Forbes зі статками в 1,4 млрд доларів. За даними ЗМІ, олігарх є власником найдорожчої моделі Ferrari, вартість яких може становити кілька мільйонів євро. Автомобілів цієї моделі було випущено лише 500 штук.

Яхта Z та розтрата коштів: чим відомий олігарх Жеваго, фігурант справи судді Князєва 1

23 січня цього року у Парижі відбувся показ Schiaparelli, на якому презентували сукні з головами тварин. На події помітили дружину олігарха Аліну Жеваго разом із дочкою Софією.

Аліна та Софія Жеваго

Костянтин Жеваго: коротка біографія

Оліграх народився 7 січня 1974 року в селищі Іультин, Чукотський автономний округ, Магаданська область, РРФСР в сім'ї гірничого інженера. Дитинство провів у місті Дніпрорудне Запорізької області. З 1991 до 1996 року навчався на факультеті "Облік і аналіз зовнішньоекономічної діяльності" в Київському економічному університеті за фахом економіст-міжнародник, магістр економіки. У 2003 році захистив кандидатську дисертацію "Міжнародні інвестиції та ефективний економічний розвиток" в Київському економічному університеті. Редакція Forbes визнавала олігарха наймолодшим мільярдером в Європі, який заробив свої статки самостійно. Одружений, має двох дітей.

Нагадаємо, 16 травня Спеціалізована антикорупційна прокуратура офіційно підтвердила, що голова Верховного суду України Всеволод Князєв був затриманий. Днем раніше його упіймали на рекордному хабарі у $2,7 млн. Про підозру Князєву ще не повідомляли.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.